כשנוהגים לא מקלידים

אפליקציה מצילת חיים של תלמידי תיכון קרית חיים: מונעת שימוש במקלדת הנייד בעת נהיגה * המיזם החשוב זיכה את התלמידים במקום הראשון בתחרות הגמר האזורית של התכנית "עושים עסקים"
התלמידים מקרית חיים מציגים את האפליקציה הזוכה. "פיתוח עם משמעות מצילת חיים". צילום: אגף החינוך חיפה

התלמידים מקרית חיים מציגים את האפליקציה הזוכה. "פיתוח עם משמעות מצילת חיים". צילום: אגף החינוך חיפה

קבוצת תלמידי כיתה י' מתיכון קרית חיים הגיעה למקום הראשון בתחרות הגמר האזורית של תכנית "עושים עסקים", תכנית הדגל של ארגון "יזמים צעירים", מיסודו של בנק לאומי, הפועלת ביותר ממאה מדינות בעולם, ונתמכת על ידי המחלקה לחינוך חברתי ערכי בעיריית חיפה ומשרד החינוך. בתחרות הציגו התלמידים אפליקציה שפיתחו המונעת שימוש במקלדת הנייד בעת נהיגה.
תכנית "עושים עסקים" מביאה את עולם העסקים אל עולמם של בני הנוער בחטיבות הביניים ובתיכוניים, ומאפשרת להם להתנסות בתכנים עסקיים הנחשבים ל"מגרש של הגדולים". במסגרת התכנית מתנסים התלמידים בהקמת והפעלת מיזם עסקי משלהם, כולל הקמת חברה, פיתוח, ייצור ושיווק מוצר, על כל המשתמע. את הנבחרות שהתגבשו בבתי הספר מלווים סטודנטים ואנשי עסקים המעניקים לתלמידים הנחייה עסקית לאורך השנה כולה, במפגשים קבועים אחת לשבוע ובפעילויות מיוחדות.
בתחרות הגמר האזורית שהתקיימה באוניברסיטת חיפה, בה התמודדו עשרים קבוצות מאזור הצפון, זכתה במקום הראשון חברת "באז" שהוקמה על ידי תלמידי כיתה י' בתיכון קרית חיים. התלמידים פיתחו אפליקציה בשם XMS המונעת שימוש במכשיר הסלולארי כאשר המערכת מזהה כי הרכב נמצא בתנועה.
כמו כן, בכנס מצטייני תקשוב שנערך על ידי משרד החינוך ביישוב גני תקווה הציגו תלמידי קרית חיים את האפליקציה וזכו לתשואות רבות מקהל האורחים.
ראש העירייה יונה יהב: "לאפליקציה אותה פיתחו התלמידים קיימת משמעות מצילת חיים. תהליך העבודה במסגרת התכנית דורש מהתלמידים לימוד והתנסות בכלים חשובים, עסקיים וטכנולוגיים, אשר ללא ספק יהיו משמעותיים עבורם גם בעתיד – תהליכי קבלת החלטות, לקיחת אחריות, עיסוק בסוגיות של יזמות, אתיקה, יצירתיות, בגרות ומנהיגות. תלמידי תיכון קרית חיים הציגו מוצר עסקי המשלב חשיבה חברתית ערכית ואני גאה בהם על כך".
מנהלת מחוז חיפה במשרד החינוך, רחל מתוקי בירכה את התלמידים על הזכייה והוסיפה: "במסגרת התהליך היזמי שעברו התלמידים הם נחשפו לעולם חדש ומרתק של יזמות, עצמאות, חדשנות והעזה, בדרך של התנסות בעולם האמיתי. התהליך היזמי חינוכי מצריך מהיזמים ללמוד להתלבט, למצוא פתרונות, ולשתף פעולה, במקביל להנאה שבעשייה. אני גאה בהם על המיזם הערכי חברתי למען ביטחונם של הנהגים.
חברת "באז" של תלמידי תיכון קרית חיים עתידה לייצג את מחוז צפון בתחרות הארצית שתתקיים ב-16 ביוני בבנק לאומי בתל אביב. הזוכים בתחרות הארצית ייצגו את ישראל בתחרות הבינלאומית שתתקיים השנה בברלין.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחינוך