"אנחנו כל הזמן רואים את האופק מול העיניים"

בראיון נרחב רגע לפני תחילת שנת הלימודים, מספרת ראש מנהל חת"ר בעיריית חיפה על האתגרים הגדולים העומדים בפניה, על המציאות המשתנה ושפע אמצעי המולטי מדיה ("לילד יש יותר ידע אבל גם יותר קשה לו למצוא עניין") ועל גאוותה במוסדות הלימוד הייחודים שמציעה היום העיר השלישית בגודלה. מתחילים שנה
 

ראש מנהל החת"ר (חינוך, רווחה ותרבות) בעיריית חיפה, אילנה טרוק, לא נחה לרגע. ביום ראשון תפתח טרוק את שנת הלימודים הרביעית שלה בתפקיד ועל אף שהיא גאה מאוד בהישגי מערכת החינוך בעיר, היא בטוחה שנכונה לה עוד דרך ומנסה כל הזמן לייעל, לשפר, לקדם ולפתח.

"המציאות שלנו כל הזמן משתנה והאתגר הכי גדול והעבודה הכי מאומצת, צריכים להתמקד בדיוק שם – להמשיך להעניק לילדים כבר בתחילת דרכם את הכלים הטובים ביותר להתפתחות ולמיצוי עצמי, להישגיות, להתקדמות ולאושר".

 

מתחילה את שנת הלימודים הרביעית בתפקיד. אילנה טרוק. צילום מתוך פייסבוק

 

העיר חיפה הפכה למעצמת חינוך ממנה יצאו מקבלי פרס נובל, אנשי רוח ואנשי ספר. מהי התרומה של מערכת החינוך להישג הזה? 

"אני חושבת שהתרומה היא אדירה. לא במקרה בחיפה יש מעצמה חינוכית עצומה כזו. תרשי לי להיות קצת פיוטית: שאול טשרניחובסקי טבע את המונח 'האדם הוא תבנית נוף מולדתו'. וזה ממש ככה. אלו הם התלמידים שמגיעים למוסדות החינוך בעיר שלנו ואחר כך הופכים להיות בוגרים של המערכת האקדמאית ומשם צועדים הלאה ומגיעים להישגים אדירים. תחשבי שזו העיר היחידה בכל העולם כולו, שממנה יצאו שלושה מקבלי פרס נובל. ובואי נלך טיפה אחורה ונמצא שהם באו מהאקדמיה שנמצאת בחיפה, ונלך עוד טיפה אחורה ונמצא שהם באו מהתיכון שנמצא בחיפה, ועוד טיפה אחורה – אלו אותם אנשים שבאו מהיסודי ומהגנים בחיפה".

טרוק מספרת על חשיבה ייחודית שמאפשרת לכל תלמיד למצוא את התחומים בהם הוא חושק ובהם הוא חזק יותר ועשוי להתבלט ולמצות את הפוטנציאל שלו.

"אם ניקח לדוגמה את ההשקעה בילדים, כבר מתקופת הגנים – קחי את פרופ' דן שכטמן, שפתחנו יחד איתו את הגנים המדעיים בעיר בשנה שעברה, ובכך היינו העיר הראשונה בארץ שפתחה את הגנים המדעיים. פרופ' שכטמן היה איש הרוח המוביל שלנו בתהליך הזה – ועכשיו תחשבי על ילד שנכנס לגנים המדעיים האלו ויש לו מסלול מתמחה בתחום המדעים גם בתוך בית הספר היסודי ואז כשהוא עולה לתיכון אנחנו גם שם מעודדים את המקום הזה ונותנים לו תכניות תוספתיות וגם מחברים אותו ל"פאסיליטיס" של העיר הזו, שהיא הרי עיר מדהימה ויש בה כל כך הרבה דברים שאפשר לחבור אליהם. וזה בדיוק התפקיד שלנו כעירייה, לפתוח את כל הדלתות עבור בתי הספר- אז אנחנו פותחים להם את כל המוסדות של התרבות ואת כל מוסדות האקדמיה".

 

 

פרופ' שכטמן. איש הרוח המוביל בפיתוח הגנים המדעיים בחיפה. צילום: הטכניון

 

תסבירי בבקשה למה את מתכוונת. 

"הרי בחיפה ילד יכול ללמוד אצלנו בתיכון 5 יחידות שהן תוספתיות – מחוץ לבית הספר – וללמוד למעשה כבר במהלך תקופת התיכון, החל מכיתה י' – באוניברסיטה ולעשות תואר בזמן התיכון. אנחנו פותחים בפניו הכל. הוא יכול ללמוד 5 יחידות בפילוסופיה, 5 יחידות בעיצוב המוצר או 5 יחידות במשפטים ועוד ועוד. הבחירה כולה שלו".

"יש לנו כבר שני בוגרים בתחילת שנות ה- 20 שהם כבר דוקטורים, הם מהמגזר הערבי ומאחר ולא עשו צבא אז אצלם התהליך היה קצר יותר לדוקטורט, אבל בכל מקרה יש לנו גם לא מעט בוגרים שמסיימים את כיתה י'ב עם תואר ראשון וזה דבר ענק. בעיר הזו יש כל כך הרבה אופציות, אז כל ילד יכול ללכת עם החלום שלו ועם הדבר שמדבר אליו ולהתפתח. יש פה שפע מטורף והתפקיד שלנו כעירייה לפתוח את זה ולפתח את זה. אנחנו מפתחים כיום את הגנים המדעיים, גנים ללמידה באמצעות משחק, גנים אנתרופוסופיים ואותו דבר גם לגבי בתי הספר – נותנים להורה לבחור את הדבר שהוא מאמין בו וללכת עם האני מאמין האישי שלו.

פיתחנו לא רק מסלולים מתמחים, אלא ממש תיכונים מתמחים – כמו בוסמת שהוא מתמחה במדעים וטכנולוגיה או בית הספר לתיירות ומלונאות על שם טומי לפיד".

 

ספרי לנו על בית הספר התיכון החדש לתיירות ולמלונאות.

"הוא מדהים, פתחנו אותו בשנה שעברה", טרוק זורחת כשהיא מספרת על התיכון החדש. "הוא פשוט נראה מדהים! את נכנסת לבית הספר ומרגישה שאת נמצאת במלון חמישה כוכבים. אנחנו באמת עושים דברים שונים ומדהימים. חיברנו את בית הספר למיזם של התיירות בעיר, וכך בעצם יש לילד אפשרות לראות את האופק שלו, את הדרך שלו, ואת העתיד שלו. הוא יודע לאן הוא הולך, כי אם לדוגמה הוא לומד בבית הספר לתיירות ומלונאות, ובעיר חיפה נבנים 51 מלונות קטנים, אז יש לו עבודה ויש לו לאן ללכת והוא רואה את הדרך שלו. אנחנו מכניסים לשם שפים מקצועיים שמלמדים אותם ואת כל אנשי הצוות הטובים ביותר".

 

 

תעודת מקצוע עם תעודת בגרות, עם מיטב השפים ואנשי הצוות בארץ. צילום מתוך פייסבוק, ביה"ס לתיירות ומלונאות ע"ש טומי לפיד

 

"אוסף הייחודיות זה הדבר החזק ביותר של העיר חיפה כי היא מאפשרת ממש לכל אחד לבחור את הז'אנר שלו ואת מה שמתאים לו, אבל היא גם מאפשרת לו לעשות את זה עם אופק. אנחנו כל הזמן רואים את האופק מול העיניים.

זה התפקיד שלנו כעירייה: ליצור סביבות מיוחדות ומגרות שיאפשרו לילדים לבחור את הדרך האישית שלהם וליצור תוכניות נוספות כל הזמן, כדי שכל ילד יוכל למצוא את עצמו".

 

"את מרגישה שאת במלון חמישה כוכבים". צילום מתוך פייסבוק, בית הספר לתיירות ומלונאות ע"ש טומי לפיד

 

איך מתמודדים עם חוסר מרות של תלמידים? נראה שבעידן החדש אין כמעט כלים להפעלת סנקציות והמורים מנוטרלים וידיהם כבולות. 

טרוק שותקת לרגע קט ואז, בעדינות ובנועם האופיינים לה, היא מבקשת לדייק: "לא, הידיים לא כבולות. אבל בהחלט היום קשה יותר כי יש שינוי. השינוי הזה מגיע בשנים האחרונות בגלל שפע האמצעים והמולטי מדיה בטלפון הסלולארי שנמצא אצל כל ילד ביד. עם כל החשיפה העצומה למידע ולידע  – כיום בתי הספר לא נדרשים לתת ידע – אלא לתת משהו שונה ואחר, הם נדרשים כיום לתת הרבה יותר גירויים. כי לילד יש הרבה ידע ומידע גם ככה, אבל במקביל גם הרבה יותר קשה לו למצוא עניין. מקבלים גם לכאורה הרבה יותר מקרים של הפרעות קשב וריכוז, בדיוק בגלל זה".

"שימי לב שאת כבר לא יכולה לראות סרטון של שתי דקות ששולחים לך בווטס אפ, אם לא שולחים לך סרטון של חצי דקה, את מאבדת עניין. אני מזכירה לך שבשנים קודמות יכולנו לראות גם עשר דקות, ובכיף גדול. היום אנחנו לא נמצאים שם. הזמינות הזו גורמת לילדים להיות בבתי הספר יותר היפראטקיבים. שפע של מידע ומהירות וזמינות של מידע, יוצרים יותר היפריות בקרב התלמידים".

 

"היום עם השפע הקיים, הרבה יותר קשה לתלמיד למצוא עניין". צילום: אילוסטרציה

 

"לכן לפעמים תלמיד גם מרגיש שהוא אולי יודע יותר מהמורה. הוא אולי מרגיש שהמורה לא מספק לו את מה שהוא רוצה. ואז את מקבלת את אותו חוסר מרות עליו שאלת. את כבר לא מקבלת את האוטוריטה של פעם שהיתה אוטוריטה של ידע ומידע, כי פעם כל הידע היה בידיים של המורה ולכן הוא זכה להיות אוטוריטה. היום הכל שונה, עם שפע המידע שגלוי לכולנו, ולכן גם המערכת, גם המורים, בתי הספר, המנהלים, כולם כולם כבר עוברים בעצמם את השינוי הזה ואני משערת שבתוך כמה שנים יהיה איזון וכולם ייכנסו לתוך הלופ הזה,  ולמציאות בה אנחנו כמורים וכמערכת נותנים כלים ופתרונות – ולא ידע ומידע. חלק מהכלים הם בדיוק אותם בתי ספר מיוחדים עליהם דיברנו, כי הם אלה שמספקים לילדים עניין ומספקים אתגר וגירויים ולכן הם בדיוק חלק מהפתרון".

באיזה אופן אתם מגנים על ילדי מערכת החינוך ממורים שבעברם יש עבירות פדופיליה, כדוגמת המקרה האחרון בת"א? איך מפיקים לקחים? 

"משרד החינוך פתח בתהליך מאוד חכם. זה תהליך שרק החל והוא עדיין בשלבי ביצוע וטרם הסתיים, אבל משרד החינוך לקח את כל הרשימה השמית של המורים שלו והוא מעביר אותם כעת בדיקה, באמצעות המשטרה. את כל המורים. זה הקרדיט של שר החינוך ושל מנכ"ל המשרד שלו. מבצעים סריקות לאורך ולרוחב, כדי לא להיות מופתעים".

להורים ותלמידים יש כיום יותר חששות בעקבות האפשרות לאירוע של רעידת אדמה במהלך יום לימודים. 

"זה נכון, אבל אנחנו לא יכולים להיות בתוך החששות אלא צריכים לתעל אותם למשהו פרודוקטיבי. אנחנו כל הזמן נמצאים במצב של אימונים עם התלמידים למקרה של רעידות אדמה וגם הכנסנו 75 מערכות לגילוי רעידות אדמה לכל בתי הספר שלנו. אנחנו נמצאים בתהליך חיזוק של בתי הספר מפני רעידות אדמה. על פי חוק מ- 1980 כל בתי הספר וגני הילדים נבנים מוכנים למקרה של רעידות אדמה אבל אני מדברת על בתי הספר הישנים. ותהליך של הפיכת בית ספר קיים לבית ספר מוגן הוא תהליך מאוד ארוך של שנה וחצי- שנתיים, כי נכנסים ממש מתחת ליסודות של הבניין ועושים עבודה מטורפת. סיימנו כבר שני בתי ספר ואנחנו ממשיכים הלאה".

מהם האתגרים שלך לשנת הלימודים תשע"ט? 

"האתגרים שלנו הם האתגרים של המדינה. איך לתת יותר מענה לחינוך המיוחד, איך להמשיך לתת יותר שירות לקייטנות, בלי להרוס את התכנים שלהם. עשינו מעשה מאוד גדול כי עד ה-16.8 הענקנו קייטנות בעיר חיפה וגם הוזלנו אותן. אנחנו מבינים שאין הורה שיש לו חופש גדול. הרי לא קיים כזה דבר. זה ברור לנו. אז אלה האתגרים שלנו ואנחנו מתמודדים איתם לא רע אבל יש לנו עוד דרך.

וכמובן שאחד האתגרים החשובים ביותר, הוא להמשיך ולקדם את התחום הערכי וההישגי במערכת החינוך ולטפח את הסביבה הלימודית בחיפה".משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך תחגגו את חג השבועות?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות