בזכות מד"א: איחוד מרגש בין תושב בוסטון ותושבת הקריות

רוברט אנדראוס מבוסטון ארה"ב הגיע בשבוע שעבר ארצה ואמר בהתרגשות: "תודה רבה. מצאתי את קדרת הזהב שלי"
לפני כ- 13 שנה סייעה שריק קסטן מקרית ביאליק לבנה להכין עבודת שורשים לבית הספר. לפתע היא מצאה בעליית הגג מכתב ישן שנכתב על ידי קרובת משפחה, אולם היא אפילו לא ידעה אם מדובר בקרובת משפחה מצד אמה או מצד אביה.

לפני כשנה וחצי נתקלה שריק במכתב בשנית והחליטה לנסות ולאתר את השולח. שריק ואחיותיה פנו לשגרירות ארה"ב ומשם הופנו ליחידה לאיתור קרובים של מגן דוד אדום. ואכן, שריק פנתה ליחידה וביקשה כי יסייעו לה לאתר את קרובי משפחתה על בסיס המכתב שנשלח בחודש יולי 1956 על ידי "רחל.ד" מבוסטון.

את הטיפול במקרה נטלה על עצמה סוזן אדל ממחלקת האיתור של מד"א, ועד מהרה מצאה מידע על אותה "רחל" החתומה על המכתב. חיפושים נוספים הובילו לגילוי מידע על המשפחה וזמן קצר לאחר מכן התקבל מייל נרגש מהנכד של רחל וסולומון, אדם המתגורר בבוסטון.

 

שריק קסטן מקריית ביאליק עם אנשי היחידה במד"א. צילום דוברות מד"א

סוזן אדל, ממחלקת האיתור של מד"א: "התחלתי את החיפוש עם הכתובת בבוסטון ובעזרת אתרי האינטרנט עליתי על אילן היוחסין. מהמשפחה קיבלתי מידע בסיסי, פניתי למאגרי מידע מהעולם, הצלחתי לאתר מידע על הסבים שלכם וכך המשכתי לאתרים נוספים עד שהגעתי לאדם בשם רוברט אנדראוס מבוסטון ושלחתי לו מייל. הוא חזר אליי עם דמעות בעיניים וככה מצאנו אתכם…….. "

לפני כשבועיים הגיע אנדראוס לישראל ונפגש לראשונה עם קרובת משפחתו מקריית ביאליק, שריק קסטן.

בשבוע שעבר (29.10) הגיעו השניים יחדיו למד"א בכדי לפגוש את סוזן ושולמית מהמחלקה לאיתור קרובים שעמלו רבות על האיחוד המשפחתי.

 

אנדראוס וקסטן בשבוע שעבר עם סוזן ושלומית מהמחלקה לאיתור קרובים. צילום: דוברות מד"א

אנדראוס סיפר בהתרגשות רבה: "בשירו של ארל גרנט, הוא שר 'בקצה הקשת בענן, אתה תמצא את קדרת זהב'. במשך שנים רבות תהיתי בדבר  קרוביי בישראל, ועכשיו בזכות מגן דוד אדום התאחדנו. אין לי מילים שיכולות לתאר איך אני מרגיש, אתם נתתם לי מתנה. אתם מצאתם לי את קדרת הזהב. תודה רבה".

קסטן: "אחרי שרוברט אותר, הוא כתב לי שהוא צאצא של הרב לוי יצחק מברדיצ'ב ואז הבנתי שהוא קרוב משפחה מהצד של אמי. סבתו של רוברט היא אחותו של סבי מצד אימי. אני ורוברט בני דודים מדרגה שנייה. אני שמחה ונרגשת ומודה מקרב לב למד"א על הגילוי שנעשה בהתנדבות ומכל הלב".

שירות היחידה לאיתור קרובים וחידוש קשרי משפחה ניתן לאנשים שהופרדו ממשפחותיהם שלא מרצון, עקב מלחמות או אסונות ונעשה בשיתוף עם אגודות לאומיות בהם הצלב האדום ברחבי העולם. הטיפול בניצולי השואה מקבל דחיפות עליונה עקב השנים הרבות שחלפו, גילם המתקדם והסיכוי שיורד עקב כך לאיחוד משפחות. במסגרת הבקשות שמתקבלות מטפלת היחידה באיתור בני משפחה שהקשר עימם נותק, בבקשות לאיתור מסמכים, עזרה באיתור קברים ועוד.

שולמית רוזנטלר, האחראית על היחידה לאיתור קרובים במד"א: "רוב הפניות הן של משפחות לניצולי שואה אולם עקב הרגישות והחשיבות הכללית של נושא איחוד משפחות, אנו מתייחסים ופועלים בכל דרך אפשרית ומול כל הגורמים האפשריים על מנת לאתר מידע עבור הפונים וכך גם במקרה המיוחד של שרי. ההתרגשות גדולה בכל פעם מחדש"

 לפניות ניתן ליצור קשר בטלפון: 03-6301464 או במייל  RFL-imda@mda.org.il


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות