השתלת שיניים ביום אחד – כן או לא?

השוק מוצף בהצעות לטיפול שיניים מורכב ביום אחד ונראה שכל מה שצריך לעשות הוא רק לבחור אצל מי לבצע את הטיפול. השאלה היא האם באמת בטיפול אחד של כמה שעות הסאגה מסתיימת או שאנחנו פותחים דלת לסאגה חדשה?
 

טיפול שיניים הוא תחום שדורש תחזוקה קבועה ותשומת לב יומיומית. גם כאשר אנו עומדים בדרישות הללו, אין הבטחה כי השיניים יחזיקו לאורך שנים בצורה מיטבית. גורמים כמו: גנטיקה, תזונה, מחלות ברקע משפיעים עליהן לאורך השנים.
עם זאת, תשומת הלב שנתנת לשיניים עשויה למנוע מהן הדרדרות גדולה יותר.
כל טיפול בבעיה של חסר שן ו\או שיניים, מחלת חניכיים מתקדמת, בעיה בסגירת הפה – יכול להפוך טיפול שיניים למורכב מאוד.

דר צבי גוטמכר

כאשר נכנסת למשוואה חרדה מפני רופא שיניים (דנטופוביה) הנזקים המצטברים עשויים להיות הרסניים עד כדי הרס גדול מאוד של מערכת השיניים. מכאן לטיפול שיניים מורכב – הדרך קצרה.
אלא שמהרגע בו ברור כי יש צורך לעבור טיפול שיניים מורכב עד לטיפול בפועל יכולות לעבור כמה שנים נוספות והנזק ממשיך להצטבר. כתוצאה מכך אנשים עשויים לאבד מספר גדול של שיניים, להפסיק לחייך ובחלק מהמקרים אף מפסיקים לאכול אוכל מוצק בגלל חוסר יכולת ללעוס אותו.

מקרים חמורים מסוג זה ואף פחות מהם אמורים להיות קלאסיים לטיפולים מורכבים אשר מתבצעים ביום אחד. ההבטחה הפרסומית גורסת כי בתוך כמה שעות בא לציון גואל והמטופלים יוצאים לחיים חדשים כשהם מצויידים בפה מלא שיניים ובחיוך נוצץ.

 

האומנם?

המחירים הגבוהים מאוד לטיפולים מסוג זה (לעיתים למעלה מ – מאה אלף ₪) והעובדה כי לא באמת יש למישהו מושג מה נעשה בפה בזמן הטיפול הובילו אותנו לד"ר צבי גוטמכר מומחה לשיקום הפה, מנהל המחלקה לשיקום פנים ולסתות בבית החולים רמב"ם בחיפה, בעל קליניקה פרטית ובעל רזומה עשיר של 27 שנות ניסיון בתחום.
לדר' גוטמכר מגיעים לא מעט מאוכזבי טיפולים אשר יש צורך לשקם להם מחדש את הפה לאחר טיפול כושל.

מתי מתחילה הבעיה?
"מטופל ימצא תמיד את הרופא שיאמר לו את מה שהוא רוצה לשמוע. כלומר, זה לא יהיה בהכרח משהו שהוא נכון למטופל בהגדרה הקלינית. אפילו כאשר כל הפרמטרים לביצוע קיימים  -פעמים אף נדמה כי  מתאימים את המטופל לשיטה". ולא ההפך כפי שצריך להיות.

מה מורכב, למשל, בשתלים?

לאחר החדרת השתל לעצם הלסת, לרוב, על פי הספרות המקצועית, יש להמתין תקופה של שלושה  חודשים ללסת תחתונה וכחצי שנה ללסת עליונה בכדי שהעצם תחלים סביב השתל. רק לאחר תקופה זו ניתן לבנות על השתל כתר או תותבת. במקרה שהשתל יועמס לפני תקופת ההחלמה המומלצת, יתכן ולא תיווצר עצם סביב השתל או תווצר רקמה דלקתית  סביב השתל, דבר שיגרום לכישלון ודחית השתל.כשאנחנו מחדירים שתל לגוף אנחנו חייבים לתת זמן לגוף להתאקלם סביב השתל."

 

מה עושים ביום אחד?
"בואי נתחיל ממה עושים בשיטה הקלאסית: כאשר עושים שתל – כשזה נעשה בלסת תחתונה ממתינים במשך שלושה חודשים עד אשר השתל יקלט ובלסת עליונה ממתינים כחצי שנה עד שהשתל יקלט. לאחר תקופה זו – פותחים את החניכיים ואז הן מתארגנות סביב השתל. לסת תחתונה היא קשה לכן מחכים שלושה חודשים. לסת עליונה – לסת רכה יותר מחכים יותר. בתקופה זו אסור לחבר לשתל כלום. כאשר מבצעים שתלים ביום אחד: באותו היום שמים גם שתל וגם כתר זמני או קבוע עליו. כל אלו מפריעים לתקופת הריפוי של העצם סביב השתל.
ממה נכון להתחיל?

בדיקה קלינית מלווה בצילומים, איסוף נתונים כלליים ואישים על המטופל ומצבו הסיסטמי, קביעת אבחנות והכנת לפחות שתי אפשרויות של תוכנית הטיפול.

ביום שאחרי הטיפולים מה עושים?

"מעקב וביקורת חשובים ביותר. כולל טיפולי שיננית. גם כאשר מדובר בשתלים. אחרת, כל העבודה יורדת לטימיון. התחזוקה היא חשובה ביותר. אנשים חושבים שכאשר יש להם שתלים בפה הם סיימו לדאוג. המצב הוא בדיוק ההיפך".

 

מה הופך רופא שיניים למומחה?

לימודי "רפואת שיניים הינם כ –  6 שנים. מי שסיים את לימודיו בהצלחה נדרש לגשת למבחני קבלת רישיון לעסוק ברפואת שיניים במדינת ישראל. מי שעבר בהצלחה מבחנים אלו יכול לעסוק ברפואת שיניים ולפתוח מרפאה ובה לבצע טיפולים שונים ומורכבים.

אין חוק אשר אוסר על רופא שיניים כללי לבצע פעולות מורכבות ומסובכות ולא משנה כמה ותק או ניסיון או ידע יש לרופא המבצע. אין הדבר כך ברפואה כללית שכן רופא כללי לאחר 7 שנות לימוד חייב לעבור סטאג' של שנה ובו הוא לומד להכיר את מקצוע הרפואה דרך עין הרופא ולא כסטודנט. בזמן זה הסטאג'ר בוחר לו תחום שהוא רוצה להתמחות בו. מס' שנות ההתמחות הממוצע הינן כ – 4 שנים.
רופא שיניים אשר רוצה להתמחות באחד מתחומי ההתמחות ברפואת שיניים צריך להתמודד מול ביקוש עצום ( של רופאי שיניים ) והצע נמוך מאד מכיוון שמס' מקומות להתמחות בארץ בכל תחום הינם נמוכים מאד ( בין 2 ל -4 מקומות בכל מוסד אחת לשנתיים – ישנם 4 מוסדות מוכרים להתמחויות ברפואת שיניים במדינת ישראל  ). לאחר שהמועמד התקבל, עליו ללמוד כ –  4 שנים נוספות (יש 7 התמחויות שונות ברפואת שיניים), ובסופן לגשת לבחינות המוסד שבו התמחה. לאחר שעבר מבחנים אלו רשאי הרופא להמשיך לבחינות ממשלתיות ואז ברגע שעבר את הבחינות הממשלתיות מקבל הרופא מספר רישיון נוסף של רופא מומחה. כך ניתן לאתר את המומחים האמיתיים. (ר.מ.= רישיון מומחה). בכדי שיהיה ברור, רופא שיניים שסיים את לימודיו ועבר את בחינות משרד הבריאות מקבל מס' רישיון לעסוק ברפואת שינים והינו רופא שיניים כללי. רופא שיניים שסיים את לימודי ההתמחות באחד מתחומי רפואת השיניים ועמד בבחינות ההתמחות, מקבל מס' רישיון נוסף ממשרד הבריאות כך שרופא שיניים מומחה נושא שני מס' רישיון האחד של רופא שיניים כללי והשני מס' רישיון מומחה ושניהם ממשרד הבריאות.  האינטרנט מלא במומחים מזוייפים. אגב, אין "מומחים בשתלים".. מדינת ישראל לא מכירה במומחים  שעברו את תקופת ההתמחות בחו"ל ולא משנה מאיזו מדינה. אלא רק במידה ומתמחים אלו ( מחו"ל ) עמדו בהצלחה בבחינות ההתמחות של מדינת ישראל וקיבלו מס' רשיון מומחה של משרד הבריאות.

 

כמה רופאי שיניים יש בישראל?

"ישנם כ – 9,000 רופאי שיניים בישראל ורק מס' מאות הינם מומחים בכל תחומי ההתמחות  השונים ברפואת שיניים.

 

מה ההמלצה שלך?

ההליך האידאלי הינו, להיבדק על ידי מומחה לשיקום הפה שהוא " אדריכל המיקצוע " אשר בעזרת בדיקה קלינית וצילומים שידרוש יוכל להגיע לאבחנות שבעזרתן תוכלו לקבל ממנו מס' אלטרנטיבות של תוכניות טיפול ( כלומר לפחות שני תוכניות טיפול ).  טיפול שיניים במקרים רבים נושא בעלויות גבוהות ודורש ראיה רחבה ומורכבת של גורמים רבים. זוהי מומחיותו של המומחה לשיקום הפה ו.. אם כבר נכנסים לזה – רצוי לעשות את זה נכון כדי להגיע לתוצאות האופטימליות".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות

 • רקחו הצטיינות

  רוקחי כללית במחוז חיפה וגליל מערבי גרפו מחצית מכלל פרסי המצויינות ברוקחות של כללית בארץ
 • דוכן מציל חיים

  שבוע מודעות לסרטן מעי גס נערך במרפאת בונן של כללית באחוזה
 • שילוב בריאותי

  צוותים מטפלים של כללית בקריות השתלמו במפגש למידה יוצא דופן בנושא "תפיסת הבריאות ואורח החיים באוכלוסייה האתיופית"
 • הכול על הכליה

  פעילויות בכללית ברחבי המחוז לצורך קידום המודעות לבריאות הכליות
 • "דנה היא לין ולין היא דנה"

  עובדי לין והנהלת כללית התכנסו לומר תודה לדנה גילדין על 40 שנות פעילות מסורה ונפלאה
 • הרמת כוסית בכללית: ריגשה את כולם

  מה ריגש את הנוכחים בהרמת הכוסית של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי?
 • המצטיינים של כרמל

  באירוע מרשים ששילב בתוכו גם הרמת כוסית חגיגית לחג הפסח. התכבדו לבימת הכבוד מצטייני מרכז רפואי כרמל לשנת 2018.
 • "לא נתנו לי בעבר סיכוי להגיע לגיל שמונים"

  ארה שפק, רופאה פנסיונרית בעלת 40 שנות ניסיון, המתמודדת עם מחלה אונקולוגית, מספרת על השירות הייחודי של מכבי לליווי חולים אונקולוגים
 • מכירת חמץ וחלוקת "המצה השמורה" ברמב"ם

  בבית החולים רמב"ם נערכו טקס חלוקת "המצה השמורה" ומכירת החמץ המסורתית
 • מחוז חיפה וג"מ נבחר כמחוז מצטיין של כללית

  מחוז חיפה וגליל מערבי הוכרז על ידי מנכ"ל כללית כמצטיין ארצי בטקס שנערך באוניברסיטת ת"א. ד"ר טלי לבנשטיין – מנהלת מרפאת בונן בחיפה קיבלה פרס מנכ"ל
 • מנהל אדמיניסטרטיבי חדש למחוז חיפה וגליל מערבי של כללית

  כללית במחוז חיפה וגליל מערבי ממשיכה להתחדש בכוחות ניהול צעירים. זמן קצר לאחר שרונן נודלמן מונה כמנהל המחוז, נכנס רן אהרון לתפקידו הקודם בשנה האחרונה, כמנהל האדמיניסטרטיבי של המחוז
 • טיפולי שיאצו ודיקור לכאבי גב

  טיפולי שיאצו ודיקור במרפאת כללית רפואה משלימה בנצרת עילית סייעו למטופלים שאובחנו עם פגיעות בגב
 • רגע לפני פסח: האם תזונה ללא גלוטן מתאימה לכולם?

  נירה פלדמן, דיאטנית ורכזת תחום תזונת ילדים במכבי, מספרת לכם כל מה שרציתם לדעת על גלוטן ועל הטיפול התזונתי בצליאק
 • אתגר הרופאים: מתחרים על הצלת חיי ילדים (וידאו)

  תחרות יוצאת דופן נערכה בין צוותי רפואה מבתי חולים בכל רחבי הארץ. האתגר נערך בבית החולים רמב"ם בחיפה. מי זכה? צפו
 • ואסים מחאמיד, אסף אשכנזי, מירב נירן ואביב ברג. תמונה: משה מעוז

  אפשר לנשום לרווחה

  אלן קאר השיקה אמש את סניף חיפה: "משימתנו היא להעביר הלאה את המתנה הנפלאה הזו שנקראת גמילה מעישון"
 • מוציא מצה... תזונה בריאה בחג פסח!  

   עפ"י מומחי המרכז הרפואי בני ציון ערכה הקלורי של המצה שווה ערך לשתי פרוסות של לחם רגיל, לארבע פרוסות של לחם קל, ללחמנייה שלמה או ל-2/3 פיתה… מנהלת המחלקה לתזונה בבית החולים בני ציון, דיאטנית קלינית  ומקדמת בריאות M.Sc, בת חן כהן מציגה מספר עובדות ומציעה מספר המלצות לקראת החג
 • 90 ניתוחים בשישה ימים וחיוך אחד גדול

  ד"ר צח שרוני, כירורג פלסטי בכיר ברמב"ם והנציג הישראלי במשלחת בינלאומית להודו, החזיר את החיוך למטופלים
 • פסח כשר במרכז הרפואי בני ציון

  כמידי שנה, המרכז הרפואי בני ציון נערך בהנחייתו של מנכ"ל ביה"ח ד"ר אמנון רופא בפעילות אינטנסיבית לקראת חג פסח וליל סדר משותף שיתקיים בהתאם למספר המבקשים להשתתף בו.
 • לאכול את המצה ולהשאיר אותה שלמה

  דיאטנית כללית עם טיפים על תזונה בליל הסדר ובמהלך ימי החג
 • מוכנים לפסח קרדיט – צילום ירון חזן

  סדר פסח בכרמל

  חרוסת יין ומנות חגיגיות לכל המאושפזים, בופה מפנק לפסח במחלקת יולדות. והשנה גם הטבלת כלי פסח ועירוב מהודר לבית החולים, דירת אירוח למלווי חולים. ועוד חידושים רבים לקראת הפסח בבית החולים כרמל. " נעשה הכל כדי שכולם יוכלו להרגיש ולהנות מאווירת החג " אומר רב בית החולים כרמל הרב מאיר אינדיק .
 • אומנות הבריאות

  צוות כללית קיים מפגש עם הורים ותלמידים בבית הספר ע"ש נבון בשכנות האמנים בקריית מוצקין
 • כפפות לחץ לטיפול בשבר בשורש כף היד

  שיטת טיפול חדשה שפיתח צוות המכון לריפוי בעיסוק של כללית בחיפה לטיפול בפגיעות בשורש כף היד בעזרת כפפת לחץ, בה השתמשו עד כה לטיפול בכוויות וצלקות שנבחנה במחקר, שפורסם בכתב עת יוקרתי  
 •  חדש במרפאת כללית רפואה משלימה ביקנעם

  במרפאת כללית רפואה משלימה ביקנעם החלו בטיפולי אוסטאופתיה המתבססים על עיסוי ומניפולציות ידניות שונות  והמאפשרים שחרור שרירים, החזרת חופש תנועה מלא באזורים בהם יש הגבלה והפחתת כאבים.
 • טיפולי דיקור סיני מסייעים לחזרה לתפקוד תקין 

  טיפולי דיקור סיני בכללית רפואה משלימה בזכרון יעקב, מסייעים לחזרה לתפקוד תקין 
 • רוצים להפסיק לעשן ולא יודעים איך?

  לרגל השקת הסניף החדש של אלן קאר בחיפה, יתקיימו מפגשי יעוץ להפסקת עישון בחינם בכדי לסייע לכל המעשנים להגיע להחלטה החשובה בחיים שלהם, ההחלטה להפסיק לעשן.
 • ניתוח אף בחופשת הפסח

  מומחי מרפאות כללית אסתטיקה בצפון: "חופשת פסח נחשבת לתקופה מושלמת לניתוח אף"
 • אחיות לנפש

  מטופלים לא שקופים: זהו המוטו של קורס ייחודי שהועבר במשותף לאחיות במרפאות כללית ובבית חולים רמב"ם, בנושא בריאות הנפש
 • מומחה כללית בכנס עולמי לטלמדיסין

  ד"ר מוטי חיימי, מומחה ברפואת ילדים במרכז לבריאות הילד בחיפה הוזמן להציג מחקר על טלמדיסין בכנס עולמי שנערך בפורטוגל
 • כרמל המעשים הטובים

  עשרות רבות של עובדי ביה"ח כרמל מכל המגזרים, רופאים אחיות, עובדי מנהל ומשק, טכנאים וצוות פרא-רפואי עובדים סוציאליים ועוד עובדים רבים, פשטו את מדי ביה"ח הלבנים ויצאו לשטח ולקהילה כדי לתרום ולתת.
 • ביה"ח כרמל למען הנשים

  לנשים שחוו של פגיעה מינית, אובדן של תינוק, או חוששות מבדיקה פולשנית של רופא הנשים ועומדות לפני לידה. ביה"ח כרמל מציע שירות ליווי בלעדי לנשים שחוו טראומה וחוששות מהלידה המתקרבת. כרמל  woman friendly כדי שתוכלו ללדת בראש שקט.
 • מעשים טובים של עובדי כללית

  צוותי כללית עושים במסגרת היום יום למען המטופלים והקהילה אך ביום המעשים הטובים יצאו מגדרם במגוון פעילויות
 • "למרות שחסרים אלפי רופאים בישראל יש שמחכים שנה להתמחות"

  במדינת ישראל קיים מחסור משמעותי בתקנים להתמחויות הרפואה השונות: האם יש פתרון?
 • יום עיון ברפואת שיניים לילדים של כללית סמייל

  מעל 200 רופאי שיניים לילדים ממרפאות כללית סמייל מכל רחבי הארץ, השתתפו ביום עיון בנושא רפואת שיניים לילדים של רשת מרפאות כללית סמייל במלון דיוויד אינטרקונטיננטל, תל אביב
 • עזרה ראשונה מתוקה

  ארגז "עזרה ראשונה" עם שוקולד איכותי הוענקה לכל אחד מאלפי העובדים של כללית ברחבי המחוז
 • מוס ניתוחי בלין

  הצלחה לשיטת המוס בה מובטחת הוצאה מלאה של הגידול במהלך בביקור אחד, עם החלמה מהירה יותר ופחות צלקות במקום היחיד בו מבוצע הניתוח בקהילה הוא מרכז רפואי לין, שעד כה בוצעו 1250 ניתוחים כאלה בהצלחה ראויה לציון
 • מכבי למען הקהילה

  צוות פיזיותרפיסטים של מכבי שירותי בריאות במרכז המכונים בחיפה הגיע לתרגל עם אוכלוסיית הגיל השלישי פעילויות ספורטיביות לכבוד יום המעשים הטובים
 • ניתוח אף בחופשת הפסח

  מומחי מרפאות כללית אסתטיקה בצפון: "חופשת פסח נחשבת לתקופה מושלמת לניתוח אף".
 • השירות הסוציאלי בכרמל מכל הלב

  "יום העובדים הסוציאליים הבינלאומי הוא הזדמנות מופלא להוקיר ולהודות לעוסיו"ת הנהדרות שלנו כאן בביה"ח כרמל, אתן עושות עבודה מסורה וקשה מכל הלב, ומגיעה לכן כל התודה וכל ההערכה ".
 • "אפשר לחיות עם טרשת"

  סיפורה האופטימי של חברת מכבי נגע ברבים: בשיתוף פעולה עם הצוות הרפואי היא מגיעה להרצות בפני חולי טרשת נוספים על מנת לשפר את אורח חייהם. אור בעיניים
 • כללית למען הילדים בטירת הכרמל

  צוות המרכז לבריאות הילד של כללית בטירת הכרמל ערך הפנינג למשפחות לילדים עם צרכים מיוחדים
 • גם רופאה, גם אופה

  בריא להכיר והפעם: ד"ר מיטל אלמוג, מומחית באימונולוגיה ואלרגית ילדים במרכז לבריאות הילד של כללית בטירת הכרמל
 • בת מצווה בריאותית

  צוות כללית במרפאת איינשטיין ברמת אלמוגי ערך חגיגת בת מצווה בריאותית לתלמידות כתה ו' בית הספר הריאלי יחד עם האמהות שלהן
 • לקראת פסח: אלו טיפולי יופי יכינו אותך לחג?

  הרפואה האסתטית מציעה מבחר טיפולי יופי לעור המתבגר ונעה בטווח רחב מאוד, החל משימוש במוצרים ועד ניתוחים פלסטיים. לקראת חג הפסח
 • סגנית מנהל חדשה לבי"ח כרמל

  ד"ר שני ברוש היתה עד לאחרונה ראש צוות רפואה בנציבות קבילות החיילים: "אם לא הייתי רופאה כנראה שהייתי עוסקת בחינוך". איזה תחביבים היא מטפחת ומה תמצאו ליד מיטתה?
 • לראשונה: יום עיון להורים לילדים חולי סרטן בנושא קנאביס רפואי

  הכנס, ביוזמת מנהלת בית החולים רות לילדים שברמב"ם, ייערך בשבוע הבא במטה הארצי של האגודה למלחמה בסרטן בגבעתיים. הכניסה ללא תשלום
 • מה עשו סי היימן ומומחי רמב"ם בבי"ס יזרעאליה? (וידאו)

  400 תלמידים, צוות רפואי וסי היימן אחת –  אירוע מרגש נערך היום בבית הספר יזרעאליה בחיפה. מה עומד מאחוריו?
 • חדשנות באורתופדיה בכרמל

  שיטות טיפול פורצות דרך בפריצות דיסק בעמוד השידרה בבית החולים כרמל. אידוי ושאיבת דיסק, משתלים זעירים, חתכים קטנים והחלמה מהירה
 • הוקרה והערכה למנהלות הסיעוד בכללית

  הוקרה לאחיות כללית הפועלות באופן יוצא דופן למען מטופלים המתמודדים עם בעיות נפשיות
 • הכשרה בינלאומית ברפואה אינטגרטיבית

  סדנה ברפואה אינטגרטיבית הועברה במרכז רפואי לין על ידי פרופ' ערן בן אריה לאנשי מקצוע מהארץ ומהעולם
 • תרגיל קרינה גדול בכרמל

  תרגיל אירוע רב נפגעים ענק משולב באירוע קרינה רדיו אקטיבית הסתיים בהצלחה במרכז הרפואי כרמל.
 • פורים שמח בכרמל

  הרבה קבוצות ותורמים מכל הגוונים והמגזרים הגיעו לביה"ח כרמל ולמחלקת הילדים שבו כדי להביא משלוחי מנות ולשמח את הילדים
 • דר אילנה דבורקין - אנדודונטית צילום: יח"צ

  לטפל מהשורש

  מרפאת כללית סמייל קריית ביאליק התחדשה בטכנולוגיה מתקדמת
 • אחיות רוחניות בכללית

  אחיות כללית ממחוז חיפה וגליל מערבי העשירו ידע בקורס ליווי רוחני
 • כללית למען הנשים: ממוגרפיה ליד הבית

  כללית  מנגישה במיזם יחודי את בדיקות הממוגרפיה למבוטחות שלה: הצבת ניידות ממוגרפיה ליד מרפאותיה ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי
 • סמים וכאבים

  צריכת משככי כאבים גדלה פי 100 רק בעשור האחרון והיא מהווה בעיה רפואית חמורה המחייבת הגברת מודעות ומניעה. כך עולה מסיכום כנס הכאב הגדול של הצפון בהובלת ד"ר אדית בלן מנהלת יחידת הכאב בביה"ח כרמל ובמחוז חיפה וגליל מערבי של הכללית .
 • מהצפון הקר ללין החמים

  משלחת אנשי בריאות מפינלנד ערכה ביקור לימודי במרכז רפואי לין של כללית
 • כללית: בדיקת ממוגרפיה ליד הבית בטירת הכרמל

  כללית מנגישה את בדיקות הממוגרפיה ויוזמת הגעת ניידות למרפאות ברחבי המחוז, כך שהמטופלות נבדקות ליד הבית
 • כנס אובאיטיס אינטראקטיבי ראשון במרכז הרפואי בני ציון

  מחלקת עיניים במרכז הרפואי בני ציון בניהולה של פרופ' ניצה גולדנברג – כהן ובהובלתו של ד"ר אורן טומקינס – נצר אירחו כמאה מתמחים מכל בתי החולים בארץ בכנס שעסק בנושא "אובאיטיס – גישה מעשית".
 • מגבירים פריון בכרמל

  מעל 5000 תינוקות נולדו עד היום בעזרת היחידה לפריון והפריה חוץ גופית של ביה"ח כרמל והמספרים רק ממשיכים לעלות
 • שומרים על הלחץ בכרמל

  מנהל המכון לנפרולוגיה ויתר לחץ דם בביה"ח כרמל ד"ר ויקטור פרחויקי יחד עם מנהל הסיעוד של המכון מר עיזאת שלאעטה  הצטיידו במכשירי לחץ דם ויצאו מהמחלקה למסדרונות בית החולים כדי לבדוק לחץ דם לעשרות מבקרים ועובדים בבית החולים
 • בריא להכיר - ד"ר ענבל חלבי

  רופאת ילדים מדלית אל כרמל הצטרפה לשורות כללית בעתלית ודלית אל כרמל
 • כיצד לעבור את מסיבות הפורים ומשלוחי המנות בלי להשמין?

  בפורים אוכלים במידה ולא "עד לא ידע". כל הטיפים של נגה פרסמן טל, דיאטנית קלינית ביחידה לתזונה ודיאטה של כללית בחיפה
 • אכילה בהפרעה

  על רקע העלייה החדה במקרים של הפרעות אכילה, הרחיבה כללית את המרפאה הייחודית המתמחה בתחום
 • לראשונה בצפון: מלונית לילדים חולי סרטן ובני משפחותיהם תוקם בסמוך לרמב"ם

  המלונית תוקם באמצעות תרומתם של דוד פתאל, תושב העיר חיפה לשעבר ובעל רשת המלונות הישראלית הגדולה בעולם ושל המוסד לביטוח לאומי
 • הולכים בשביל הבריאות

  צוות מרפאת כללית במרכז הכרמל נותן דוגמה אישית בקבוצת הליכה שבועית
 • ספריה למען חולי הסרטן

  באירוע מרגש נתרמה ספרייה למען מטופלי המכון האונקולוגי של כללית בקריית בריאות זבולון
 • "גיבורות על" בכללית

  מנהל כללית במחוז חיפה וגליל מערבי ביום האישה הבינלאומי: "בשבילנו אתן גיבורות על"
 • איך שומרים על עור הפנים?

  איך שומרים על עור פנים צעיר?

  במהלך השנים חלים בעור שינויים רבים והוא משתנה: איך ניתן לשמור על עור הפנים צעיר ורענן?
 • צלחת נשית - דגשים מעניינים לתזונת נשים

  ניאורה מרטה, דיאטנית ביחידה לתזונה ודיאטה של כללית במחוז חיפה וגליל מערבי, שופכת אור על התזונה הנשית בגילאי הנעורים, גיל הפוריות וגיל המעבר. חשוב לדעת
 • יום בריאות אישה רדיופוני

  לרגל יום האישה התייצבו מומחיות כללית באולפני הרדיו המקומיים והציגו היבטים שונים באשר לבריאותן הנפשית והגופנית של נשים
 • אסטרטגיה מבית חולים כרמל

  ד"ר גיל לביא, סגן מנהל ביה"ח כרמל, קודם לתפקיד בכיר בהנהלת הכללית ומונה לראש אגף תכנון ואסטרטגיה בהנהלה הראשית.
 • מעודדים הנקה בכרמל

  לראשונה בבתי החולים בצפון. קורס  מקצועי בנושא הנקה לרופאים נפתח ומתקיים בביה"ח כרמל.
 • יום השוויון המגדרי 2019: מצדיעים לכוח הנשי באירוע הוקרה

  במסגרת אירועי יום השוויון המגדרי שצוינו השבוע ברמב"ם, התקיים טכס מיוחד במהלכו הוענקו תעודות הוקרה לשלוש פרופסוריות מובילות אשר עשו את דרכן המקצועית והמחקרית בין כותלי הקריה הרפואית רמב"ם
 • בית ספר לרופאים לטיפול בכאב

  פרויקט של מכבי שירותי בריאות במחוז הצפון, מעניק לצוות הרפואי מיומנויות מתקדמות לטיפול בסוגי כאבים שונים בקרב מטופלים
 • רפואה אונקולוגית משולבת בכנס עולמי

  פרופ' ערן בן-אריה, מנהל המערך לרפואה משולבת בשירות האונקולוגי של כללית, הוזמן להרצות בכנס השנתי של החברה לאונקולוגיה אינטגרטיבית באריזונה, ארה"ב