ניתוח להצמדת אוזניים בולטות: משנה איכות חיים

כל מה שרציתם לדעת על הצמדת אוזניים: הפלסטיקאי ד"ר צח שרוני התארח בתכנית הבוקר של מיכל צפיר
הצמדת אוזניים הוא ניתוח קוסמטי אשר משפר את מראה האוזן הבולטת. הוא אינו קשור לשמיעה ואינו יכול לפגוע בה בשם דרך. השינוי מבוצע בעיקר על ידי עיצוב הסחוס של האוזן.

בחלק המרכזי של האוזן, הבלט נובע לרוב מסחוס גדול, והשיפור נעשה ע"י הקטנה שלו. בחלק העליון של האוזן הבלט נגרם מחוסר קיפול של הסחוס, והשיפור נעשה ע"י קיפול הסחוס עם תפרים פנימיים. במקרים הקלים, הצמדת האוזן ניתנת לביצוע ע"י תפרים בלבד, ואז לא מתבצעים חתכים משמעותיים ונחסכות צלקות. במקרים המורכבים יותר, בהם יש צורך בכריתת סחוס, נותרת צלקת בחלק הפנימי של האוזן.

צפו:

הצמדת אוזניים הוא הניתוח הקוסמטי היחיד אשר מבוצע בילדים, כאשר הגיל המינימלי הוא גיל 6 שנים. ההצדקה במקרים אלו היא בעיה חברתית המפריעה לילד בתפקוד היומיומי.

ד"ר שרוני. תמונה: יחסי ציבור

ד"ר שרוני. תמונה: יחסי ציבור

הפלסטיקאי ד"ר צח שרוני התארח בתכנית הבוקר של מיכל צפיר, שם ענה על מספר שאלות בנוגע לניתוח הצמדת האוזניים:

צפיר: כולנו מכירים את הבעיה של אוזניים בולטות מסתבר שיש לכך פתרון.

ד"ר שרוני: האמת שבגיל אפס אפשר עדיין להדביק עם פלסטר ולקוות שהמצב ישתנה. בחודשיים הראשונים הסחוס עדיין רך ואפשר לשחק איתו.

צפיר: כלומר על הבעיה אנו יודעים כבר מיומו הראשון של התינוק.

ד"ר שרוני: נכון. אוזניים בולטות אנו רואים כבר מהלידה. כאמור, יש חלון הזדמנויות של בערך חודשיים מהלידה שניתן לטפל ללא ניתוח אם מקבעים את הסחוסים במקומם.

צפיר: אם פספסנו את הרכבת ולא ידענו על האינפורמציה הזאת, מה ניתן לעשות?

ד"ר שרוני: בגדול אפשר לעשות ניתוח. יש הרבה סוגי ניתוחים מהקלים לכבדים. שהקלים הם בסך הכל כמה תפרים באוזן. לא באמת ניתוח אלא בעצם רק לעשות את הקיפול שלא קיים ותפר או שניים לאוזן בהרדמה מקומית.

צפיר: כשמדובר באוזניים בולטות מדובר בפן האסתטי לא למעשה בבעיה בריאותית בירידה בשמיעה?

ד"ר שרוני: בהחלט בפן האסתטי. אין שום נגיעה לשמיעה. לא נוגעים בגודל של האוזן ולא בתעלות השמיעה.

צפיר: באיזה גיל ניתן לעשות את הטיפול? אני זוכרת שהייתה ילדה בבית ספר שלי אני לא אגיד את שמה שסבלה מהתעללות בגלל אוזניים מאוד בולטות. בסופו של דבר היא עשתה ניתוח וזה שינה לגמרי את האישיות שלה ואנשים בכל זאת מתמהמהים בניתוח. אפשר לעשות אותו בכל גיל?

ד"ר שרוני: מדובר בניתוח היחיד שאפשר לערוך בגיל מוקדם. אפשר לעשות אותו בגיל 8 או קצת יותר מוקדם. תלוי עד כמה הילדים בכיתה באמת רעים. כי אם ילד בן 6 לא ילך לבית ספר בגלל האוזניים אז ננתח אותו גם בגיל 6. אולם, אנו שואפים לגיל 8 ומעלה.

צפיר: אנו מדברים בעיקר על בנים שהולכים עם תספורת קצרה והאוזניים חשופות. כי בנות יכולות איכשהו לכסות את האוזניים עם שיער ארוך. מהו למעשה משך ההחלמה?

ד"ר שרוני: תלוי בסוג הניתוח. אם זה רק תפרים אז יש צורך ללכת יומיים שלושה ללכת עם חבישה , וזהו.

מיכל: במה תלוי סוג הניתוח?

ד"ר שרוני: במבנה האוזן. בכמה מורכב הטיפול וחוסר הקיפול. אם הסחוס גדול יחסית ויש עודף סחוס אז פותחים ונפטרים מחלקים. הניתוח עורך בין שעה לשעה וחצי. בגדול במקרים של ניתוח החלמה יכולה להיות יומיים שלושה או מקסימום שבוע וחצי שבועיים. ילדים נוהגים לעשות את הניתוח בעיקר בחופשות מבית ספר. חשוב להדגיש אנו מדברים כאן על ילדים אך זה לא שאנו מעודדים את הנושא. אלא אם יש בעיה רצינית אמתית בלבד.

צפיר: לפעמים נדמה שאם אדם חי בבגרות כבר הוא השלים עם העניין. אפשר לטפל באוזניים בולטות בגיל מבוגר?

ד"ר שרוני: אנו מנתחים יותר מבוגרים מילדים. חשוב להגיד שאנו מנתחים למעשה את הילד ואת חוסר הביטחון של הילד. יש לנו הורים שבאים לקליניקה על מנת שלא יצחקו על הילד. מפריע להורים שהילד לא מושלם. אולם אם את הילד זה לא מעניין, אותם אנו משתדלים לא לנתח. אין סיבה להכניס ילד לניתוח כי להורים זה מפריע שהאוזניים קצת בולטות.

ד"ר שרוני בוגר פקולטה לרפואה בטכניון בחיפה , עוסק בפלסטיקה מעל 18 שנה, במהלכן ביצע אלפי ניתוחים בכירורגיה פלסטית וטפולים אסתטיים, והוא חבר האיגוד הישראלי לכירורגיה פלסטית והאיגוד האמריקאי לכירורגיה פלסטית. ד"ר שרוני נמנה על צוות המומחים במחלקה לכירורגיה פלסטית בקריה הרפואית רמב"ם ומנהל קליניקה מצליחה בחיפה. בנוסף לטיפול האישי והמקצועי של ד"ר צח שרוני, הקליניקה מציעה שירות ייחודי המעניק מעקב וליווי צמודים לכל אורך הדרך, ע"י אחות מוסמכת, בעלת ניסיון של שנים רבות בתחום הכירורגיה הפלסטית והאסתטית.

מרפאה ד"ר צח שרוני – כיכר האודיטוריום שדרות הנשיא 134 מרכז הכרמל, חיפה. לקביעת תור: 050-4544453 כתובת האתר:  https://drsharony.com/

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות