אוניברסיטת חיפה תעניק ד"ר לשם כבוד לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל

התואר יוענק לה בעוד מספר ימים בהוקרה על "מנהיגות מבוססת שוויון, חירות וזכויות אדם ועל היותה דוגמה ומופת לנשים ברחבי העולם. על הידידות העזה וחיזוק הקשרים בין  גרמניה ומדינת ישראל"
אוניברסיטת חיפה תעניק תואר ד"ר לפילוסופיה לשם כבוד, לקנצלרית גרמניה אנגלה מרקל, במסגרת ביקורה המדיני בארץ בתחילת אוקטובר.

התואר יוענק לה בהוקרה על מנהיגות מבוססת שוויון, חירות וזכויות אדם והיותה דוגמה ומופת לנשים ברחבי העולם ועל הידידות העזה וחיזוק הקשרים בין  גרמניה ומדינת ישראל.

"לאורך כל חייה, מרקל מהווה דוגמא להצטיינות, תבונה ואנושיות. זוהי זכות אדירה עבורנו להעניק לה תואר ד"ר לפילוסופיה לשם כבוד מטעם אוניברסיטת חיפה ואני גאה ונרגש לרגל המאורע", אמר נשיא אוניברסיטת חיפה, פרופ' רון רובין.

 

דוגמא להצטיינות, תבונה ואנושיות. אנג'לה מרקל. צילום: מתוך ויקימדיה Armin Linnartz

 

בשנת 2007 מונתה מרקל לנשיאת מועצת האיחוד האירופי ועמדה בראש ארגון ה-G8.

לאורך כל שנות כהונתה, חיזקה מרקל את קשרי הידידות בין גרמניה וישראל; היא התארחה בישראל מספר פעמים ואף קיימה ישיבה מיוחדת של ממשלת גרמניה בישראל בשנת 2008, לכבוד יום העצמאות ה-60 של ישראל.

 

אנג'לה מרקל בעצרת בשער ברנדנבורג תחת הסיסמה "לא עוד שנאת יהודים", 14 בספטמבר 2014. צילום מתוך ויקיפדיה Olevy

מנהיגותה פורצת הדרך של מרקל הקנתה לה הכרה ומעמד של אחת המדינאיות והמנהיגות הבולטות של העולם החופשי.

בנימוקים הנוספים להענקת התואר ציינה האוניברסיטה את היותה של מרקל חלוצה לפני המחנה, אשר תוך פריצת חומות וניפוץ תקרות זכוכית, יצרה מציאות חברתית שוויונית יותר, המושתתת על ערך כבוד האדם ועל התפיסה לפיה כל בני האדם נולדו שווים, ערכים החרוטים גם על דגלה של אוניברסיטה חיפה; על עמדתה התקיפה כנגד גילויי גזענות ואנטישמיות ועל תרומתה ליצירת קשרים בין יהודים ולא יהודים בגרמניה ובאירופה כולה; על המאמץ הרב והמשאבים שהיא מפנה לחיזוק הקשרים המדעיים בין ישראל וגרמניה, כפי שהם באים לידי ביטוי בקשרי המחקר ההדוקים שבין אוניברסיטת חיפה למוסדות מחקר גרמניים רבים; ועל הידידות העזה וחיזוק הקשרים בין  גרמניה ומדינת ישראל.

 

גאה ונרגש לרגל המאורע. נשיא האוניברסיטה, פרופ' רון רובין. צילום: דוברות אוניברסיטת חיפה

במסגרת אירוע הענקת התואר שיתקיים במוזיאון ישראל בירושלים ב- 4.10.2018, תיפגש מרקל עם סטודנטים יהודים, ערבים וגרמנים הלומדים באוניברסיטת חיפה ותקיים עמם דיון בנושא "חינוך לדמוקרטיה במאה ה- 21: הלכה למעשה".

"לאורך כל חייה, מרקל מהווה דוגמא להצטיינות ופריצת דרך. כחוקרת היא פרסמה עשרות מאמרים מדעיים, האחרונים שבהם עוסקים בהתפתחות לוקמיה ומלנומה. היא האישה הראשונה שהתמנתה לקנצלרית גרמניה, האישה הראשונה שנבחרה לעמוד בראש מפלגת ה-CDU , הקנצלרית הצעירה ביותר בגרמניה מאז שנות ה-50, והראשונה שמגיעה לתפקיד מתוך כותלי האקדמיה. אני גאה ונרגש להעניק לה את התואר המכובד", הוסיף פרופ' רובין.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך