ריאות כרמל עולמי

ד"ר מיכל שטיינברג, מנהלת שירות ברונכיאקטזיות וCF   מבוגרים ממכון הריאות בכרמל היא הנציגה הישראלית של ארגון EMBARC. המעורבות של ישראל, ובפרט של מכון הריאות במרכז הרפואי כרמל גדולה במיוחד ואף זכתה להוקרה באיכות הנתונים.
ברונכיאקטזיות היא מחלת ריאות המתאפיינת בהרחבת סמפונות והצטברות הפרשות. המחלה מתאפיינת בשיעול ליחתי, קוצר נשימה ולעתים זיהומים ריאתיים בחיידקים.
למרות תיאור מזה שנים רבות, רק בעשור האחרון יש התעניינות מחודשת במחלת הברונכיאקטזיות בממסד הרפואי עם טיפולים חדשים הנותנים תקווה לאלפי חולים. לאחרונה הצטרפה ד"ר שטיינברג מכרמל לוועדה המארגנת של EMBARC, בה חברים תשעה חברי ועדה האחראית על ארגון הפעילויות בתחומי המחקר, הפצת קווים מנחים לטיפול, וחינוך צוותים רפואיים ומטופלים.

בצילום: ד"ר שטיינברג עם חברי הפורום הבינלאומי. צילום: ביה"ח כרמל

EMBARC- European Multicenter Bronchiectasis Audit and Research Collaboration- הוא ארגון בינלאומי של קלינאים וחוקרים אשר שם למטרה לשפר את הידע הקיים והטיפול בחולים עם מחלת הברונכיאקטזיות. בין ההישגים הבולטים של הארגון  היו פרסום קווים מנחים לטיפול בברונכיאקטזיות, מחקרים רבים ורשם חולים עם מעקב של מעל 10,000 חולים לתקופה של כ 5 שנים.

יחד עם ד"ר וליד סליבא וד"ר נילי שטיין ממחלקת האפידמיולוגיה ורפואת הקהילה בכרמל פורסם לאחרונה מאמר בכתב העת היוקרתי European Respiratory Journal (ERJ) המתאר שכיחות וגורמי סיכון לזיהום בחיידקי מיקובקטריה בחולי ברונכיאקטזיות בישראל. העבודה הוצגה בכנס בינלאומי בהרצאה, וכן הוצגה עבודה נוספת מכרמל המשווה בין שתי שיטות לפיזיותרפיה נשימתית בחולי ברונכיאקטזיות. בכרמל ובמלמ"ר פועל שירות ברונכיאקטזיות בניהולה של ד"ר מיכל שטיינברג, ובהשתתפות רופאי מכון הריאות בניהולו של פרופ' יוחאי אדיר, צוות הפיזיותרפיה ובעיקר הגב' נעמה יערי, והצוות סיעודי במלמ"ר ובכרמל.
" בתחום הברונכיאקטזיות ההישגים מרובים, אבל קיימת לפנינו עבודה רבה, מדגישה ד"ר שטיינברג. יש צורך בפיתוח טיפולים, הפצת הידע הקליני והמחקרי, וגיוס של צוותים רפואיים ואף של החולים עצמם בהבאת המחלה לידיעת הציבור, הגדלת  משאבים, ושיפור בתהליכי רישום תרופות והכנסתן לסל הבריאות. במיוחד יש צורך בגיוס חולים אשר יסכימו לתרום מזמנם לפעילות ציבורים- כגון בעמותות בארץ ובחו"ל. אולם לאחרונה יש תקווה רבה למחלה השכיחה והמטרידה.
 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם לדעתכם יש לאסור על קשישים לנהוג ברכב?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות