הדרמה סביב הבחירות בחיפה: דעה משפטית 

עו"ד אושרי שלוש מייצג את המועמד דוד עציוני, ומשרדו ייצג בימים אלו בעתירה לפסילת המועמדת קליש. שלוש מסביר בטור משפטי מנומק מדוע לדעתו הסוף, כבר ידוע מראש


מאבק האיתנים של המועמדים בבחירות לרשויות מקומיות הגיע השבוע לנקודת רתיחה: נשיא בית המשפט המחוזי בחיפה, כב' הנשיא רון שפירא, פסל את הערעור של עינת קליש פחות משבועיים לפני הבחירות לרשויות המקומיות. קליש הייתה עד כה מועמדת מובילה נגד ראש העיר המכהן ומועמדים אחרים, בהם המועמד דוד עציוני.

כפי שטענו עוד בחודש אוגוסט במכתב ליועץ המשפטי לממשלה, עו"ד אביחי מנדלבליט, אכן היה מקום לפסול את אחד המועמדים של מפלגת העבודה, מאחר והמפלגה רשמה והגישה מטעמה שני מועמדים בשתי רשימות, מה שאסור בתכלית לפי חוק הבחירות לרשויות המקומיות. מאחר ורשימתו של סביון לא נפסלה, רשימתה של קליש נפסלה מהטעם של דיוק יישום לשון החוק ושוויון של כל אזרח לבחור את המועמדים בבחירות.

כעת, כשהמועמדת קליש ספגה מהלומה משפטית, היא שלפה את הקלף המשפטי האחרון והודיעה שתעתור לבג"ץ.

עו"ד אושרי שלוש. צילום: ראובן קפוצ'ינסקי

גם אם בג"ץ ימצא כי למועמדת קליש "זכות עמידה" בערעור זה, לטעמי סיכויי העתירה קלושים ולא עומדים במבחן חוק הרשויות המקומיות (בחירות) 1965. בית המשפט העליון לא יתערב ויבטל את החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה, אלא אם יגלה כי התגלה פגם מהותי חדש, שהוא בגדר עבירה על חוקי הבחירות. נטל ההוכחה הנדרש מקליש להוכיח ביטול החלטה שיפוטית של בית משפט המחוזי לא נמצא במבחן הסבירות וההסתברות.

בהיעדר תמיכה לקבלת ההסבר של המועמדת קליש, כי מדובר רק בכשל טכני, הרי שגם היו אי סדרים ברישום הרשימות והמועמדים בתוך מפלגת העבודה, אין סיכוי לערעור נוסף, נקודה. כבר מאוחר מדי. הערעור לעליון בתנאים הנוכחיים לא יתקבל ויידחה על הסף עם סבירות שקליש תידרש להוצאות משפט.

פסק הדין של בית משפט המחוזי מפורט ונשען על אדנים עובדתיים ומשפטיים שאינם ניתנים לערעור, לשון החוק לא ניתנת לפרשנות ולכן העליון לא יוכל להגיע למסקנה שונה, מזו שהתקבלה בבית המשפט המחוזי בחיפה.

שעון החול מתקתק לקראת יום הבחירות, ונראה שלאחר הדרמה המשפטית והפוליטית, המילה כעת שמורה לתושבי חיפה.

כותב טור זה הוא עו"ד אושרי שלוש, שותף מייסד באושרי שלוש עורכי דין ונוטריון. 

עו"ד שלוש מייצג את המועמד דוד עציוני ומשרדו ייצג בעתירה לפסילתה של קליש.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • לאור השקת הרכבלית בחיפה - האם תשתמשו בה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות