בכרמל ממליצים- איך חוזרים בריא לבית הספר

היכן לשים את הספרים הכבדים בתיק ? ילקוט עם גלגלים או בלי ? ע"פ מחקרים אחרונים ילדים  מבלים כ 10 שעות בממוצע בישיבה מול המחשב או מסך הטלויזיה מה שיכול לגרום לפגיעות מצטברות בגידים ובגפים. " חובה על ההורים לבחור נכון את הריהוט ולתת הדרכה על ישיבה ויציבה נכונה " מסבירה ורד מועלם מנהלת השירות לפיזיותרפיה בבית החולים כרמל.
 

הרופאים האורטופדים בבית החולים כרמל מדווחים על עליה בתלונות על רקע "שלד שריר" כמו כאבי גב וכאבי רגליים בקרב תלמידי בית ספר בעקבות עבודה ממושכת מול מחשב ללא התאמה לצרכיהם המיוחדים ולמידותיהם. כאבי צוואר אצל ילדים מופיעים בשל אי התאמת גובה ומרחק המסך.

מחקרים עדכניים בנושא ארגונומיה אצל ילדים מגלים כי ילדים  בגילאי 6-17 מבלים בממוצע 10 שעות בישיבה מול מסכים בבית הספר, בבית ובחוגים.

בצילום: ורד מועלם מנהלת הפיזיותרפיה בכרמל עם תלמידת בי"ס
קרדיט צילום: אלי דדון

ילקוט על גלגלים כן או לא?  ילקוט על גלגלים אינו נישא על גב הילד, ובדרך כלל משקלו רב יותר. הוא אינו מתאים לילד כאשר תנאי הדרך חלקים ומרחק ההליכה הוא גדול היות והתיק כבד להרמה, ילקוט עם גלגלים אינו מתאים לעליה במדרגות וסחיבה בתנאי דרך קשים .

ורד מועלם מנהלת השירות לפיזיותרפיה בכרמל מסבירה כי  "מומלץ לבחור לילד תיק בגודל גב הילד ולא גדול ממנו, ומומלץ שמשקל הילקוט לא יעלה על 15% ממשקל הילד. צריך לבחור ילקוט המכיל מספר תאים המאפשרים חלוקת משקל הספרים והמחברות, ועדיף ילקוט עם רצועות כתפיים רחבות ומרופדות ובאורך שווה כדי לאפשר חלוקת המשקל בין הכתפיים. כדאי להסביר לילד כי יש לארוז את הספרים הכבדים בתא הקרוב לגב, כך חלוקת המשקל טובה יותר, וכן לשים לב שהילד נושא את התיק על שתי הכתפיים ולא רק על כתף אחת" מסבירה ורד.

" ילדים בימינו מבלים שעות רבות בישיבה מול מחשב לכן יש חשיבות רבה להתאמת הסביבה לילד כולל הכסא, השולחן ועמדת המחשב", אומרת ורד מועלם . חשוב לזכור שילדים צומחים ומשתנים ואיתם צריכים להשתנות גם הרהיטים, היום ניתן להשתמש בריהוט מודולארי וגמיש, שניתן להתאימו בהתאם לשינויים בגדילת הילד.

"כאבי גב, עקמת ובעיות של זרימת דם לרגליים שכיחים יותר ויותר בקרב ילדים עקב ישיבה במנח לקוי וכסאות שלא מותאמים למידותיהם".

פגיעות בגידים וברצועות של הגפה העליונה מסוג RSI" " (Repetitive Strain Injuries) – פגיעה מצטברת, נמצאים בעליה מתמדת בשל שימוש בעכבר ובמקלדת לא מתאימים.

"השימוש במחשבים היום הוא חלק בלתי נפרד מתוכנית הלימודים ובכלל.  על ההורים לתת הדרכה וכלים ארגונומיים שישפרו את איכות החיים, בריאותו ורווחתו של הילד .

כדי לתת לילד סביבת עבודה נכונה שימו לב למספר כללים הכרחיים מסבירה גב' מועלם ורד

הכסא צריך להתאים לגובה הילד, לתת תמיכה לגב, ולאפשר לילד לשבת בנוחות כאשר כפות הרגלים מונחות על הרצפה או על הדום, שימו לב שהרגליים לא מתנדנדות באוויר, ולא נשענות על גלגלי הכסא.

עומק המושב מומלץ שיהיה כאורך הירכיים, אך יש לוודא מרווח של 2-3 אצבעות מקצה הכסא ועד לשקע הברכיים. בזמן הישיבה על מושב הכסא חשוב שהישבן  יגיע לעומק הכסא כך שהגב התחתון נתמך במשענת. הזווית המומלצת בין המשענת למושב היא 105 – 110 מעלות.

משענות הידיים – גובה המשענות מאפשר להניח עליהן את אמות הידיים בנוחות. תמיכה זו מקטינה את הלחץ על עמוד השדרה והכתפיים (ככל שהילד גדול יותר החשיבות של המשענות גדלה) לחילופין ניתן להניח את הידיים עד למרפקים על משטח העבודה.

גובה השולחן צריך לאפשר לכסא להיכנס מתחתיו, עומק השולחן לפחות 60 ס"מ, צג המחשב מוצב מול הגוף והעיניים ולא בזוית. השליש העליון של המסך בגובה העיניים או מעט נמוך מהם. מרחק המסך מהעיניים בערך כאורך המרחק מהכתף עד לשורש כף היד (55-75 ס"מ).

מיקום המקלדת – המקלדת תמוקם בגובה המרפקים כך שהזרועות נמצאות בצידי הגוף.

העכבר – מומלץ לרכוש עכבר התואם בגודלו את גודל כף היד של הילד. חשוב לחנך כבר מגיל צעיר שכף היד הינה המשך ישיר לאמה ללא "שבירה", כדי למנוע לחץ על גידים וכלי דם.

" הורים זו האחריות שלכם אומרת גב' מועלם לכן חשוב ביותר לזכור כי:

1)      ישיבה ממושכת מול מסך המחשב עלולה ליצור אי נוחות, כאבים ועייפות. לכן מומלץ לקום מדי פעם למספר דקות בכדי להתמתח ולהתרענן.

2)       הפסקות התאוששות לעיניים: כל 20 דקות הפסקה למשך 20 שניות והביטו למרחק, הפסקות התאוששות כלליות ביחס של כל 40 דקות ישיבה מול  4 דקות מנוחה פעילה.

" ילדים אוהבים לבלות שעות מול המחשב והטלויזיה אומרת גב' מועלם אבל חשוב  כהורים לעודד את הילד לפעילות גופנית על פי טעמו, וזאת כדי "לפצות" על שעות הישיבה הממושכות. מומלץ וכדאי  להפוך את העיסוק בספורט כלשהוא לבילוי משותף של כל בני המשפחה. זה עדיף על רביצה מול המחשב. שנת לימודים פוריה מוצלחת ובעיקר בריאה לכל התלמידים, מאחלת ורד מועלם וכל צוות הפיזיותרפיה בביה"ח כרמל.

 

 

בצילום – ורד מועלם מנהלת הפיזיותרפיה בכרמל עם תלמידת בי"ס

קרדיט – צילום אלי דדון

 

 

 

 

 

 

 

מרכז רפואי  כרמל – ליידי דיויס  הוא אחד מ-14 בית החולים של ה'כללית' בכל רחבי הארץ.

'כללית' הינה ארגון הבריאות המוביל בישראל והשני בגודלו בעולם, המשרתת יותר מ- 4 מיליון לקוחות

ב-1,300 מרפאות ומאות מכונים הפרוסים ברחבי הארץ.

אתר האינטרנט http://hospitals.clalit.co.il/hospitals/Carmel  והשירות הטלפוני  2700 *

עומדים  לרשות הציבור 24 שעות ביממה למתן מענה לנושאים בריאותיים ולמידע כללי.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com


עוד בבריאות