מהפכה: זינוק של מאות אחוזים במטופלי בריאות הנפש בכללית

שירות בריאות הנפש במחוז חיפה וגליל מערבי מציין הישג מרשים בשיעור הפניות, בעיקר על רקע סקר של עמותת אנוש שדיווח כי 63% מהציבור אינם מודעים כלל לאפשרות של טיפול במסגרת קופות החולים. מהפכה
 

עלייה בפתיחות ובמודעות. נוהרים לבריאות הנפש.

זינוק של מאות אחוזים במספר המטופלים בבריאות הנפש במסגרת כללית במחוז חיפה וגליל מערבי:

בהשוואה בין שנת 2013, טרם הפעלת הרפורמה, לשנת 2017 נרשם גידול ניכר ובולט במספר המטופלים במרפאות בריאות הנפש הציבוריות.

עליה של 497% במספר הקטינים שטופלו במרפאות בריאות הנפש של כללית (1,927 ילדים ובני נוער בשנת 2013 לעומת 11,497 ב-2017) ושל 120% בקרב המטופלים המבוגרים (22,203 מטופלים ב-2013 לעומת 48,794 מטופלים (!) בשנת2017).

סה"כ יש מידי חודש כ-250 פניות חדשות לכל אחת מהמרפאות של כללית באיזור ובנוסף, עברו לכללית 1,000 מטופלים שטופלו בעבר במרפאות בריאות הנפש של משרד הבריאות.

בסה"כ נערכו מאז 2017 כ-150 אלף ביקורים במרפאות בריאות הנפש של כללית.

 

מהפכה. מרפאת בריאות הנפש לילדים בקריית שמואל. צילום דוברות כללית

 

מנהלת מערך בריאות הנפש של כללית במחוז, ד"ר טטיאנה ז'לוז'ין, מציינת כי נתון זה מעיד כי היערכות מתאימה ופניה לציבור בכוונה לידעו על השירותים העומדים לרשותו, מניבים גם מודעות לשרות ופניה מוגברת של הציבור לשירות חשוב זה במסגרת ציבורית מטעם כללית.

 

זינוק של מאות אחוזים בפניות. ד"ר טטיאנה ז'לוז'ין. צילום דוברות כללית

"כללית הייתה אמנם קופת החולים היחידה שהפעילה לאורך כל השנים שתי מרפאות גדולות לברה"ן בחיפה ובקריית חיים ועוד שירותי ליווי במרפאותיה, כך שהנושא היה כבר מוטמע בקרב המטופלים והצוותים. ואולם, לקראת הרפורמה ועם תחילתה, הרחבנו את השירות בהיקף גדול: פתחנו מרפאות גדולות בכרמיאל, בשפרעם, במשגב (תרדיון) וביוקנעם בהן יש מענה לילדים ולמבוגרים וכן שלוש מרפאות ייעודיות לילדים ובני נוער בארמון בחיפה, קרית שמואל ובשפרעם".

 

מרפאת בריאות הנפש לילדים, במרפאת ארמון. צילום דוד חורש, דוברות כללית

 

עוד אמרה ז'לוז'ין:

"הצוותים בכל המרפאות תוגברו באנשי מקצוע רב תחומים ויזמנו קשרים רבים עם הקהילה, כמו קשר עם הוסטלים למתמודדים, מרכזי משפחות מיל"מ, שירותי רווחה וחינוך ועוד.

כמו כן, גייסנו מטפלים עצמאיים למתן שירות שיחתי ורשתנו את המרפאות הראשוניות ברופאים למיון וטיפול קצר מועד, נחתמו הסכמים עם מכונים פרטיים למתן שירות שיחתי. ההשקעה המרוכזת הזו מניבה תוצאות ואצלנו, בניגוד לתמונה הארצית, המודעות לשירות והשימוש בו גדולה בהרבה.

אנו דוגלים בגישה הוליסטית, גוף-נפש ורואים בבריאות הנפש מרכיב חשוב ובלתי נפרד מהבריאות הכללית של מטופלינו", אמרה ז'לוז'ין.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות