הגיטרה החדשה של תלמידי ביאליק

תלמידי חטיבת הביניים "דפנה" בקרית ביאליק פיתחו את ה'גילטרה', גיטרה ייחודית המותאמת ללימוד נגינה עבור ילדים אוטיסטים * ראש העירייה דוקורסקי: "יש בעיר נוער מוכשר וערכי"

תלמידי הפרויקט יחד עם חבריהם מהכיתה התקשורתית. "למדנו להכיר את השונה ולהעריך את מה שיש לנו". צילום:  עיריית ק. ביאליק

תלמידי הפרויקט יחד עם חבריהם מהכיתה התקשורתית. "למדנו להכיר את השונה ולהעריך את מה שיש לנו". צילום: עיריית ק. ביאליק

תלמידי חטיבת הביניים "דפנה" בקרית ביאליק פיתחו גיטרה ייחודית המותאמת ללימוד נגינה עבור ילדים אוטיסטים. הגיטרה נראית ככלי מוזיקלי אותנטי, אך מאפשרת נגינה ללא מיתרים ובאמצעות מקשים המדמים אקורד שלם.
הרעיון נולד במסגרת פרויקט יזמות "גם אני יכול" להמצאה מדעית – טכנולוגית בו השתתפו התלמידים. הפרויקט נועד לעזור לאנשים בעלי מוגבלויות להתמודד עם הקשיים והבעיות בחיי היומיום.
התלמידים בני ה-14 משכבת ח' של חט"ב "דפנה", החליטו לעזור לחבריהם לספסל הלימודים, ילדים אוטיסטים מהכיתות התקשורתיות הלומדות בבית הספר. לצורך כך, נכנסו הילדים לכיתות התקשורתיות, הכירו מקרוב את הילדים האוטיסטים, את מוריהם ואת המטפלים שלהם, למדו על קשיי הלימוד והתקשורת איתם הם מתמודדים.
אופק ביטון, החברה בפרויקט מסרה: "אנו לומדים בבית הספר בו משולבים תלמידים תקשורתיים על קשת האוטיזם PDD. למרות שאנו רואים אותם בהפסקות והם משתתפים איתנו באירועים בבית הספר, לא באמת הכרנו אותם או יצרנו איתם קשר מעמיק עד שהתחלנו לעסוק בפרויקט 'גם אני יכול'".
יניב שוורצבורד הוסיף: "החלטנו פה אחד: עניי עירך קודמים. אנחנו רוצים לעזור ולתת פתרונות ומענה לחברינו לספסל הלימודים . התברר שאחת הדרכים היעילות להשיג מטרות לימודיות היא לתת לילדים תקשורתיים טיפול באמצעות מוזיקה והחלטנו להרים את הכפפה".
עוז קליגר הדגיש: "בחרנו ליצור מוצר שיראה ככלי מוזיקלי מושלם, אך מבחינת השימוש בו יהיה קל למשתמש עם בעיות קוגניטיביות או מוטוריות".
מתוך עבודת החקר שערכו התברר שהמוצרים הקיימים בשוק לא מספקים את הסחורה: או שהם מסובכים מדי לשימוש או שהם לא נראים ככלי מוזיקלי רגיל. נתנאל אסייג: "לנו היה חשוב במיוחד ליצור מוצר שיראה ככלי מוזיקלי, כי אנו רוצים להעלות את ביטחונם העצמי של ילדים אלו לאפשר להם לנגן ואף להופיע באירועים חברתיים בבית הספר".
למוצר קראו התלמידים "גילטרה" כי הוא מהווה גילוי, שמחה וגם שם של אחד הילדים עבורם פיתחנו את המוצר – גלעד.
המוצר הוא תחליף לגיטרה רגילה הפועל בשילוב תוכנה מיוחדת שנכתבה לצורך כך. על צוואר הגיטרה מותקנות אלקטרודות דמויות כפתורים שכל אחת מהן מסמלת אקורד מסוים. האלקטרודה הנוספת משמשת לשינוי סולם האקורדים. במקום מיתרים השתמשו התלמידים בלוחות פריטה תחתיהם נמצאים חיישני מגע המזהים את מגע האדם ומעבירים את האותות לתוכנת המחשב. כל האקורדים הוקלטו מראש וכרגע קיימים 192 קבצים שונים הבנויים מ-24 אקורדים, כאשר לכל אקורד יש גירסה במז'ור ובמינור כדי להימנע מצליל רובוטי. גמלאי רפא"ל אבי לוי הנחה את התלמידים בתהליך פיתוח המוצר.
גלעד, שעבורו פותח המוצר, כבר "חידש" את הגיטרה והופיע בחגיגות ל"ג בעומר מול החברים לכיתה והוריהם.
לילך לויטנוס: "מבחינתנו הפרויקט היה חוויה מיוחדת מבחינה רגשית, חברתית וערכית. למדנו להכיר את השונה, האחר, ולהעריך את מה שיש לנו – מה שעד היום קיבלנו כמובן מאליו".
ראש העירייה אלי דוקורסקי ציין כי הוא גאה מאוד ביוזמת בני הנוער שהחליטו לעזור לחבריהם לבית הספר: "יש בקרית ביאליק נוער מוכשר וערכי. דברים טובים קורים בקרית ביאליק".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בקרית ביאליק