רגע היסטורי: חומת בה"ד חיל-הים נהרסה היום – כל הטיילות בחיפה יחוברו

היום נהרסה חומת בה"ד חיל-הים שהוקמה בתקופת המנדט הבריטי. כעת יכולה העירייה להשלים את רצף הטיילות בעיר באורך של כעשרה קילומטרים
 

בשכונת בת-גלים שבחיפה נרשם היום [א'] רגע מרגש עם תחילת העבודות להפלתה של החומה ההיסטורית, אשר הקיפה את בסיס ההדרכה המיתולוגי של חיל הים מאז הקמתו בתקופת המנדט הבריטי עבור הצי המלכותי.

עם הריסת החומה יוסר לראשונה החיץ שמנע במשך עשרות שנים מעבר תושבים לחוף הים, וכך ייווצר גם קשר בין שני חופי הרחצה העירוניים, שהיו עד היום מנותקים האחד מהשני – החוף השקט וחוף בת גלים.

כעת יכולה העירייה גם להשלים את רצף הטיילות בעיר – באורך כולל של כעשרה קילומטרים.

 

כעת יכולה העירייה להשלים את רצף הטיילות בעיר באורך של כעשרה קילומטרים. צילום הדמיה: גרינשטיין-הרגיל אדריכלות נוף

 

הסרת החיץ מתאפשרת הודות להסכם תקדימי, שנחתם בין עיריית חיפה למשרד הביטחון, במסגרתו עבר השטח ששימש עד כה את חיל הים לבעלות עיריית חיפה. עם הסרת החיץ תחל העירייה בהקמתה של טיילת חדשה, כאשר הגישה לסירות הבה"ד לים תתאפשר מתחת לגשר שיוקם במרכז הטיילת.

הטיילת תוקם עבור עיריית חיפה באמצעות חברת "יפה נוף" בעלות כוללת של כ – 20 מיליון ₪.

העבודות להקמתה יחלו כבר השבוע ויימשכו כשנה. הטיילת החדשה, שתחבר בין טיילת בת גלים ההיסטורית לחוף השקט, תואר בתאורת לד ייחודית וחסכונית ותכלול, בין היתר: שביל אופניים, שביל להולכי רגל ופינות ישיבה ותצפית ייחודיות אל עבר מפרץ עכו, הרי הגליל וראש הנקרה. לאורכה של הטיילת ישולבו משטחי דשא ויבוצעו עבודות גינון נרחבות. כמו כן יוקמו לאורך הטיילת מתקני כושר ובמקום רחבת המסדרים ההיסטורית תוקם רחבת גלגליות.

 

 

 

יונה יהב צופה בהריסת החומה ההיסטורית היום בבת גלים. צילום: דוברות עיריית חיפה

 

עם הקמת טיילת הבה"ד יושלם רצף טיילות החוף הכולל מסלולי הליכה ומסלולי רכיבה על אופניים לאורך של כ – 10 ק"מ מחוף "זמיר" שבמבואות הדרומיים ועד לחוף השקט בשכונת בת גלים בעלות כוללת המוערכת בכ-74 מיליון ₪.

רצף הטיילות המוארות לכל אורכן חוצה את חופי דדו-זמיר, חוף הכרמל, פארק שקמונה, פארק הכט, רחוב יוברט המפרי ושכונת בת גלים והוא כולל כרי דשא נרחבים, בתי קפה ומסעדות, מועדוני גלישה וספורט ימי, בריכת שכשוך לפעוטות, רחבת ריקודים וגלגליות מהיפות בארץ, אמפי בו מתקיימים אירועי קיץ, מתחמי כושר, מתחם מתקני מתח הגדול בארץ, פינות ישיבה, פארק אקולוגי ימי יחיד במינו בארץ ערכי טבע ונוף ייחודיים, מתחמי פעילות למשפחות ומתחמי כושר, מרפסות תצפית לים, מתחם "סקייטפארק" מהגדולים והיפים בישראל, מתחם פאמטראק לרוכבי אופניים, מגרשי קט-רגל וכדורסל, מתקני כושר ומתחם משחקים אתגרי מוצל.

 

העבודות היום בבת גלים. צילום: דוברות עיריית חיפה

 

פתיחת רצועת החוף לים והקמתה של הטיילת החדשה מהווה חלק במימוש תכנית "חזית הים העירונית", כפי שעוגנה בתכנית המתאר הארצית [תמ"א 13/ 3/ א] ואושרה ע"י הממשלה, בצירוף הבנות שהושגו בנושא עם כל הגורמים הנוגעים בדבר, ובכלל זה נמל חיפה וחיל הים.

חזית הים, שתכלול עם השלמתה טיילות חוף, שטחי ציבור פתוחים ומבני תיירות, בילוי, מסחר, פנאי ונופש, לצד מתחם מגורים, מבוצעת בשלבים בד בבד עם פינוי הדרגתי שכבר החל של פעילויות נמליות שונות, לרבות הנסיגה אותה מבצע כיום חיל הים מקו רצועת הים בבת גלים.

ראש עיריית חיפה, יונה יהב: "הפלת החומה מסמלת רגע היסטורי ושלב אחרון ביישום המטרה, אותה הצבנו לעצמנו, לשחרר ולפתח את רצועת החוף שהיא נכס ציבורי עליון בחשיבותו. לאחר שהקמנו את פארק הכט ופארק שקמונה, חידשנו את טיילת חוף הכרמל, חוף הסטודנטים וחוף כאן, אנו עומדים כיום בפני השלמת רצף של הליכה ונסיעה באופניים לאורך כל חופי העיר.
לא היה פשוט לשחרר את רצועת החוף של בסיס חיל הים, אבל לשמחתי זכינו לשיתוף פעולה ממשרד הביטחון ואנשי חיל הים ובהרבה רצון טוב הגענו להסכמות בזכותם עבר השטח לבעלות העירייה או הוחזר לאחר קרוב ל – 100 שנים לציבור הרחב, שיזכה ליהנות ממנו כאתר ייחודי עם איזור תצפית יחיד במינו בארץ".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות