מי באמת גרם למותו של אבא שלי?

תופעה מדאיגה: גברים שמתאבדים בצל הליכי הגירושין. בכל שנה מתווספים לסטטיסטיקה עוד ועוד מקרים של גברים שמרימים ידיים אל מול אטימות המערכת. כל זאת ועוד בטור של עורכת הדין זהר גולן. 
כאשר אישה נרצחת על ידי בעלה, כל המדינה עומדת דום והמקרה פותח, במשך ימים ארוכים, כל מהדורת חדשות. תמונותיה של האישה מככבות בעמודים הראשונים של העיתונים וכתבות תוכן רבות המנתחות את התופעה האיומה מכל זווית אפשרית.

כשגבר נמצא ללא רוח חיים על פסי הרכבת ובכיסו מכתב התאבדות שמגולל את הייסורים שגרמה לו אשתו בהליכי הגירושין, ומפנה אצבע מאשימה לרשויות אכיפת החוק, רשויות המשפט והרשות המחוקקת, העניין מסוקר בצמצום, אם בכלל, וממוקם בעמודי העיתון האחרונים.

יש לומר את הדברים בקול רם וברור(!) – תופעה של גברים שמתאבדים בצילם של הליכי גירושין, היא תופעה איומה בדיוק כמו רצח של נשים בידי בני זוגן. יש לתת את הדין עם אותן נשים.


אין לדידי שום הבדל בין חומרת המקרים. הדין אמור להיות שווה בין אישה שנרצחת על ידי בעלה לבין גבר שהשאיר מכתב התאבדות ולפיו  סיבת התאבדותו היא מעלליה של האישה וההרס אשר זרעה בחייו ובחיי ילדיו.

עו"ד זהר גולן-מומחית בענייני משפחה וירושה צילןם פרטי

אין זה סוד, שנשים מקבלות הגנה מלאה מכלל הרשויות. קידום חוקים שמטרתם למגר את תופעת האלימות כנגד נשים, חקיקה שמאפשרת לאסור גברים שלא משלמים מזונות, שימוש בהליכי הוצאה לפועל, עיקולים וסנקציות חמורות נוספות ואף פסיקות שמוטות לטובתן. גברים לעיתים מוצאים עצמם מול שוקת שבורה, שעה שנשותיהן עושות שימוש לרעה בכלי הרגיש והחיוני של הגשת תלונה במשטרה כנגד אדם. השלכותיה של תלונת שווא לא מאחרות להגיע. אדם, אשר עד לאותם רגעים היה נורמטיבי, בעל תפקיד בכיר ואב לתפארת, עלול למצוא את עצמו מבלה לילה במעצר, מורחק מביתו ומילדיו לתקופות ארוכות, ונלחם על חפותו על לא עוול בכפו. כל זאת כחלק מאסטרטגיה משפטית נפסדת וממניעי נקמה של אשתו.

גבר שמתאבד ובכיסו מכתב המפנה אצבע מאשימה כלפי אשתו, אם ילדיו, שהחריבה את חייו ועשתה שימוש בכל הכלים העומדים לרשותה, לרבות הגשת תלונות שווא, ניכור הורי והסתה, הוא גבר, שהלכה למעשה, נרצח על ידי אשתו.

התוצאות החמורות של תלונות השווא אינן באות לידי ביטוי רק בגרימת עוול לגבר הספציפי, אלא ואף חמור מכך, פוגעות בחברה כולה וגורמות לכך שכוחו של החוק יכהה, שעה שמדובר במקרי אמת.

אין להקל ראש בתלונות שמוגשות על ידי נשים כנגד בני זוגן. אבל אני חושבת שהשאלה הראשונה שאמורה להישאל על ידי השוטר היא: "האם את ובן זוגך מצויים בהליכי גירושין?" ועל רקע התשובה יש לבחון את האפשרות שמא מדובר בצעד אסטרטגי ולא במקרה אמת.

לפיכך על המתלוננת לדעת מראש, כי ביטול התלונה ו/או סגירת התיק, אינו יהווה סוף פסוק. שכן היא תהיה חייבת על פי דין בקנס כספי או במאסר שיפסק על פי חומרת הנזק שנגרם לקורבן התלונה ולילדיו.

מיכאל הגיע למשרדי ובידו צו הרחקה מביתו ומילדיו כתוצאה מתלונה שהגישה אשתו. הוא הביט בי במבט אבוד ונשבע שלא קרו דברים מעולם.

מאותו רגע ניסיתי בכל האמצעים שעומדים לרשותי להוכיח את חפותו. לדאבון הלב נתקלתי באטימות  המערכת שמרימה ידיה בתמיהה ומשיבה : "את הצווים אנחנו נותנים למען הזהירות".

שנה וחצי של מלחמת חורמה עליה מפקדת אשתו בכהות חושים בלתי נתפסת. היא נקטה בכל התכסיסים הנבזיים ביותר כדי לגרום למיכאל לוותר על הכל וגם על ארבעת ילדיו. היא אפילו ביקשה לשים ידיה גם על מטע הזיתים שקיבל בירושה מאביו.

נלחמתי בחירוף נפש כדי לעמוד על זכויותיו של מיכאל ולהוציא את הצדק והאמת לאור. בשלב מסוים הרגשתי שאני נלחמת לבד, שמיכאל כבר איבד תקווה וחמור מכך איבד צלם אנוש. הפניתי אותו לקבל טיפול נפשי.

עצרתי את הרכבת והקפאתי את ההליכים עד להודעה חדשה.

עקבתי בדווקנות אחר התקדמות הטיפול הפסיכיאטרי. בשלב מסוים אף הגעתי לבקרו בבית החולים בטירה. עודדתי אותו, וניסית ככל יכולתי לזרוע תיקווה בליבו.

יום אחד קיבלתי שיחת טלפון מקרוב משפחה של מיכאל שהודיע לי שאמש הוא נמצא תלוי ללא רוח חיים על עץ במטע הזיתים שקיבל בירושה.

שבוע לאחר מכן התברר לי שאשתו (שהייתה עדיין אשתו כי הקפאנו את ההליכים) הגישה בקשה לצו ירושה בפני רשם הירושות ונותרה עם כספי ירושת אביו עליהם רצה מיכאל להגן.

מוסר השכל – "לעיתים עולם המשפט קצר מלהושיע" כך אמר כבוד השופט ניצן סילמן בפסק דין שמברר טענה של תלונת שווא.

עו"ד זהר גולן-מומחית בענייני משפחה וירושה
טלפון: 052.3857115
קישור לדף הפייסבוק:  http://bit.ly/zohar-golan

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט