אילנה דיין ועדינה בר שלום יקירות אורנים 2018

מידי שנה מעניקה מכללת אורנים את אות 'יקיר אורנים', למי שתרם לקידום ההשכלה, התרבות והחברה במדינת ישראל. השבוע הוענקה ה'אות' לשתי נשים פורצות דרך, לאשת החינוך עדינה בר שלום ולעיתונאית אילנה דיין.
 

בר שלום, כלת פרס ישראל, קבלה את אות יקירת אורנים על פועלה ותרומתה למען החינוך והחברה הישראלית.

ביתו הבכורה של הרב עובדיה יוסף, שנשלחה בגיל 14 לבית ספר מקצועי והתמחתה בלימודי תפירה, הבינה במהלך השנים שיש לקרב את הציבור החרדי ללימודים אקדמיים, ולאחר מאמצים רבים, בתמיכת הרבנים ובסיוע הוועדה לתכנון ולתקצוב קיבלה אישור מהמועצה להשכלה גבוהה לפתוח מכללה חרדית. בשנת 2001 נפתחה הכיתה הראשונה של המכינה הקדם-אקדמית לנשים חרדיות,  שלמדו במסגרת שאפשרה להן ולגברים ונשים שבאו אחריהן, ללמוד מבלי לפגוע באורחות חייהם, ולעמוד בכל הדרישות האקדמיות של האוניברסיטה.

"במשך שנים" אמרה עליה ראשת הרשות למחקר במכללת אורנים, ד"ר לי כהאנר, "היא משקיעה, מאמץ איתן ובלתי מתפשר ביצירת גשר בין חילונים לחרדים. וחזונה הוא יצירת חברה שבה כל אדם מכבד את זולתו ואינו כופה עליו את דעותיו."

אילנה דיין ועדינה בר שלום יקירות אורנים. צילום:  גיל שפירא

אילנה דיין,  עיתונאית ואשת תקשורת בכירה, שהחלה את עבודתה העיתונאית כחיילת בשירות הצבאי בגלי צה"ל, עשתה קריירה עיתונאית מפוארת ומגישה ב-25 השנים האחרונות את תוכנית התחקירים והתעודה החשובה "עובדה". "דיין מתייחסת לעבודתה העיתונאית בחרדת קודש מבחינת המחשבה על הנושא, ההכנה מראש ולמידת הפרטים על מרואיין או סיפור." אמרה ראשת החוג לתקשורת במכללה, ד"ר אריאל פרידמן, "עיקרון נוסף שלה הוא היעדר המורא מפני כוחות שמנסים להצר צעדים או לשכנע את הציבור שהעובדות אינן חשובות. על תרומה תקשורתית וחברתית משמעותית זו, מכללת אורנים מתכבדת בכבודה של אילנה דיין ושמחה להעניק לה את אות יקירת אורנים".

"תודה שבחרתם בי, אני מרגישה שהאירוע הזה גדול עלי קצת" אמרה בצניעות בר שלום, ביתו של הרב עובדיה ז"ל, שהנגשת הלימודים האקדמיים  לאוכלוסיה החרדית היא מפעל חייה.

דיין, שלא קראה מהכתוב והחליטה "להתנהל ברוח מכללת אורנים ולדבר מהלב", אמרה "אבי תמיד אמר לי את השמחות צריך לארגן, אסונות באים מעצמם, אז תודה גדולה על השמחה שארגנתם לי היום."

שתי 'היקירות' ספרו על ילדותן, על הדרך בה בחרו ללכת, על העשייה המרובה ועל תחושת השליחות. לאחר מכן ענו על שאלות, לא תמיד קלות, שנשאלו מהקהל.

כשדיין התבקשה להגדיר 'מהי ישראליות בעיניה' אמרה: "הסלט המופרע והצבעוני הזה של החברה בישראל"

נשיאת המכללה פרופ' יערה בר און עם שתי יקירות אורנים. צילום:  גיל שפירא

וכשנשאלו על חוק הלאום, אמרה דיין "החוק מדגיש את העליונות של העם היהודי, זהו עוד מופע אחד של תהליך לא טוב שבמסגרתו הלאומיות לוחצת את ההומניזם, זה מדאיג אותי. שהרי דמוקרטיה אמיתית היא זו שמגנה על המיעוטים."

והשיבה בר שלום: "דעתי הפרטית זהה לכל מה שאמרה על הנושא הזה אילנה. החוק הזה גרם עוול וחבל שנעשה."

השתיים מצטרפות לשורה מרשימה ביותר של מקבלי אות 'יקיר אורנים': רחל רבין שכיהנה כיו"ר הוועד המנהל של המכללה, המחנכת הוותיקה מלכה האס שהעמידה דורות של מורות וגננות המלמדות על פי שיטתה המקורית, מורט מנדל, יו"ר קרן מנדל, על מחויבותו לחיזוק ההשכלה הגבוהה ופיתוח מנהיגות חינוכית בישראל, הסופר מאיר שלו על תרומתו לספרות והרחבת גבולות התרבות הישראלית, סופרת הילדים עדנה קרמר על תרומתה ארוכת השנים לספרות הילדים העברית ומכללת אורנים, מוקי צור שהיה מזכיר התק"מ בעבר, סופר, היסטוריון ומורה ואברהם (פצ'י) שפירא עורך והיסטוריון תרבות, חוקר ומנהיג תרבותי.

 משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • חיפה מחוץ לטווח הטילים: מה הייתם עושים למען תושבי הדרום והמרכז?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך