בדיקות פתע לכלי רכב מזהמים

המלחמה נמשכת: עיריית חיפה והמשרד להגנת הסביבה יגבירו את האכיפה נגד כלי רכב מזהמים * ראש העירייה יהב: "אנו נחושים להמשיך ולפעול להמשך שיפור איכות האוויר בכל דרך אפשרית ולפעול נגד כל גורם מזהם"

ניידת הפיקוח של המשרד להגנת הסביבה. אכיפה בלתי מתפשרת נגד כלי רכב מזהמים בחיפה. צילום: באדיבות המשרד להגנת הסביבה

ניידת הפיקוח של המשרד להגנת הסביבה. אכיפה בלתי מתפשרת נגד כלי רכב מזהמים בחיפה. צילום: באדיבות המשרד להגנת הסביבה

ארבע ניידות פיקוח של המשרד להגנת הסביבה יופעלו החל מהשבוע הבא ברחבי העיר חיפה ויבצעו בדיקות פתע לפליטות מזהמים מכלי רכב הנוסעים בתחומי העיר חיפה. בכך נענה המשרד להגנת הסביבה לבקשת ראש העירייה יונה יהב להגברת האכיפה בנושא במסגרת המאבק לשיפור איכות האוויר בעיר.
ראש העירייה יונה יהב: "אנו נחושים להמשיך ולפעול להמשך שיפור איכות האוויר בכל דרך אפשרית ולפעול כנגד כל גורם מזהם כאשר לצד המשך המאבק בזיהום שמקורו בתעשייה תתבצע אכיפה בלתי מתפשרת כנגד כלי רכב מזהמים. בדיקות הרישוי החד שנתיות לרכב כוללות אמנם גם בדיקה של כמות פליטת מזהמים אך המציאות מלמדת כי אין די בבדיקה החד שנתית ועל כן אנו נחושים להגביר את האכיפה גם בתחום זה".
דגש מיוחד יושם על אכיפה נגד משאיות כבדות אשר מנועי הדיזל שלהן הוא גורם לעיקר הזיהום מכלי רכב – האכיפה תתבצע במסגרת חוק אוויר נקי שנועד להביא לשיפור איכות האוויר. הוראות החוק העניקו סמכות למשרד להגנת הסביבה לקבוע את דרישות הפליטה מכלי רכב חדשים וכן את הפליטות המותרות מרכבים ישנים במסגרת מבחן הרישוי השנתי. הבדיקות יבוצעו באמצעות מכשור דומה לזה הקיים במכוני הרישוי המורשים – על ידי בוחנים שעברו הכשרה מיוחדת והוסמכו לבצע את הבדיקות ולאכוף את החוק.
הקנסות על רכב פרטיים הינם 500 שקל ועל כלי רכב כבדים וציבוריים 1000 שקל. זיהום חמור יביא להורדת כלי הרכב מהכביש וביטול הרישיון. הרכבים ידרשו לפנות באופן מידי למוסכים מורשים, להמציא אישור על התיקון לפנות למשרד התחבורה והוצאת רישיון רכב חדש ולעבור מבחן רישוי (טסט) חוזר.
מקורו של זיהום האוויר בשני גורמים מרכזיים: התעשייה והתחבורה. פליטת הזיהום ממקורות תעשייתיים טופלה בהצלחה על ידי העירייה באמצעות איגוד הערים לאיכות הסביבה והמשרד להגנת הסביבה והביאה לירידה בשיעור של 70-90 אחוז בכל סוגי המזהמים.
לאור ההישגים בהורדת הזיהום ממקורות תעשייתיים כפי שהדבר בא לידי ביטוי בנתוני המשרד להגנת הסביבה הפך זיהום האוויר מכלי הרכב לגורם הזיהום המשמעותי ביותר. זיהום האוויר מכלי רכב בעייתי אף יותר שכן, פליטת המזהמים נעשית בגובה נמוך עובדה המצמצמת את אפשרות פיזור הזיהום, בעיה המחמירה במיוחד במרכזי הערים הבנויות ובנתיבי התחבורה הראשיים. המבנה הטופוגרפי של האזור משפיע אף הוא על רמת הזיהום כתוצאה מהגברת הפליטה מכלי רכב הנוסעים בעלייה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה