עימות חריף בין חמשת המועמדים ומקום ריק לקליש שביטלה

"מגיע דייר חדש לשכונה ומנסה לזרוק אותי מהחלון" (סביון), "אביא קצת מהווינריות שלי לעיר הלוזרית הזו" (זלצמן), "כולכם חולים יותר מכל אדם אחר במדינה ואנחנו יושבים ומוחאים כפיים?" (האן), "אין לי ספק שאני הולך להיות ראש העיר" (עציוני), "אני רוצה להציג עשייה וקבלות מול מילים והבטחות" (יהב). המועמדים השיבו על שאלות קשות, ורק עינת קליש הודיעה על ביטול ברגע האחרון


 

באודיטוריום ספדיה באוניברסיטת חיפה, נערך אתמול (שלישי) דיבייט בין המועמדים לראשות עיריית חיפה. בדיבייט אשר שידרה האוניברסיטה בשידור חי צפו כ-11,000 איש.

בפאנל השתתפו כל המועמדים – מלבד עינת קליש רותם – אשר יועציה הודיעו מספר שעות לפני שהחל האירוע, על ביטול השתתפותה. יועציה יצרו קשר אתמול אחר הצהריים עם מנחה הפאנל, ד"ר איתי בארי מאוניברסיטת חיפה, והודיעו לו כי קליש לא תגיע לדיבייט ולא מסרו הסברים.


 

כעת באוניברסיטת חיפה

 

תחילה ניתנו לכל מועמד שתי דקות להעביר את משנתו: 

בראשית דבריו אמר יונה יהב: "אני נותן רשות לרדת עליי, להשפיל אותי, לרמוס אותי אבל לא לפגוע בעיר שלנו ולא לרמוס את העיר. ואני רוצה להציג עשייה וקבלות מול מילים והבטחות".

יהב מנה את הישגיו בהם דיבר גם על העיר התחתית ועל פרויקט ההתחדשות בה: "היה פה פשע, זונות, סכינאות ומיליון מטר ריקים", אמר יהב.

עוד הזכיר את פארק מת"ם ופארק תעשייה ענק נוסף, העתיד לקום במפרץ, ואת מרכז התחבורה המטרופולוני שהוקם במפרץ חיפה: "גם הרכב"לית יצאה לדרך ובעוד שנה תתחיל לפעול, היא תגיע מהמפרץ ועד האוניברסיטה ב- 19 דקות. פרוייקט כביש נחל הגיבורים, נסגר מיכל האמוניה וכנראה שהמיכל עצמו יהפוך לבניין משרדים. אין מספיק זמן להציג את כל הפרוייקטים", אומר יהב וזוכה למחיאות כפיים כשהמנחה חותך אותו לאחר שחלפו שתי דקות.

 

חמשת המועמדים הערב. צילום מסך

 

אחריו נשא דברים אביהו האן, יו"ר סיעת הירוקים של חיפה ואמר: "יונה הציג פרוייקטים אבל לא את המציאות של חיפה, שצריכה שינוי דחוף, ואת מצב התחלואה והזיהום שלא משתנה כבר 15 שנה. כולכם חולים יותר מאחרים. רק לפני 3 שבועות יצא דוח של משרד הבריאות שתושבי חיפה חולים יותר מכל תושב אחר במדינת ישראל. ואנחנו יושבים ומוחאים כפיים כמו שה מובל לטבח ואנחנו משאירים את גזר הדין הזה שלנו בידי קבוצה של אנשים שכבר 15 שנה לא עושים דבר בנושא?

אני רוצה לעשות טיפול שורש. המפעלים חייבים לצאת בצורה מסודרת ומתואמת. הנושא השני זה הצעירים בחיפה שנוטשים אותנו בהמוניהם זה אתם מסיימים אוניברסיטה וטכניון. אין מקומות עבודה ולא מייצרים עבורם את העולם שבו הם רוצים לחיות", אמר האן והבטיח כי הוא יעשה את כל אלה.

 

יהב והאן. צילום מסך

 

אחרי יהב והאן דיבר המועמד מנדי זלצמן, העומד בראש רשימת "חיפה מתעוררת":

"לא חשוב מה יספרו לכם על הצעירים אבל הגיל הממוצע של "חיפה מתעוררת" הוא הגיל הצעיר ביותר", אמר זלצמן, שציין גם את תפקידו כמנכ"ל נמל חיפה וסיפר על הפרסים אשר קיבל הנמל ועל כך ש"טריפ אדווייזר העניק 5 כוכבים לנמל חיפה. אביא קצת מהווינריות שלי, לעיר הלוזרית הזו", אמר זלצמן, "ולמה לוזרית? מערכות הניטור ישנות, מדברים על 3000 צעירים בנושא ההגירה השלילית אבל בפועל יש 10,000 שעוזבים. אנחנו", הכריז זלצמן, "מתכוונים להשאיר את הצעירים כאן".

 

זלצמן: "הגיל הממוצע של "חיפה מתעוררת" הוא הגיל הצעיר ביותר". בתמונה: זלצמן ועציוני אתמול בדיבייט. צילום מסך

 

המועמד ישראל סביון יו"ר סיעת "אוהבי חיפה", הסביר כי יש לבחור "ישראל סביון, בזכות הנסיון. אני רוצה לייצר 300 אלף מטר תעשייה ו-40 אלף משרות. חיפה תהפוך להיות בירת הקנאביס הרפואי", הוא אומר וגורם לקהל לעצור ולמחוא כפיים: "אנחנו יכולים ליצור 10,000 מקומות עבודה, מנהרות חינם, כרמלית שתפעל בשישי שבת וביטול ה-car to go. וכמובן חופים שלנו שיהיו החופים של החיפאים. הדאגה שלי היא קודם כל לאיכות החיים של תושבי חיפה". עוד אמר סביון: "נדאג להתחדשות עירונית, דיור בר השגה כדי שהצעירים שצריכים לחזור לכאן- יהיה להם דיור בר השגה והם יוכלו לחיות בעיר".

 

חמשת המתמודדים לראשות העיר בפאנל אתמול בערב

 

המועמד דוד עציוני העומד בראש סיעה עצמאית אמר: "אני רוצה לדבר על הנתון הכי מפחיד. בחיפה הצעירים בורחים ועסקים נסגרים. צעירים מניעים כלכלה. בלי צעירים אין עיר. חיפה הפכה להיות החניון הכי גדול בארץ, כי הטכניון והאוניברסיטה וויצו ושאר המכללות חונים פה ארבע שנים ועוזבים. ואני אשנה את זה".

עוד הכריז עציוני: "מידי יום ביומו אני מתחזק ויודע כבר היום שהשאלה היא מי הולך להפסיד לי בסיבוב השני. אין לי ספק שאני הולך להיות ראש העיר. הצעירים הם הכוח המניע ואיתם ביחד אנחנו הולכים לנצח".

 

מנחה הפאנל, ד"ר איתי בארי, הפנה את השאלה הראשונה לראש העיר, יונה יהב ואמר לו:

"נשחקת. ויש כלפיך התנגדות שאתה בוודאי מודע אליה. האם לא חשבת לפרוש בשיא?

ויהב עונה: "אין ולו פרויקט אחד שלוקח פחות מ-10-15 שנים. פינוי בינוי לקח לנו 17 שנה. סילוק מיכל האמוניה לקח 14 שנה. זה לוקח זמן. לא מפסיקים עשייה באמצע. אני רוצה להביא את העיר לרצף. זה טוב לשקר כדי להציג את עצמך, אבל היום, יש את מספר הסטודנטים הגבוה ביותר בעיר חיפה. הורדתי את האבטלה. העיר משתנה לנגד עיננו. היחידים שמסרבים לראות את זה הם המועמדים לראשות העיר, חברי מועצה, שלא שמעתם על פרויקט אחד שהם עשו".

 

"רוצה להציג עשייה וקבלות מול מילים והבטחות". יונה יהב, אתמול בדיבייט

 

אביהו האן שואל את יהב: "לגבי מיכל האמוניה, כבר 12 שנה לא עשית כלום כדי להזיז אותו. החלטת לפני שנה וחצי שזה הנושא שאתה רוצה לטפל בו. איפה היית עשר שנים כשהעלינו את הנושא וסירבת לטפל בזה? רק לאחרונה הבנת שבלי איזה הישג קטן לא תוכל לנסות להיבחר ואני מאמין גם שלא תיבחר".

ויהב, עונה: "איפה היית אתה עשר שנים ולמה סירבת להצטרף אלי לעתירה? העתירה לקחה 14 שנה. היחידים שהצטרפו אליי היו הגופים החברתיים ואז נוצר האגרוף בכדי לעשות את זה, רק בשנה האחרונה".

 

"העתירה לקחה זמן". האן ויהב 

 

עציוני הפנה ליהב את השאלה: "למה אתה נותן שיסגרו את הריאלי ולא יתקצבו בתי ספר פרטיים בעיר? בתור יועץ לשעבר של שר האוצר אני אומר לכם שפנינו למשרד החינוך ולא קיבלנו את העזרה".

יהב משיב: "הריאלי הוא בית ספר פרטי. יש חוק לגבי בתי ספר פרטיים מוכרים שאינם רשמיים. בית הספר הריאלי לא הולך להיסגר ואין לך מושג מה הולך שם. אני מאוד קשור לבית הספר הריאלי, ואנחנו לא ניתן בשום דרך וצורה שהוא ייפגע".

 

ישראל סביון אתמול בדיבייט

 

אל המועמד דוד עציוני הפנה המנחה, ד"ר בארי, את השאלה: "אתה בחור צעיר ונמרץ, אולי אתה צעיר מידי, הנסיון הפוליטי והניהולי שלך מצומצם. האם לא נכון שתהיה קודם חמש שנים חבר מועצה?".

עציוני השיב: "צעיר זה יתרון, לא חסרון. זה פתיחות. צעיר זה רוביק דנילוביץ ומרק צוקרברג. המון נסיון היה לצוקרברג לפני שהוא פתח את פייסבוק, חברה קטנה", הוא אומר בציניות, "המנהיגים הטובים בעולם הם צעירים. מה שאני עשיתי אף אחד מחברי המועצה לא עשו. יש פה חברי מועצה שלא הזיזו עפרון. אני חושב שהגיע הזמן לשינוי תפיסה. הגיע הזמן להגיע לשנות העתיד ולא לשנות העבר".

סביון פנה לעציוני ואמר: "אני שמח שאתה מדבר על מה שלא טוב אבל עוד לא שמעתי אותך אומר מה כן עושים, מה שכן שמעתי זה שאתה מעלה פוסט בנושא 'כרמלית שישי שבת', ש"אוהבי חיפה" יזמה את זה, ואתה לא נותן לנו את הקרדיט. מה יש לך להגיד על כך?

עציוני משיב לסביון: "לצערי עוד לא לקחתי את הקנאביס הבוקר …… (עציוני התייחס להצעתו של סביון בעניין הקנאביס-ק"ר) אבל בואו נתייחס ברצינות: 15 שנה אתה בעד כרמלית בשישי שבת אתה מספר שהיית ועשית. מה, נרדמת בשמירה? דיבורים –  ואפס מעשים. אני אביא קנאביס רפואי ….. איפה היית 15 שנה? אני אביא כרמלית בחינם, איפה היית 15 שנה? מנכ"ל עירייה, חבר מועצה, ואפס עשייה. אז בוא לפני שאנחנו באים בביקורת ניקח את הקנאביס…".

יצויין כי בהמשך הערב, במסגרת השאלות שהופנו לעציוני מהקהל, הוא ספג מאחת הצעירות ביקורת על התנהגותו כלפי המועמדים האחרים ואף כונה על ידה יהיר ובלתי צנוע, שאינו נותן כבוד למבוגרים ממנו:

"מפריעה לי היהירות המאוד מאוד גדולה", אמרה הצעירה בקהל לעציוני: "יש פה אנשים שיכולים להיות הסבא שלי ושלך ואני מרגישה שיש אפס כבוד אליהם, וזה משהו לי קצת חורה. ברמה האישית קצת צניעות זה מוסיף. אני רוצה לראות את המנהיג שלי קצת יותר צנוע". עציוני, התנצל.

 

ספג ביקורת על יהירות. עציוני אתמול

 

סביון התייחס במהלך הפאנל לפסילתה של קליש והשבתה למירוץ: "במחוזי הייתי ג'נטלמן ענק, ביקשתי לאפשר לקליש להמשיך להתמודד. וזה למרות שהיא מוטרדת מהתמיכה בי. אני מפלגת העבודה 20 שנה, בימים יפים, בימים סוערים ובימים של שפל. מגיע דייר חדש לשכונה ומנסה לזרוק אותי מהחלון", אמר סביון.

עוד הוסיף סביון ואמר: "אני מבקש להפסיק עם ההסתה, הפיצו תמונה שלי עם סכין בגב".

סביון גם בחר להפנות שאלה לקליש, למרות שלא היתה כאמור באולם ואמר: "זה הדיבייט השני שאת לא מגיעה אליו. האם זה מזלזול או מהתנשאות? או שאת מסתירה מאיתנו משהו שאסור לנו לדעת? ורב הנסתר על הגלוי? הייתי רוצה לקבל על כך תשובה".

 

החמישייה המתמודדת והפודיום הריק של קליש

 

עציוני שאל את סביון מי מייצג את מפלגת העבודה בעיר, ואילו סביון שמח לענות: "אני מייצג את מפלגת העבודה. אני מזכיר מפלגת העבודה ומינוי של יצחק רבין ובחירה אישית שלו, ואני זוכה לתמיכת הח"כים", סביון הזכיר כי רבין ז"ל הגיע חודשיים לפני הרצח לאולמי כרמל בעיר, לאירוע בו נבחר למזכיר המפלגה: "אני זה שמוביל אותה שנים. לא ראיתי את כף רגלה של קליש מעולם במפלגת העבודה", אמר סביון. על תמיכתו של יו"ר מפלגת העבודה אבי גבאי בקליש, אמר סביון: "חתונה של מימון מול תמיכה".

יהב הציג את הקריקטורה המסיתה נגדו, שפורסמה ברשת וגם ב"ניוז חיפה קריות" רק בתחילת השבוע, קריקטורה בה נראה יהב מחייך כשלצידו סכין מגואלת בדם. "ככה מתנהלות היום הרשתות", אמר יהב, "בואו נפסיק, אפשר לנהל שיח, לא צריכים להסכים, לא צריכים לאהוב, צריכים להיות בני אדם".

 

יהב מציג את הקריקטורה המסיתה

 

לסיום, ד"ר בארי הכין שאלה גם עבור עינת קליש רותם, שכאמור ביטלה את הגעתה לעימות רק מספר שעות טרם האירוע, וכך שאל ד"ר בארי:

"עינת קליש רותם איפה את? למה את לא כאן? למה ביטלת היום בשעה רבע לשלוש באופן מפתיע, אחרי חודש של התכתבויות ותיאומים? ההתנהלות שלך עד היום, מעוררת תמהון", אמר המנחה ושאל שוב:

"למה את לא כאן? האם את לא חושבת שאת אמורה להיות כאן? האם את לא גאה בהישגייך? האם הציבור החיפאי לא זכאי להפנות לך שאלות? האם את מפחדת, או האם הקהל החיפאי לא מספיק חשוב לך?", כך שאל ד"ר בארי את החלל בו אמורה היתה קליש לעמוד אתמול, אך מן הסתם, ללא מענה. 

 

 
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • איך אתם ממתיקים את הקפה/ תה שלכם?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות
Ads

Zone not found or deactivated.Zone id : 236209