תחבורה מתקדמת

מערך התחבורה הציבורית בחיפה זכה לשבחים במהלך כנס התחבורה הציבורית שערכה חברת "יפה נוף" * בכנס אמרו במשרד התחבורה: "התחבורה הציבורית בחיפה – הטובה והמתקדמת בישראל"

קרוב תופעל במרכזית המפרץ תחנת המוצא של רכבת העמק שתיסע מזרחה ותחבר לחיפה גם את עפולה. צילום: עיריית חיפה

קרוב תופעל במרכזית המפרץ תחנת המוצא של רכבת העמק שתיסע מזרחה ותחבר לחיפה גם את עפולה. צילום: עיריית חיפה

"התחבורה הציבורית בחיפה היא הטובה והמתקדמת בישראל", כך אמרו השבוע ראשי משרד התחבורה – בכנס בנושא תחבורה ציבורית שערכה לאחרונה חברת יפה נוף בחיפה בהשתתפות כל ראשי הערים ממטרופולין חיפה והצפון.
חיפה מהווה מודל לחיקוי לערים רבות בארץ ובעולם בתחום ההפעלה של מגוון אמצעי תחבורה ציבורית, אשר נותנים מענה של נוחות, נגישות וגמישות לכלל תושבי חיפה. המערך המגוון של אמצעי התחבורה הציבורית מתחיל מרמת הרחוב והשכונה, באמצעות מערך ה'שכונתיות' – מערך אוטובוסים קטנים אותם יזם ראש העירייה יונה יהב עם כניסתו לתפקיד ראש העיר. האוטובוסים הקטנים, נמוכי הרצפה תוכננו למעבר ברחובות המגורים בשכונות, בתדירות גבוהה ומרחק קטן בין התחנות.
השכונתיות מסיעות את הנוסעים אל תחנות מעבר הנמצאות על הצירים היוצאים מהשכונה, אל מערך קווי האוטובוסים העירוניים, הפועלים בתדירות גבוהה במשך שעות היום. חלקם אף פועלים במשך הלילה במסגרת מערך 'קווי הלילה' במשך כל השבוע.
לקווי האוטובוס תחנות מפגש עם המטרונית – מערך התחבורה הציבורית המטרופוליני של חיפה, שהינו המערך החדיש והמתקדם ביותר בישראל. המטרונית נוסעת על 45 ק"מ של מסלולים ייעודיים, עם העדפה ברמזורים ומערך שירות ומידע בזמן אמת. כ-30 מיליון נסיעות בוצעו במטרונית בשנה החולפת והן העדות להצלחה הגדולה של פרויקט זה, שעתיד להתפרס בעתיד הקרוב גם לשכונות נווה שאנן וזיו ולרכס הכרמל.
הפרויקט הוצג על ידי דרור גנון, מנהל אגף לתחבורה ציבורית במשרד התחבורה אשר אמר כי המטרונית הינה מערכת ה- BRT המתקדמת מסוגה בעולם, בשכלול, בקדמה הטכנולוגית ובאמון ציבור המשתמשים.
למטרונית נקודות מפגש עם 'המרכזיות' – מרכזית חוף הכרמל ומרכזית המפרץ, אליהם מתרכזים קווי האוטובוסים הבינעירוניים, רכבת החוף ורכבת העמק וכמובן המטרונית. מרכזית המפרץ נבנית בימים אלה מחדש, כמרכז תחבורתי ראשי של הצפון, במבנה ממוזג וחדש בן שתי קומות, שישפר את הנוחות והנגישות וכמובן את רמת השירות למשתמשי התחבור הציבורית.
בחיפה פועלות חמש תחנות של רכבת החוף, המספר הגדול ביותר בארץ לתחנות רכבת, מתחנת חוף הכרמל בדרום ועד תחנת קריית חיים בצפון. מערך זה משלב רכבת בינעירונית עם רכבת פרברים מהירה ונוחה. בקרוב תופעל במרכזית המפרץ תחנת המוצא של רכבת העמק שתיסע מזרחה ותחבר לחיפה גם את עפולה, טבריה ובית שאן.
מערך התחבורה הציבורית המגוון והמתקדם של חיפה פועל בסינרגיה וסנכרון מלא ומשלב את כרטיס הרב-קו, אמצעי תשלום משולב לכל אמצעי התחבורה הציבורית של חיפה, עם אפשרות לתשלום אחד תוך שילוב ומעבר במספר קווים ואמצעי תחבורה ציבורית.
משרדי התחבורה והאוצר, שזוכים לשיתוף פעולה מוצלח ופורה עם עיריית חיפה, תומכים בהמשך פיתוחו והרחבתו של מערך התחבורה הציבורית של חיפה ונעתרים לנסות ולהפעיל ראשית בחיפה את המערכים והאמצעים החדשים והמתקדמים לשיפור השירות לנוסע.
למערך התחבורה הציבורית המפותח של חיפה מתחברת גם הכרמלית – הרכבת התחתית הראשונה והיחידה בישראל, המחברת את שכונות המגורים שעל רכס הכרמל לשכונת הדר ולקריית הממשלה ואזור המסחר והבילוי בעיר התחתית של חיפה. עם הפעלת המטרונית על רכס הכרמל תחובר הכרמלית גם אל המטרונית.
בעתיד יתווסף אמצעי תחבורה ציבורית חדש ונוסף למערך המגוון והמפותח של חיפה: רכבל שיסיע נוסעים ממרכזית המפרץ לטכניון ולאוניברסיטת חיפה, בתדירות גבוהה, במהירות ובנוחות, תוך מזעור עומסי תנועה על הכבישים והפחתה משמעותית בעומסים במגרשי החניה בקמפוסים האקדמיים של חיפה.
הרכבל יספק תחבורה ציבורית ידידותית לסביבה נוחה ומהירה לקמפוסים של אוניברסיטת חיפה והטכניון ויתחבר למטרונית שתיסע על רכס הכרמל. הרכבל מצטרף לשורה של פרויקטים ירוקים ויצירתיים היוצרים במטרופולין חיפה את מערך התחבורה הציבורי היעיל והמתקדם בארץ.
ראש העירייה יונה יהב מוביל ומקדם עם מהנדסי התנועה וראשי חברת יפה נוף את התחבורה הציבורית בעיר, זאת מתוך הבנה צופת עתיד, שנותנת העדפה לתחבורה הציבורית בתוך העיר על פני השימוש ברכב הפרטי. לשם כך, פועלים בעיריית חיפה ובחברה העירונית לתחבורה ובנייה "יפה נוף", לשפר את התחבורה הציבורית ולהרחיבה, כך שתהיה עדיפה בעיני הציבור על פני הנסיעה ברכב הפרטי בתוך העיר חיפה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחיפה