בדיקת דם לילדים – האם ומתי?

מומחה במרכז לבריאות הילד בכללית התראיין בתוכנית בוקר והפתיע עם נתונים בלתי צפויים על חסרים תזונתיים בקרב ילדי ישראל. וגם: מתי יש לבצע בדיקות דם בילדים?
 

בדיקת דם לילדים – האם ומתי? מומחה כללית התראיין בנושא זה בתוכנית בוקר והפתיע את המראיינים בנתונים בלתי צפויים על חסרים תזונתיים, כגון ויטמין די, בקרב ילדי ישראל על אף היותה ארץ שטופת שמש.

ד"ר חיימי, מומחה ברפואת ילדים ובהמטו-אונקולוגיה ילדים, מהמרכז לבריאות הילד של כללית בחיפה, הוזמן לתכנית "בוקר בריאות" המשודרת בערוץ 13, בהנחית הדיאטנית קרן אן גיימן ופרופ' איתן פרידמן.

הדיון עסק בשאלה מתי יש לבצע בדיקות דם בילדים?

 

דר מוטי חיימי מתראיין בתוכנית 'בוקר בריאות' בערוץ 13. צילום: דוברות כללית

 

ד"ר חיימי מסביר כי יש להבחין בין מספר סוגי בדיקות דם בילדים:

בדיקות שיגרה בילדים יש מעטות, בעיקר ספירת דם בגיל 9-10 חודשים, שחשיבותן בזיהוי ובמניעת אנמיה בתינוקות וילדים.

בנוסף בדיקות במצבים מיוחדים, כגון בזמן מחלות חריפות (חום, שלשולים וכד') ובמצבים יותר כרוניים.

 

יש להבחין בין מספר סוגי בדיקות דם בילדים. צילום: אילוסטרציה

 

ד"ר חיימי הדגיש כי יש מצבים בהם התסמינים מדווחים על ידי הילד או ההורה, כגון עייפות, חוסר תיאבון, נשירת שיער, קשיי התעוררות, כרסום עפרונות וכדומה.

לעומתם, ישנם מצבים בהם אין תסמינים מיוחדים, אך נדלקות "נורות אדומות" שמחשידות קיומם של חסרים תזונתיים. למשל, בקרב ילדים הנמצאים בדיאטה מיוחדת כמו צמחונות, טבעונות, רגישות לגלוטן וכדומה, ילדים בעלי הרגלי אכילה בעייתיים, או חשיפה מועטה לשמש ויצירת ויטמין D, בשל סיבות גופניות או הרגלי חיים.

להפתעת המראיינים, הציג ד"ר חיימי מחקרים, שהיה שותף לעריכתם, מהם עלה שיש חסרים תזונתיים. לכן, גם אם בילדים בריאים אין לרוב צורך בביצוען של בדיקות דם רוטיניות, הרי שבילדים בהם קיים חשד לחוסרים תזונתיים-בהחלט רצוי לשקול זאת ולטפל בהתאם.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות