"אמא, אמא ואבא"

כיצד ניתן לרשום בתעודת הזהות ילד עם שלושה הורים? כיום, חברות רבות ברחבי העולם מכירות בצורך שיש לזוגות חד מיניים לממש את זכותם להיות הורים. לכן, על שופטי בתי המשפט לענייני משפחה ועל הרשות המחוקקת להיות ערים ורגישים ולקדם חקיקה ופסיקה שיאפשרו לכל אדם באופן שווה לממש את זכותו להיות הורה. לאותם שופטים יש הזדמנות להביא לשינוי בתפיסות העולם, באמצעות פתרונות יצירתיים ומיוחדים. המשימה שמוטלת על כתפיהם קשה ומורכבת כשהשיקול המרכזי – טובתו של הילד. כל זאת ועוד בטור האישי של עוה"ד זהר גולן.
מאז שאני זוכרת את עצמי אני מדמיינת אותי יושבת על כס השיפוט. הכמיהה הזו התעצמה מאז שנכנסתי לתחום דיני המשפחה.

במהלך טיפול בתיק אישות, כעו"ד, אתה חווה רק צד אחד, אבל בתור שופט, אתה חווה את שני הצדדים (ואולי אפילו שלושה) ויש לך הזדמנות להביא לשינוי בעולם, על ידי מציאת פתרונות יצירתיים למצבים מיוחדים שרואים רק בתחום דיני המשפחה.

לאחרונה הייתי בכנס של לשכת עורכי הדין, שם העלו נושא מרתק של "משפחות גאות". במשפחות כאלה ילדים הם לא דבר מובן מאיליו ולרוב הם גם לא מגיעים לעולם באופן טבעי שכולנו מכירים. כדי להצליח להיות "משפחה גאה" עם ילד, יש לעבור מסלול מכשולים סבוך ובסופו אולי תקבל את האושר והאור הגדול ביותר – ילד משלך.


במסגרת הכנס עלתה לדיון סוגיה מרתקת ולפיה זוג לסביות (רווית ודנה) מבקשות להביא (בהורות משותפת) ילד עם בחור הומו (גל).

על פניו זה נראה סידור מנצח – רווית תתרום את הביצית שלה, דנה תתרום את הרחם שלה וגל יתרום את הזרע שלו. ובעוד 9 חודשים שלושתם יהיו משפחה מאושרת + 1.

הם הכינו הסכם שמעגן את "הוראות ההפעלה" של התוכנית שלהם ויצאו לדרך אל עבר כב' בית המשפט לענייני משפחה.

עו"ד זהר גולן-מומחית בענייני משפחה וירושה צילןם פרטי

השופטת המנוסה והמקצועית הייתה שבעת רצון מניסוח הסכם, אבל נתקלה בבעיה אחת – מי מבין "האימהות" תהיה רשומה כאם הילד.

קצת על המצב המשפטי- במקרה שלנו אין ספק שגל הוא האבא והוא גם ירשם כאבא בתעודת הזהות של הילד. אבל מי מבין האימהות תקבל את הכבוד להיות רשומה כאם התינוק – האם רווית – שתרמה את הביצית ושבפועל התינוק יישא את המטען הגנטי שלה, או שמא דנה – שברחמה רקמה הביצית של רווית עור וגידים?

חוק תרומת ביציות  קובע, כי תינוק שנולד מתרומת ביצית יהיה ילדהּ של הנתרמת (קרי של דנה), דהיינו האישה שנשאה את ההיריון ובינה לבין התינוק יש קשר שהוא בהכרח אינו גנטי – היא זו שתירשם כאם התינוק.

בתיק הזה על השופטת היה לקבל החלטה מאוד קשה ואף יתרה מכך – החלטה שיש לה השפעות כבדות על הזכויות שיש לכל אחד מההורים על הילד. שכן בפועל אם דנה בלבד תירשם כאם התינוק, לרווית לא יהיו עליו זכויות, כאשר בפועל הוא נושא את המטען הגנטי שלה ואולי אפילו דומה לה.

לסיכום –  המשימה שמוטלת על כתפי שופטי בתי המשפט לענייני משפחה קשה ומורכבת, כאשר עליהם לשים כשיקול מרכזי את טובתו של הילד.

עו"ד זהר גולן-מומחית בענייני משפחה וירושה
טלפון: 052.3857115
קישור לאתר: https://www.zohargolan.co.il/
קישור לדף הפייסבוק:  http://bit.ly/zohar-golan

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור תחרות הדגלים הלאומנית - האם תשקלו לתלות דגל ברכב/דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט