אביהו האן: "נוציא את בתי הזיקוק תוך חמש שנים"

בראיון מיוחד לאתר "ניוז חיפה קריות" אומר המועמד לראשות העיר מטעם הירוקים: "אני המועמד היחיד שלא מחובר לטייקונים"


אביהו האן, המתמודד לראשות העיר מטעם סיעת הירוקים, חבר מועצה משנת 2012 ופועל כבר שנים ארוכות למען הפחתת זיהום האוויר בחיפה. הוא מתמודד לתפקיד הרם בתקציב מינימלי, אבל משוכנע שלמרות הסקרים הוא יגיע לסיבוב שני ויהיה הפתעת הבחירות.

פגשנו אותו בשבוע שבו משרד הבריאות פרסם את הנתונים המדאיגים על שיעור התחלואה הגבוה עקב זיהום האוויר בחיפה.

האן: "הנתונים של משרד הבריאות חמורים ובלתי נסבלים. בחיפה חולים יותר בסרטן, רמת הזיהום עולה. הגיע הזמן לעשות מעשה כי יהב לא פועל מול בז"ן אלא רק מול האמוניה. אני אתמודד מול בתי זיקוק במערך אגרסיבי כי זו הדרך היחידה היא להוציא אותם ממפרץ חיפה כל זאת כמובן בתיאום ממשלת ישראל שחייבת לאמץ את דו"ח מקינזי. צריך לייצר תוכנית עבודה שהשורה התחתונה שלה היא הוצאת בז"ן ממפרץ חיפה בתוך חמש שנים.  גם הם יודעים שזה בלתי נמנע. הרי בתוך שש שנים בז"ן לא תייצר יותר דלק למכוניות כי העולם עובר למכוניות חשמליות".

 

האן. מתמודד לראשות העיר. צילום מטה אביהו האן

מולך מתמודדת עינת קליש שגם מגדירה את עצמה ירוקה.

"אני המועמד היחיד שאומר הכל בצורה מפורשת. אני חבר המועצה היחיד שנלחם שלוש שנים במועצה הארצית. אם לא הייתי מגיש את הערר נגדם ייתכן שהיום כבר היו מותקנים מתקנים נוספים שם. לא קליש עשתה זאת ובטח לא יהב. שאר המועמדים מגמגמים בלי יוצא מן הכלל. האמירות שלהם לא חד משמעיות".

חוץ מסוגיית זיהום האוויר, מה עוד תעשה כראש עיר, אם תיבחר?

"הבעיה העיקרית בחיפה היא נטישת הצעירים. אני מומחה לחדשנות עירונית ומנתח מערכות מידע. ערים חכמות מייצרות תעשיות חכמות וחברות סטארט אפ. אני מתכוון להביא משקיעים מהעולם הזה, להקים מנהלת חדשנות עירונית שתדאג ליזמים סטארטאפיסטים שיפתחו את הסטארט אפ שלהם בחיפה. אספק להם משרדים, מנטורים, אחבר אותם למממנים. בוגרי הטכניון והאוניברסיטה יישארו כאן ולא יעלו לרכבת לתל אביב או הרצליה כל בוקר.

אני גם מתכוון לייצר מהלך להורדת הארנונה בחיפה שהיא השנייה בגובהה בישראל. שיעור הארנונה עלה ב 40% ב 15 השנים האחרונות. ניתן לבצע שינוי דרסטי בתקציב העירוני ולייצר מהלך שהעיר תיכנס לתוכנית אסטרטגית חדשה שבמרכזה צמצום הוצאות והגדלת ההכנסות. אני אפעל להורדת ההוצאות על אצטדיון סמי עופר. נערוך בו ובמתחם ירידים ומופעים של אומנים מהעולם. נשקיע בחינוך גם בלא פורמלי יותר ממה שהושקע עד כה. אנחנו במקום ה 23 בהשקעה בחינוך, ובעוד חיפה מדורגת שישית בעושרה במדינה".

יהב אומר עליך שאתה פעיל סביבתי שעובד באחד המקומות המזהמים ביותר, חברת החשמל

" אני איש מחשבים בחברת החשמל, מתפרנס שם כשכיר כדי לא להיות מחובר לטייקונים. אני לא שייך לעולם הייצור. לא ראוי שראש עיר יתבטא כך. אני בז לאמירה כזאת".

למרות מצבו בסקרים, האן משוכנע שהוא יעלה לסיבוב שני בבחירות המקומיות: "אני מקווה ששאר המועמדים יחברו אליי כי אני לא מחובר לאף טייקון ולא לאף משפחה עשירה בחיפה. לא למשפחת גרדינגר לא למשפחת זאבי ולא למשפחת עופר. אני גם לא חייב כלום לראשי מפלגות – לא לכחלון, לא לגבאי ולא לבנט או למרצ. רק לתושבי חיפה".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות