רופאי רמב"ם מצילים חיים באפריקה (וידאו)

צוות מיון ילדים מרמב"ם העביר סדנאות החייאה בקניה: "בקורס הם הבינו בפעם הראשונה שניתן לתרגל החייאה על בובות מבלי לגרום נזק למטופלים עצמם….. "
 

שני רופאים ואחות – זה כל מה שצריך כדי לחולל שינוי שיכול להציל חיים.

משלחת שעליה נמנים חברי הצוות הבכיר במיון הילדים של ביה"ח "רות" ברמב"ם, שבה לאחרונה מנקורו, קניה, שם קיימו הנציגים הישראלים קורס החייאה מתקדמת בילדים (APLS) לצוותי רפואה וסיעוד מקומיים.

פרופ' איתי שביט, מנהל מלר"ד ילדים ברמב"ם ומי שעמד בראש המשלחת הרפואית: "בעבר קיימנו קורסים דומים ברומניה שנחלו הצלחה גדולה וכשקיבלנו את ההצעה להעביר את הקורס באפריקה לא היססנו לרגע. זה נראה לנו כמו הזדמנות נהדרת לשתף ידע ומיומנויות חשובות ולסייע בהצלת חיים במקומות שבהם זקוקים לנו יותר מהכל".

 

צפו בצוות רמב"ם בקניה

צילום ועריכה: נתנאל אייזיק, דוברות רמב"ם.

 

 

 

את הקורס, שנמשך כמה ימים וכלל הרצאות, תרגול, סימולציות והדרכה פרטנית, יזמה פרופ' רותי מרגלית, האחראית על תחום הרפואה הגלובלית בטכניון.

אל פרופ' איתי שביט הצטרפו ד"ר הדס לוין כנעני, רופאה בכירה במיון ורוית אידלמן, אחות אחראית במחלקה, אשר יצאו אל קניה כשהם מביאים איתם ציוד רפואי, בובות סימולציה יקרות ומכשור רפואי לצורכי הכשרת הצוותים המקומיים.

האחות רוית אידלמן מלמדת את המצוותים המקומיים תרגול החייאה. צילום: דוברות רמב"ם

 

 

בית החולים המרכזי בנקורו מוגדר כבית חולים על, כזה הנחשב לפי הסטנדרטים המקומיים כמקבילו של רמב"ם בישראל, אולם בפועל הדמיון בין שני המוסדות אינו קיים.

את הימים הראשונים של שהותם בבית החולים בילה צוות רמב"ם בצפייה בצוותים. "הדבר מאוד חשוב כדי להבין מול מה אנחנו עומדים", אמר פרופ' שביט, "ברגע שהבנו מה הפערים והיכן צריך להשים את הדגש, שיננו את תוכנית הקורס והתאמנו אותה לצרכים של הצוותים שאותם הדרכנו. זה היה אתגר לא פשוט".

"בעיניים ישראליות קשה לדמיין איך ניתן להעניק רפואה מיטבית למטופלים בביה"ח", משחזר פרופ' שביט, "התשתיות ישנות או לא קיימות, יש מחסור גדול בציוד רפואי בסיסי, תרופות וכוח אדם. רופאים כמעט לא קיימים ואת מרבית העבודה עושות האחיות. בקורס שהעברנו הבינו הצוותים בפעם הראשונה שניתן לתרגל החייאה על בובות מבלי לגרום נזק למטופלים עצמם. זאת סיטואציה מוזרה, אבל אנחנו באנו במטרה לשפר את המצב".

 

פרופ' איתי שביט מדריך צוותים מקומיים. צילום: דוברות רמב"ם

צוות רמב"ם לימד את הרופאים והאחיות בנקורו הכל מהכל: משפת החייאה, דרך ניהול מקרה, חלוקת עבודה וקצב עבודה, דרך שיטות החייאה בסיסיות ומתקדמות, שימוש במכשור שהצוותים הכירו וכזה שלא נתקלו בו בעבר ועד ניטור הלימוד, הפקת לקחים ודרכים לשיפור עתידי.

"ההיענות והסקרנות שלהם הייתה מדהימה", מספרת אידלמן, "בהתחלה הם היו הססנים ונבוכים, אבל מרגע לרגע ראינו איך הם נרתמים למשימה, לומדים את השיטות והשלבים ומשתפרים באופן מגמתי. מכיוון שהפערים גדולים גם האתגר גדול, אבל באותה המידה היה מרגש לראות את המהירות שבה גם השינויים נעשו וכמה קל לחולל שינוי".

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות