"גן שיח" יוקם בבית הספר "טשרניחובסקי"

בית הספר היסודי "טשרניחובסקי", הממוקם בלב שכונת הכרמל הצרפתי בחיפה, חרת על דגלו את נושא טיפוח מיומנויות תקשורת בקרב ילדים.
קרדיט: אדר' אודליה צדוק

בבסיס הפדגוגיה החינוכית של בית הספר, עומדת ההנחה שילדי "דור המסכים" הולך ומפחית את היקף התקשורת המילולית, ומחליף אותה בתקשורת דיגיטלית. למגמה זו, גורסים בהנהלת בית הספר, עשויות להיות גם השלכות שליליות בתחומים רגשיים ואף נוירולוגיים.

בהתאם לתפיסה זו, ייבנה השנה במתחם בית הספר "גן שיח", הנשען על "תיאוריית ארבעת היסודות": אדמה, מים, אויר ואש. התיאוריה, שמקורה ביוון העתיקה, מתייחסת למבנה תהליכי היווצרות החומר בעולם, ובדומה לה יאפשר הגן תהליך מודע ומונחה של היכרות עם כל האלמנטים הללו שבו, ועבודה דרך התנסות עימם, על מנת לאפשר לתלמיד להיות אדם חופשי, הפועל מתוך בחירה מודעת.

גן השיח, שעלות הקמתו מוארכת בכ-600,000 ₪ במימון משרד החינוך ועיריית חיפה, יהווה מתחם ובו מספר מוקדים. הבמה המרכזית תאפשר התנסות דרך רטוריקה, עמידה מול קהל ותרגול "מיינדפולנס" במצבי מתח. אזור ה"אדמה" יכלול פינת ישיבה מאבן טבעית מוצלת בצמחיה, המאפשרת לימוד חוויתי דרך מגע באדמה והתנסות מהי "אדמה חיה". אזור ה"מים" יכלול לימוד דרך הקשבה למפל המים, לימוד על חיי החיים בבריכת המים ופיתוח מיומנויות הקשבה. אזור ה"אויר" יאפשר לימוד חוויתי דרך התבוננות על הציפורים והתנהגותן, דרכי התקשורת והמחייה שלהן. כמו כן יתנסו הילדים בהליכה על חבל וילמדו על אי יציבות מול איזון- מבחינה פיזית ומנטלית. ובאזור ה"אש" ישבו התלמידים סביב טאבון, ילמדו על טקסים שבטיים ועל תקשורת מקרבת, על האש כמיתוס ועל תכונותיה המדעיות.

"גן השיח" יפעל בשילוב כיתת השיח הנבנית לצידו, אשר תפעל אף היא על-פי תיאוריית ארבעת היסודות.

קרדיט: אדר' אודליה צדוק

דורון ויינברג, מנהל בית ספר טשרניחובסקי: "הקמת הגן החדש מתבססת על המודל החינוכי שאותו מוביל בית הספר, הנקרא "פה-אתיקה". זהו מודל שמחזק את יכולת ההקשבה, הדיבור בעל פה, החשיבה לפני מעשה, איפוק והבלגה בשעת הצורך, יכולת לכבד את האחר ומודעות לשפת הגוף שלי ושל האחר".

גן השיח החדש הינו אחד ממרחבי הלמידה החדשים, אשר יחלו לפעול בחיפה בשנת הלימודים הקרובה, תשע"ט, המביעים יצירתיות, חדשנות אדריכלית ועתידנות.

בשנים האחרונות בחרה מערכת החינוך החיפאית להתמודד עם אתגר משמעותי –להעניק לתלמידים את הכלים הטובים ביותר להתפתח במציאות משתנה.

מחקרים מצאו ש- 65% מהתלמידים העולים השנה לכיתה א' יעבדו במקצוע שעדיין לא קיים כלל. משמעות תפיסת מציאות חדשה זו היא שיש להשתמש בכלים יצירתיים ובשיטות לימוד מגוונות ושונות.

בהתאם לתפיסה זו, פותחו תכניות לימודים אינטר-דיסציפלינריות, נבנתה תפיסת בתי הספר הייחודיים ונוצר שינוי בדפוסי העבודה. יחד איתם, החלה העירייה במהלך של עיצוב סביבות למידה כסביבות התומכות בעידן הלמידה המשתנה.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך