עוד לא התחסנתם?

מומחה מכבי בטור מיוחד: "אני מאוד אוהב את אשתי ואת ארבעת בניי, לכן עם הגעת החיסונים, חיסנתי את עצמי ואותם". בחורף 2017-8 נפטרו מהמחלה רק בישראל 133 חולים
דר' עופר בלומנפלד מומחה לרפואת משפחה במכבי שירותי בריאות מסביר מדוע יש למהר ולהתחסן כנגד שפעת.

חיסון שפעת עונתי-למה?

"רבים שואלים אותי מדוע להתחסן כנגד שפעת.

ישנם מספר מיתוסים על חיסוני השפעת כמו: 'חליתי בעקבות החיסון', 'עדיף לתת למערכת החיסון להתמודד לבד עם המחלה', 'התחסנתי וחליתי כל החורף', 'אני אף פעם לא נדבק', 'חברות התרופות מרוויחות כסף על חשבוננו' ועוד.

האומנם?

"נתחיל מהסוף, אני מאוד אוהב את אשתי ואת ארבעת בניי ולכן עם הגעת החיסונים בראשית חודש אוקטובר לקופה חיסנתי את עצמי ואותם.

מדי חורף מגיעה לחצי הכדור הצפוני מגפת השפעת. מדובר במחלת חום גבוה וכאבי שרירים שמסתבכת לפעמים בקוצר נשימה, נזלת ושיעול ואחראית למספר רב של אשפוזים בבתי החולים בשל אי ספיקה נשימתית ואף עשויה להביא למוות. בחורף 2017-8 נפטרו מהמחלה רק בישראל 133 חולים (נתוני משרד הבריאות).

 

דר' עופר בלומנפלד מומחה לרפואת משפחה במכבי, בטור מיוחד. צילום: מכבי

 

על פי סקר של משרד הבריאות האמריקאי מדי שנה מתים מאות ילדים בארה"ב מנגיף השפעת, חלקם בריאים וללא מחלות רקע.  90% מהם לא חוסנו. כלומר, החיסון מספק הגנה אמתית מתמותה. זו הסיבה העיקרית להתחסן.

החיסון שניתן לחברי מכבי מופק מארבעה זנים של שפעת שגרמו למגפה בחורף האחרון בחצי כדור הארץ הדרומי- בזמן שאצלנו קיץ.  מדובר בווירוסים מומתים שלא יכולים לגרום למחלת השפעת אך חשיפה אליהם מעודדת את מערכת החיסון שלנו לפתח נוגדנים . אין הבדל בין תגובת מערכת החיסון לווירוס עצמו או לחיסון אבל הגוף פחות בנוי להתמודד עם הווירוס ותסמיני המחלה כאמור קשים.

את מי לחסן?

כל פעוט מגיל חצי שנה ועד בכלל עם דגש על נשים בהריון.  חיסון בכל שלבי ההיריון מפחית ב40% סיכויי אשפוז בבתי חולים בשל המחלה.  עוד מקנה החיסון לאם הגנה גם לילוד בחצי השנה הראשונה בה לא ניתן לחסנו. בנוסף מומלץ לחסן קשישים, מדוכאי חיסון וחולים במחלות כרוניות כגון סכרת, מחלות ריאה כרונית, אסטמה.

אחד משבעה מתחסנים עשוי ללקות בתסמינים קלים דמויי הצטננות כגון שיעול, נזלת, כאב לוע, כאב ראש או כאב בטן וייתכנו גם כאב או תפרחת באזור ההזרקה בזרוע.  אם נדבקת בווירוס יומיים קודם לכן, ותוך כדי תקופת הדגירה של הווירוס גם תחוסן, אתה עלול בטעות לייחס לחיסון את הופעת תסמיני המחלה שיופיעו בהמשך.

חיסונים גורמים לאוטיזם?

טיעון זה נשען על פרסום מדעי מפוברק שנעשה לפני שנים על ידי רופא שהודה בדיעבד בזיוף תוצאות המחקר ועל כך הוקע מהקהילה הרפואית.  חיסונים כיום הם בטוחים מאוד ומצילי חיים. פשוט כך. בשנה היחידה בה ירד שיעור המתחסנים כנגד שפעת ביפן, בעקבות קמפיין אינטרנטי, נצפתה עלייה מובהקת בתמותה הכללית של האוכלוסייה שם.

לסיכום, אם טרם התחסנתם כנגד מחלת השפעת, עדיין לא מאוחר לקבוע תור לאחיות ולקבל החיסון. בואו ונגן על עצמנו ועל יקירינו מפני התפרצות מגיפות קטלניות. בואו ונתחסן.

גילוי נאות: הכותב הנו בוגר הטכניון מומחה ברפואת המשפחה, רופא עצמאי במכבי ולא מקבל כל תגמול כספי מחברות תרופות או ממכבי עבור כתיבת מאמר זה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות