טבע עירוני בגן החיות בחיפה: תגלית הפרפר הנדיר

מומחה הפרפרים ישראל פאר הגיע אל גן החיות בחיפה בעקבות דיווחים על פרפר נדיר במיוחד אשר נצפה בסביבתו – נימפית הריסן

ישראל פאר מבקר בגן החיות צילום רון משען

לפני כשלוש שנים הוקם בתחומי גן החיות הלימודי בשיתוף פעולה עם ישראל פאר (מנהל התכנית הלאומית לניטור פרפרים בישראל המבוססת על מדע – אזרחי ומקים מאגר תצפיות הפרפרים בישראל) שביל לניטור פרפרים שנכלל במסגרת פרויקט "תכנית לאומית לניטור פרפרים בישראל'.
בגן החיות נשתלו סוגים רבים של צמחים המושכים אליהם פרפרים – צמחי נקטר מהם ניזונים הפרפרים וצמחים פונדקאים לזחלי הפרפרים. בשביל, שאורכו כ-400 מטרים, מנהלים תלמידי בית הספר הריאלי סניף מטו"ס מעקב רצוף אחר הפרפרים ופעמיים בכל חודש נרשמת כמות הפרטים מכל מין שנצפה במסלול.
הגעתם של הפרפרים אל השביל היא מהלך טבעי, תוצאה של הקשר בין תקופות המעוף של כל מין, אזור התפוצה שלו והצמחייה הנחוצה לקיומו. לאזור הכרמל יש את חברת הפרפרים האופיינית לו. נתוני הניטור מדווחים למאגר התצפיות של תכנית הניטור ומהווים נדבך חשוב ברשת של כ-100 מסלולים הפזורים מן הגולן ועד אילת ומספקים לחוקרים מידע על מצב הטבע בארץ. ניטור שיטתי של הפרפרים מאפשר לנו  לזהות שינויים אקולוגיים שחלים בסביבה אשר משפיעים על המגוון הביולוגי, כי מה שטוב לפרפרים טוב לנו.

הבוקר הגיע ישראל פאר אל גן החיות הלימודי בחיפה בעקבות דיווחים על פרפר נדיר במיוחד אשר נצפה בו – נימפית הריסן.
פאר: "פרפר הוא הסמן האקולוגי האידיאלי מהסיבה כי יש לו מערכת יחסים מאוד מיוחד עם צמחים וחרקים. בעזרתו אנחנו יכולים להבחין ולמדוד שינויים שנגרמים לרוב על ידי בני אדם בטבע, אשר פוגעים בהרכב האדמה, האקלים והחום והסביבה כולה. אם נספור את מספר הפרפרים ואת זניהם לעתים תכופות במקום קבוע – נוכל לדעת רבות על השינויים האקולוגיים באותו המקום.

הימצאותו של פרפר נימפית הריסן בגן החיות בחיפה מסמנת או התפתחות של תנאים טובים באזור אשר גרמו לו להגיע לכאן , נראה בהתחשב בכך שהפעם האחרונה בה נצפה התרחשה במרכז הארץ וכעת לראשונה אנו רואים אותו כאן בחיפה – מצביעה על מקרה של התחממות גלובלית באזור, שהרי הפרפר המדובר מגיע מאזורים חמים ומדבריים וזה מה שהוא מחפש גם כאן. בכל אחד מהמקרים מדובר בתצפית מיוחדת ויוצאת דופן מבחינתי ומבחינת אגודת חובבי הפרפרים בישראל, זהו פרפר נדיר מאוד ויפיפה ואנחנו נמשיך לעקוב אחריו באזור ולהבין את הסיבות להגעתו הנה".

אז מי הוא אותו פרפר נדיר?

נימפית הריסן (באנגלית:  yellow pansy), הוא פרפר טרופי הנפוץ באפריקה ובאסיה וחודר לישראל לעתים רחוקות מאוד. אל ישראל מגיע הפרפר מערב הסעודית ומאפריקה ועד לשנת 2012 תועד פרט אחד בלבד ברחבי הארץ. בחיפה זוהי הפעם הראשונה בה נצפה הפרפר הנדיר.
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • האם בעקבות העלאת הריבית במשק תוותרו על רכישת דירה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...


אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com

עוד במספרים ש...