המדריך למתלבט: משישה ייצא אחד

שישה מתמודדים לראשות עיריית חיפה. מהם היתרונות של כל אחד ואחת מהם, ומהם החסרונות שלהם? בטור השבועי ניסינו לעשות סדר בבלגן, לטובת שליש מתושבי העיר שעדיין מתלבטים במי לבחור


 

רגע האמת מתקרב. בעוד פחות משלושה שבועות יכריעו תושבי חיפה אם הם רוצים עוד חמש שנות יונה, או שזה הזמן לחילופי גברי בחסן שוקרי. זאת מערכת בחירות יצרית, סוערת, לעיתים מכוערת, אבל אותנו היא בעיקר מבלבלת. לא בכדי 30% מתושבי העיר עוד לא החליטו איזה פתק לשלשל. אני פוגש לא מעט מתלבטים, ומבין שלא אחת הם טרם הגיעו להחלטה רק בגלל חוסר התעניינות במועמדים וברזומה שלהם.

ב"ניוז חיפה קריות" הבאנו בחודשים האחרונים שורה של ראיונות עם המועמדים לתפקיד – הן לראשות העיר והן למועצה.

זה הזמן לסכם ולנסות לעשות לכם סדר בבלגן.

הנה המועמדים, אלה יתרונותיהם ואלה גם חסרונותיהם. הנה המדריך המלא שאולי יסייע לכם להכריע, כי גם אם אתם לא ממש בטוחים – חשוב מאוד להגיע ב 30 באוקטובר לקלפיות ולהצביע – אבל על כך עוד נדבר.

יונה יהב – בזכות הניסיון

יונה יהב מבקש בפעם האחרונה את הקול שלכם. בגיל 75, אחרי 15 שנות כהונה, יהב משוכנע שמצב העיר טוב, ושרק אם הוא ימשיך למשוך בחוטים העיר תיראה אחרת בתום כהונתו הבאה בזכות פרויקטים שהוא הוביל ושנמצאים רגע לפני הוצאתם לפועל.

הצליח לממש את חזונו להפיכת העיר התחתית ממקוד פשיעה וזנות למרכז עסקים בילוי והשכלה יונה יהב. צילום: ראובן כהן,

יתרונות: המועמד בעל הניסיון הרב ביותר בניהול עיר, זוכה לתמיכה של שר האוצר משה כחלון, הקיף עצמו בצעירים נמרצים ואיכותיים (אבוחצירה, שלום, גרינברגר) שבהחלט פעלו רבות בתחומים שונים, פעל כמעט לבדו להוצאת האמוניה מהעיר, זכור לטובה ביכולת שלו לפעול תחת לחץ – אסון הכרמל, השריפות בחיפה וכמובן מלחמת לבנון השנייה.הצליח לממש את חזונו להפיכת העיר התחתית ממקוד פשיעה וזנות למרכז עסקים בילוי והשכלה גם אם בהצלחה חלקית עדין שינוי מבורך.חרט על דיגלו את נושא התיירות והצליח להביא יזמים חדש להקים בתי מלון בעיר.
חסרונות: גיל מבוגר, יריביו טוענים: מה שלא עשה ב 15 שנים, לא יעשה בחמש השנים הבאות, העיר מזדקנת, שיעורי התחלואה בסרטן גבוהים, והתחושה היא שתושבי חיפה לא גאים בעירם.

 

קליש רותם – בעלת תדמית נמרצת

עינת קליש רותם היא המועמדת הבולטת ביותר להחליף את יונה יהב. היא מובילה קמפיין שונה, מיוחד ומעניין, האיש שלה למשימות מיוחדות – נחשון צוק מצליח בתקציבים דלים ובאמצעים מדוללים למצב אותה כאלטרנטיבה ראויה לשלטון הנוכחי. עשתה כמה טעויות במהלך הקמפיין, רבים מתושבי חיפה לא ממש מכירים את המועמדת, אולם בסך הכל היא הצליחה נגד כל הסיכויים לקבל את תמיכתן של המחנה הציוני ומרצ

מובילה את מחנה "רק לא יונה" והמועמדת היחידה שבאמת מצליחה לאיים על כיסאו..עינת קליש רותם. צילום: דוברות 'חיים בחיפה'

יתרונות: מועמדת, נמרצת, פעלה רבות באופוזיציה "כאופוזיציה לוחמות", מובילה את מחנה "רק לא יונה" והמועמדת היחידה שבאמת מצליחה לאיים על כיסאו.,לא מחוברת למשפחות העשירות בעיר או לבעלי הון אחרים, מתמחה בתכנון ערים, יש לה תוכניות מפורטות ורציניות בנוגע לפיתוח חיפה בעלת תדמית ציבורית חיובית..

חסרונות: הורשעה בעבירות של תכנון ובנייה במסגרת תפקידה כאדריכלית, אמנם ללא קלון אבל בעצם ההרשעה דבק בה כתם, חסרת ניסיון ניהולי משמעותי, מתקשה לייצר בריתות ושיתופי פעולה פוליטיים, יש הטוענים שהיא קשוחה ולעיתים לא נחמדה לסובבים אותה, לא שימשה בעבר בתפקידים בכירים ברשות המקומית.

 

דוד עציוני – הרוביק דנילוביץ של חיפה?

כשהודיע על התמודדותו, לא מעט עסקנים בחיפה ליגלגו עליו. טענו שהוא ילד שרוצה לקפוץ ישר לראש הפירמידה, מבלי להשתפשף ולצבור ניסיון פוליטי וניהולי. אמרו שאין לו סיכוי, שהוא שם כבובה על חוט של אחת מהמשפחות העשירות בחיפה, שהוא "ילד טוב כרמל" ועוד. עציוני העדיף להתעלם, ולצאת לשטח. הוא היה הראשון שפצח בקמפיין חוצות, המועמד היחיד שעבר דלת אחר דלת, דפק, חייך בביישנות וביקש לשכנע למה הוא המועמד המתאים ביותר לעיר, ולאט לאט הוא מיצב עצמו במקום השלישי במירוץ לראשות העיר. לאחרונה חתם על כמה חבירות פוליטיות מעניינות עם בורובסקי ופיינגולד שיוצב במקום השני ברשימתו, ועם פעילים מרכזיים בקריית חיים.

אוהב את העיר וללא ספק יפעל בכל כוחו להשאיר את הצעירים בחיפה דוד עציוני צילום: "ניוז חיפה קריות"

יתרונות: צעיר, חרוץ, נמרץ, אוהב את העיר וללא ספק יפעל בכל כוחו להשאיר את הצעירים בחיפה – אחת המשימות החשובות ביותר שניצבות לפתחו של ראש העיר הבא. המגמה בעולם היא לתת הזדמנות לפוליטיקאים צעירים ומבטיחים. בעל יחסי אנוש מצויינים, עקשנות והתמדה. האם מה שנכון בצרפת, באוסטריה ובבאר שבע לא נכון לחיפה? הוא הקיף עצמו באנשים מבוגרים אך בעלי ניסיון רב בניהול ובפוליטיקה מקומית. הם אמורים לסייע לו להוביל את העיר, במידה וייבחר.

חסרונות: צעיר מידי (בן 35), חסר ניסיון ניהולי, טירון פוליטי, לא מחובר לעטיני השלטון המרכזי, המקומות הריאליים ברשימה שלו מורכבים ממועמדים שחצו את גיל 70, באופן תמוה ולא מוסבר – לא זוכה לתמיכת שר האוצר כחלון למרות ששימש יועצו הבכיר.

 

זלצמן – ניסיון וקשרים בליכוד

לו הצהיר זלצמן על ההתמודדות לפני כמה חודשים, נגיד חצי שנה, סביר להניח שמצבו בסקרים היה טוב יותר. הוא נכנס למירוץ מאוחר, ורבים מתושבי חיפה לא ממש מכירים אותו ואת פועלו. עם זאת, משבוע לשבוע מצבו בסקרים משתפר והוא פועל בחריצות כדי להגיע למקסימום חשיפה עד סוף החודש.

יתרונות: בעל ניסיון ניהולי עצום (היה מנכ"ל נמל חיפה), חבר מרכז ליכוד ומקורב לשרים רבים – יכול לסייע לו בהזרמת תקציבים ממשרדי הממשלה השונים לחיפה, הציב שורה של יעדים שעוסקים בחינוך, יצירת מקומות תעסוקה חדשים ופיתוח העיר, הביא לרשימה של הצלחות בתפקידיו הקודמים ובעיקר בתפקידו האחרון כמנכ"ל הנמל.

בעל ניסיון ניהולי עצום היה מנכ"ל נמל חיפה, חבר מרכז ליכוד ומקורב לשרים רבים .מנדי זלצמן צילום: "ניוז חיפה קריות"

חסרונות: חסר ניסיון פוליטי משמעותי בחיפה, המועמדים ברשימה שלו אפורים ולא מוכרים,הצהיר שאם לא ייבחר לראשות העיר הוא מתכוון לפרוש מהחיים הפוליטיים המוניציפליים, למרות היותו חבר ליכוד לא הצליח לגייס את תמיכת המפלגה וגם לא את תמיכת הסניף המקומי, לא הצליח לבצע חבירות פוליטיות מקומיות,

ויש גם את ישראל סביון ואביהו האן. שני מועמדים שעל פי הסקרים לא צפויים לזכות ליותר מכמה אחוזי תמיכה בודדים.

סביון הוא מהפוליטיקאים הוותיקים בעיר, הוא פעל רבות למען חיפה בשורה של תפקידים שמילא – מנכ"ל העירייה, סגן ראש העיר, חבר מועצה וחבר דירקטוריון בהתנדבות בגופים עירוניים. ניהל בהצלחה את הגרנד קניון ובעל ניסיון ניהולי עשיר ומגוון. כמו יהב, גם הוא מבוגר (בגילו של יהב) אך עדיין נמרץ ובעיקר אכפתי ואוהב באמת את חיפה ותושביה.

פעל רבות למען חיפה בשורה של תפקידים שמילא – מנכ"ל העירייה, סגן ראש העיר, חבר מועצה וחבר דירקטוריון בהתנדבות .סביון צילום: ניוז

האן, שמשמש בשנים האחרונות כחבר מועצת עיר מטעם הירוקים, הוא אחד מפעילי איכות הסביבה הראויים והחרוצים ביותר שידעה חיפה. הוא פועל להוצאת בז"ן ממפרץ חיפה, ורשם שורה של הצלחות בזכות עקשנותו בתחום. עם זאת, חסר ניסיון ניהולי, נטול קשרים פוליטיים, ונדמה שלמעט בתחום הסביבה לא מביא אתו בשורה בנוגע לעניינים דחופים אחרים שעל הפרק.

אחד מפעילי איכות הסביבה הראויים והחרוצים ביותר שידעה חיפה. צילום מטה אביהו האן.

ויכול להיות שאחרי הסקירה הזאת יצאתם מבולבלים יותר? יש לכם עוד כמעט שלושה שבועות לחשוב, לקרוא באתרים של המועמדים פרטים נוספים אודותיהם, ללכת לחוגי בית ולגלות מעורבות. בסוף – תיפול ההחלטה. סומך עליכם.

שבת שלום.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור מבצע חיסוני הילדים: האם חיסנתם/תחסנו את ילדיכם נגד קורונה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות
Ads