קמפיין עליך, חיפה

מערכת הבחירות בחיפה מתחממת והמועמדים לראשות העיר חושפים את הקמפיינים שלהם. מי מקורי, מי צפוי ומי הם האנשים שעומדים מאחורי הסיסמאות ? אלירן טל בטור הפוליטי השבועי


הקמפיינים של המועמדים לראשות עיריית חיפה צצו בשבועיים האחרונים בכל עבר: שלטי ענק על בתים, פרסום ממומן בכלי התקשורת המקומיים וכמובן על כל גשר, אוטובוס או לוח מודעות עירוני. קשה לפספס את הפרצופים, הססמאות וההבטחות לבוחר.

עד סוף אוקטובר, ההצפה הזאת תגיע לכדי צונאמי שתכליתו לשכנע אותנו בכל דרך.

עכשיו, זה הזמן לנתח ולפרש.

נפתח עם הקמפיין המרענן של מערכת הבחירות, והוא שייך לעינת קליש רותם. המוח שמאחוריה הוא חיפאי אנונימי ששמו נחשון צוק. לא רבים מכירים אותו. הוא נחבא אל הכלים, במודע. יועץ סתרים שכזה. אם תרצו, הארתור פינקלשטיין של קליש. צוק הכין שיעורי בית. למד, בדק, קרא ותיחקר שורה של קמפיינים מוצלחים בעולם, דוגמת זה של טראמפ לנשיאות, ובנה לקליש פרדיגמה מאוד ברורה. "קליש 2018". קצר, נקי וקולע. בלי סיסמאות נבובות וצפויות. קצר וקליט. לצד זה מתנוסס פרצופה של קליש.

עד סוף אוקטובר ההצפה הזאת תגיע לכדי צונאמי. עכשיו, זה הזמן לנתח ולפרש

הקמפיין יוצר עניין, נותן חשק – לאילו שלא מכירים – לצלול לעולם הגוגל ולהבין מי זאת האישה המסתורית שרוצה לכבוש את ראשות העיר. לא מן הנמנע שבשלב הבא של הקמפיין נראה את קליש עם פטרונה הפוליטי אבי גבאי, דבר שאולי יביא לה תמיכה של ותיקי הכרמל, שלרוב נוטים להצביע לסביון או ליהב.

יונה יהב וצעירי חיפה

על כך נאמר – תמונה אחת שאומרת הכל: שנינו שווים, פחות או יותר. יונה יהב מכיר בחסרונותיו, בעובדה שלא מעט מתושבי העיר רוצים שינוי מרענן אחרי 15 שנות שלטון. הוא גם מודע ליתרונותיו – יהב הוא המועמד המוכר ביותר, ובעל הניסיון הרב ביותר. החיבור שלו לשי אבוחצירה נועד להביא קולות מתלבטים, צעירים בגילם וברוחם שרואים בשילוב בין המנוסה והמבוגר לבין הצעיר והנמרץ את המחץ שהעיר זקוקה לו כל כך. סיסמת הבחירות שלהם מדברת על חלומות גדולים והגשמתם, כי הרי חזון זה משהו שהעיר כל כך זקוקה לו.

דבר נוסף שכדאי לשים לב אליו: התמונות של שניהם בקמפיין בגודל שווה. המסר: אנחנו שותפים, לטוב ולרע. גורם במטה מסר לי שבקרוב נראה שילוט שיבליט יותר את דמותו של יהב, בכל זאת – אומרים לי, הוא ראש העיר.

מאות שלטים כאלה מתנוססים ברחבי העיר, הם גדולים ובולטים הרבה יותר מהשלטים הקטנים והצהובים של קליש. אין כאן יצירתיות גדולה אבל בולטות בהחלט מורגשת.
בשלב הבא אל תתפלאו אם נראה בקמפיין גם את דמותו של שר האוצר החיפאי כחלון שניצב לימינו של יהב.

זלצמן מעיר את חיפה

"מגיע לחיפה ראש עיר". זו הסיסמא שמעטרת כמעט כל אוטובוס או גשר בחיפה. המסר ברור – מישהו בעל סגולות ויכולות מגיע לעיר. שם מפלגתו – "חיפה מתעוררת", עם שעון מעורר לצידו. אייל ארד, האיש מאחורי זלצמן, מצליח גם הפעם לייצר קמפיין שונה ומרענן. זלצמן לא מוכר לרוב התושבים בעיר, הוא נכנס למערכת הבחירות מאוחר, אולי מאוחר מידי, ובזמן הקצר שנותר לו הוא חייב לייצר באזז.

השיטה: להציג לחיפה את האיש שניהל מערכת כלכלית גדולה, עם ניסיון רב שבא לשנות את אופיה של חיפה. רק עוד כמה שבועות נדע אם הקמפיין הצליח להביא גל תמיכה למועמד הטרי.

דוד עציוני

"ראש חדש לחיפה". צפוי, ופונה לקהל מצומצם מאוד – הצעירים בחיפה. לצערנו, וצערנו רב, הצעירים כאן הם מיעוט. עציוני היה הראשון שהציף את העיר בקמפיין השקה יקר, שתכליתו הייתה הכרה של מועמד צעיר ואנונימי. זה הצליח חלקית. עציוני נכנס לתודעה, יותר ויותר חיפאים למדו להכיר אותו – מי באמצעות מפגשים בחוגי בית או בסיורי בחירות מודרכים ומי דרך הכרזות והכתבות עליו. לפחות על פי הסקרים, הוא עדיין לא המועמד המוביל, אבל הוא כבש את המקום השלישי ועלול להפוך ללשון המאזניים.

השבוע, בעצת יועציו, הוא החליט לשנות כיוון. יותר רוע, חיספוס ועוקצנות. הפוסט התקיף שפרסם נגד קליש-רותם מדבר בעד עצמו. שלשום הוא פרסם סרטון רגוע יותר, מדכדכך משהו, שמספר על מצבה הרע של העיר ועל הצורך בשיקום מהיר שלה.

בסוף אוקטובר נדע מי הצליח לשכנע אותנו.

בינתיים, שבת שלום.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור מבצע חיסוני הילדים: האם חיסנתם/תחסנו את ילדיכם נגד קורונה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות
Ads