השתלת שיניים ביום אחד – כן או לא?

השוק מוצף בהצעות לטיפול שיניים מורכב ביום אחד ונראה שכל מה שצריך לעשות הוא רק לבחור אצל מי לבצע את הטיפול. השאלה היא האם באמת בטיפול אחד של כמה שעות הסאגה מסתיימת או שאנחנו פותחים דלת לסאגה חדשה?
 

טיפול שיניים הוא תחום שדורש תחזוקה קבועה ותשומת לב יומיומית. גם כאשר אנו עומדים בדרישות הללו, אין הבטחה כי השיניים יחזיקו לאורך שנים בצורה מיטבית. גורמים כמו: גנטיקה, תזונה, מחלות ברקע משפיעים עליהן לאורך השנים.
עם זאת, תשומת הלב שנתנת לשיניים עשויה למנוע מהן הדרדרות גדולה יותר.
כל טיפול בבעיה של חסר שן ו\או שיניים, מחלת חניכיים מתקדמת, בעיה בסגירת הפה – יכול להפוך טיפול שיניים למורכב מאוד.

דר צבי גוטמכר

כאשר נכנסת למשוואה חרדה מפני רופא שיניים (דנטופוביה) הנזקים המצטברים עשויים להיות הרסניים עד כדי הרס גדול מאוד של מערכת השיניים. מכאן לטיפול שיניים מורכב – הדרך קצרה.
אלא שמהרגע בו ברור כי יש צורך לעבור טיפול שיניים מורכב עד לטיפול בפועל יכולות לעבור כמה שנים נוספות והנזק ממשיך להצטבר. כתוצאה מכך אנשים עשויים לאבד מספר גדול של שיניים, להפסיק לחייך ובחלק מהמקרים אף מפסיקים לאכול אוכל מוצק בגלל חוסר יכולת ללעוס אותו.

מקרים חמורים מסוג זה ואף פחות מהם אמורים להיות קלאסיים לטיפולים מורכבים אשר מתבצעים ביום אחד. ההבטחה הפרסומית גורסת כי בתוך כמה שעות בא לציון גואל והמטופלים יוצאים לחיים חדשים כשהם מצויידים בפה מלא שיניים ובחיוך נוצץ.

 

האומנם?

המחירים הגבוהים מאוד לטיפולים מסוג זה (לעיתים למעלה מ – מאה אלף ₪) והעובדה כי לא באמת יש למישהו מושג מה נעשה בפה בזמן הטיפול הובילו אותנו לד"ר צבי גוטמכר מומחה לשיקום הפה, מנהל המחלקה לשיקום פנים ולסתות בבית החולים רמב"ם בחיפה, בעל קליניקה פרטית ובעל רזומה עשיר של 27 שנות ניסיון בתחום.
לדר' גוטמכר מגיעים לא מעט מאוכזבי טיפולים אשר יש צורך לשקם להם מחדש את הפה לאחר טיפול כושל.

מתי מתחילה הבעיה?
"מטופל ימצא תמיד את הרופא שיאמר לו את מה שהוא רוצה לשמוע. כלומר, זה לא יהיה בהכרח משהו שהוא נכון למטופל בהגדרה הקלינית. אפילו כאשר כל הפרמטרים לביצוע קיימים  -פעמים אף נדמה כי  מתאימים את המטופל לשיטה". ולא ההפך כפי שצריך להיות.

מה מורכב, למשל, בשתלים?

לאחר החדרת השתל לעצם הלסת, לרוב, על פי הספרות המקצועית, יש להמתין תקופה של שלושה  חודשים ללסת תחתונה וכחצי שנה ללסת עליונה בכדי שהעצם תחלים סביב השתל. רק לאחר תקופה זו ניתן לבנות על השתל כתר או תותבת. במקרה שהשתל יועמס לפני תקופת ההחלמה המומלצת, יתכן ולא תיווצר עצם סביב השתל או תווצר רקמה דלקתית  סביב השתל, דבר שיגרום לכישלון ודחית השתל.כשאנחנו מחדירים שתל לגוף אנחנו חייבים לתת זמן לגוף להתאקלם סביב השתל."

 

מה עושים ביום אחד?
"בואי נתחיל ממה עושים בשיטה הקלאסית: כאשר עושים שתל – כשזה נעשה בלסת תחתונה ממתינים במשך שלושה חודשים עד אשר השתל יקלט ובלסת עליונה ממתינים כחצי שנה עד שהשתל יקלט. לאחר תקופה זו – פותחים את החניכיים ואז הן מתארגנות סביב השתל. לסת תחתונה היא קשה לכן מחכים שלושה חודשים. לסת עליונה – לסת רכה יותר מחכים יותר. בתקופה זו אסור לחבר לשתל כלום. כאשר מבצעים שתלים ביום אחד: באותו היום שמים גם שתל וגם כתר זמני או קבוע עליו. כל אלו מפריעים לתקופת הריפוי של העצם סביב השתל.
ממה נכון להתחיל?

בדיקה קלינית מלווה בצילומים, איסוף נתונים כלליים ואישים על המטופל ומצבו הסיסטמי, קביעת אבחנות והכנת לפחות שתי אפשרויות של תוכנית הטיפול.

ביום שאחרי הטיפולים מה עושים?

"מעקב וביקורת חשובים ביותר. כולל טיפולי שיננית. גם כאשר מדובר בשתלים. אחרת, כל העבודה יורדת לטימיון. התחזוקה היא חשובה ביותר. אנשים חושבים שכאשר יש להם שתלים בפה הם סיימו לדאוג. המצב הוא בדיוק ההיפך".

 

מה הופך רופא שיניים למומחה?

לימודי "רפואת שיניים הינם כ –  6 שנים. מי שסיים את לימודיו בהצלחה נדרש לגשת למבחני קבלת רישיון לעסוק ברפואת שיניים במדינת ישראל. מי שעבר בהצלחה מבחנים אלו יכול לעסוק ברפואת שיניים ולפתוח מרפאה ובה לבצע טיפולים שונים ומורכבים.

אין חוק אשר אוסר על רופא שיניים כללי לבצע פעולות מורכבות ומסובכות ולא משנה כמה ותק או ניסיון או ידע יש לרופא המבצע. אין הדבר כך ברפואה כללית שכן רופא כללי לאחר 7 שנות לימוד חייב לעבור סטאג' של שנה ובו הוא לומד להכיר את מקצוע הרפואה דרך עין הרופא ולא כסטודנט. בזמן זה הסטאג'ר בוחר לו תחום שהוא רוצה להתמחות בו. מס' שנות ההתמחות הממוצע הינן כ – 4 שנים.
רופא שיניים אשר רוצה להתמחות באחד מתחומי ההתמחות ברפואת שיניים צריך להתמודד מול ביקוש עצום ( של רופאי שיניים ) והצע נמוך מאד מכיוון שמס' מקומות להתמחות בארץ בכל תחום הינם נמוכים מאד ( בין 2 ל -4 מקומות בכל מוסד אחת לשנתיים – ישנם 4 מוסדות מוכרים להתמחויות ברפואת שיניים במדינת ישראל  ). לאחר שהמועמד התקבל, עליו ללמוד כ –  4 שנים נוספות (יש 7 התמחויות שונות ברפואת שיניים), ובסופן לגשת לבחינות המוסד שבו התמחה. לאחר שעבר מבחנים אלו רשאי הרופא להמשיך לבחינות ממשלתיות ואז ברגע שעבר את הבחינות הממשלתיות מקבל הרופא מספר רישיון נוסף של רופא מומחה. כך ניתן לאתר את המומחים האמיתיים. (ר.מ.= רישיון מומחה). בכדי שיהיה ברור, רופא שיניים שסיים את לימודיו ועבר את בחינות משרד הבריאות מקבל מס' רישיון לעסוק ברפואת שינים והינו רופא שיניים כללי. רופא שיניים שסיים את לימודי ההתמחות באחד מתחומי רפואת השיניים ועמד בבחינות ההתמחות, מקבל מס' רישיון נוסף ממשרד הבריאות כך שרופא שיניים מומחה נושא שני מס' רישיון האחד של רופא שיניים כללי והשני מס' רישיון מומחה ושניהם ממשרד הבריאות.  האינטרנט מלא במומחים מזוייפים. אגב, אין "מומחים בשתלים".. מדינת ישראל לא מכירה במומחים  שעברו את תקופת ההתמחות בחו"ל ולא משנה מאיזו מדינה. אלא רק במידה ומתמחים אלו ( מחו"ל ) עמדו בהצלחה בבחינות ההתמחות של מדינת ישראל וקיבלו מס' רשיון מומחה של משרד הבריאות.

 

כמה רופאי שיניים יש בישראל?

"ישנם כ – 9,000 רופאי שיניים בישראל ורק מס' מאות הינם מומחים בכל תחומי ההתמחות  השונים ברפואת שיניים.

 

מה ההמלצה שלך?

ההליך האידאלי הינו, להיבדק על ידי מומחה לשיקום הפה שהוא " אדריכל המיקצוע " אשר בעזרת בדיקה קלינית וצילומים שידרוש יוכל להגיע לאבחנות שבעזרתן תוכלו לקבל ממנו מס' אלטרנטיבות של תוכניות טיפול ( כלומר לפחות שני תוכניות טיפול ).  טיפול שיניים במקרים רבים נושא בעלויות גבוהות ודורש ראיה רחבה ומורכבת של גורמים רבים. זוהי מומחיותו של המומחה לשיקום הפה ו.. אם כבר נכנסים לזה – רצוי לעשות את זה נכון כדי להגיע לתוצאות האופטימליות".

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות