החיסונים הגיעו: כללית מציגה חיסון שפעת משודרג

צוותי כללית החלו בימים אלה במבצע חיסוני השפעת עם חיסון משודרג הכולל ארבעה זנים ואפשרות לחיסון דרך האף בפלומיסט
 

מזג האויר הקיצי מטעה ואנשים טועים לחשוב שחיסון השפעת עדיין אינו רלבנטי, אך מומחי כללית מבקשים להדגיש כי לוירוסים לוח שנה משלהם ושעון החול החל לקראת מגיפת השפעת. יתר על כן, חשוב להתחסן כחודש לפני שהמחלה מתפרצת באוכלוסיה, כדי שהגוף
לכן, הוחל כבר במבצע החיסונים במרפאות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי ומבוטחי כללית, בעיקר בקבוצות הסיכון, נקראים להגיע ולהתחסן. במקביל, יוצאות אחיות כללית אל בתיהם של מטופלים המרותקים לביתם, שהם בקבוצת סיכון בשל גיל גבוה ומחלות כרוניות ודואגות לחסנם באופן יזום.

ד"ר לילך דולב, סגנית המנהל הרפואי במחוז חיפה וגליל מערבי, מציינת כי קבוצות היעד למתן החיסון הן: בני 65 ואילך, חולים כרוניים – בעיקר אסטמטיים וחולים אונקולוגיים, או חולים עם מערכת חיסונית מוחלשת מסיבות נוספות, אנשים שאושפזו בשנה שעברה בשל דלקת ריאות, עובדי מערכת הבריאות, דיירי בתי אבות ומוסדות, נשים הרות וילדים, החל  מגיל חצי שנה ועד 12 ועובדי מערכת הבריאות.

 

אחות כללית, דנה כץ, מחסנת את בתה. צילום דוברות כללית

השנה יחוסנו כולם בחיסון הכולל ארבעה זנים, במטרה להגיע לכיסוי מיטבי של זני הוירוסים מחוללי השפעת שאותרו באיזורים אחרים בכדור הארץ, בהם כבר הופיעה המחלה. החיסונים בזריקה מבוססים על וירוסים מומתים. בנוסף, השנה יבוצעו גם חיסונים בשאיפה לאף, שהם חיסונים בוירוס מוחלש ויתרונם גם בכך שאין צורך בהזרקה לחוששים מפניה. חיסונים אלה עתידים להגיע למרפאות בתוך זמן קצר.

שפעת הינה בדרך כלל מחלה לא נעימה המתבטאת בחום, נזלת, כאבי שרירים ותחושה כללית גרועה – תופעות החולפות תוך שבוע עד עשרה ימים. אולם, היא עלולה להתפתח כמחלה מסוכנת בשל סיבוכים, החל מדלקות אוזניים וריאות, שמשמעותן לא רק חוסר נעימות, אלא צורך בנטילת אנטיביוטיקה, בשל הזיהום המשני, על כל ההשלכות השליליות בכך. אך יש לזכור כי השפעת גורמת מידי שנה גם לתחלואה קשה של דלקות ריאות, פגיעות במערכת העצבים וסיבוכים נוספים שמחייבים אשפוזים וגורמים גם לתמותה, בעיקר אצל מי שיש לו מערכת חיסונית מוחלשת, אך גם אצל אנשים שלא ידועות אצלם מחלות רקע.

מחקרים הראו כי יעילות החיסון בילדים גבוהה במיוחד והוא מסייע בהפחתה משמעותית של הסיכון לחלות בשפעת ולהדביק אחרים בשפעת. בארה"ב דווח שבקרב ילדים שחוסנו יש ירידה של 50% בשיעורי התמותה עקב סיבוכי השפעת.

 

ד"ר עטא עבאס מכללית מחסן חיסון נגד שפעת. צילום: דוברות כללית

לדאבוננו, מציינת ד"ר דולב, מודעותם של ההורים לחשיבות מתן חיסון לילדים עדיין אינה מספקת דיה ואנו נתקלים בלא מעט מיתוסים מוטעים וחשש מפני החיסון. על כן, הצוותים שלנו ישקיעו מאמץ רב בהגברת ההיענות של  הורים למתן חיסון לילדיהם, החל מגיל חצי שנה. מומחי כללית מציינים כי חשוב שכל ילד מגיל חצי שנה עד גיל 12, גם ללא כל מחלות רקע, יחוסן כנגד שפעת. על חשיבות החיסון מעידה העובדה שכיום הוחלט במשרד הבריאות לתת את החיסון במסגרת בית הספר לתלמידי  כיתות ב', ג' ו-ד'.

יש להדגיש כי אצל ילדים שמקבלים את החיסון לראשונה, ניתן החיסון בשתי מנות וחשוב להשלים את מלוא החיסון.

מתן חיסון שפעת לילדים, אשר מהווים מקור הדבקה עיקרי, מהווה גם חיסון סביבתי חשוב מפני תחלואה של ההורים וכן של הסבים והסבתות שמרבים כיום לטפל בנכדיהם ונמצאים כבר בקבוצת הסיכון של גילאי 65 ומעלה. בצד המימד הבריאותי, יש למניעת התחלואה גם השלכות כלכליות, כי בכך נמנע אובדן ימי עבודה של ההורים בשל מחלת ילדיהם או מחלה שלהם, כתוצאה מהדבקות מילדיהם.

 

יהודית כהן אחות כללית מחסנת את ד"ר מרי ברהום, רופאת כללית. צילום דוברות כללית

דרך נוספת לדאוג לבריאותם של הילדים היא מתן חיסון לנשים המתכננות הריון או נשים הרות. מתן חיסון השפעת במהלך ההריון, מבטיח הגנה משמעותית על בריאות העובר ובהמשך על הילוד שמחוסן בדרך זו עד הגיעו לגיל 6 חודשים – רק אז ניתן לתת לתינוק עצמו חיסון. הוכח כי מתן חיסון לנשים הרות הפחית מאד את הסיכון שהן  יחלו בשפעת. זהו נתון משמעותי נוכח העובדה שמחקרים שונים מעידים על אפשרות שתחלואה בשפעת של האם ההרה במהלך ההריון קשורה בסיכון מוגבר למומים מולדים. כך גם פוחת מאד הסיכון ללידה מוקדמת והפלה שעלולים להופיע כסיבוך לשפעת במהלך ההריון. על רקע זה, נערכים צוותי כללית במחלקות הנשים במחוז חיפה וג"מ לעודד נשים הרות להתחסן.

רות ברוך, מנהלת הסיעוד במרפאות כללית במחוז חיפה וגליל מערבי מציינת כי צוותי מחוז חיפה וגליל מערבי הובילו ברמה ארצית בשיעור החיסונים שנתנו: סה"כ כ-170 אלף חיסונים וכמות דומה של חיסונים הוזמנו גם השנה, כאשר הצוותים יוזמים פעילויות להגברת ההענות, תוך פניה יזומה לקבוצות הסיכון השונות. כאשר בדובר באוכלוסיה המבוגרת, אנו פועלים גם להשלמת הכיסוי החיסוני נגד דלקת ריאות בחיסון הפנאומווקס.

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות