תערוכה חדשה בגלריה, המכון לאמנות אורנים

תערוכת היחיד של אניסה אשקר (נולדה ב-1979, חיה ועובדת בתל אביב ובעכו) ״המולדת לעניים והפטריוטיזם למי!״, מציגה תנועה מורכבת, שבין ביוגרפיה אישית ומשפחתית, ביוגרפיה חברתית וקולקטיבית, וביוגרפיה אמנותית.

 

'המולדת לעניים והפטריוטיזם למי!'

אניסה אשקר

אוצרת: ד"ר אורית בולגרו

פתיחה: יום ראשון, 18.11.18 בשעה 16:30

נעילה 1.1.19

 

תערוכת היחיד של אניסה אשקר (נולדה ב-1979, חיה ועובדת בתל אביב ובעכו) ״המולדת לעניים והפטריוטיזם למי!״, מציגה תנועה מורכבת, שבין ביוגרפיה אישית ומשפחתית, ביוגרפיה חברתית וקולקטיבית, וביוגרפיה אמנותית.

במרכז התערוכה, קופסאות שיצרה אשקר ובהן זוגות של טיפוסים אידיליים: גברים – נפח, נגר, טייח וצבעי, ונשים – עקרות בית, כעין יחידות בסיס למשפחה ולאומה. אלו פסלי דלפט, אחריהם תרה האומנית בשוקי פשפשים בעולם, על מנת שיופיעו כטיפוסים חדשים, נטולי היסטוריה.

אניסה אשקר בעלי מקצוע ועקרת בית (סדרה של ארבע עבודות) קופסת עץ רדי מייד פסלי דלפט) צבעי זכוכית על נייר 100%כותנה 35 5×45 5×10 2018

אולם למרות זאת, חומקת לה פנימה ההיסטוריה, כהיסטוריה אישית, ביוגרפית. בקופסה אחת מופיע נפח העוסק במלאכתו ולצדו – יד-ימינו, עקרת הבית. קופסה זו שולחת לתצלומים שבחלל, שצילם אביה של האמנית, מחמוד אשקר, נפח וצלם חובב בעברו. את התצלומים ניכסה אניסה אשקר ביתו, כהיפוך היחסים המשפחתיים השגורים, וכמעשה של הכרה אמנותית של הבת באביה.

הצבת התצלומים ברצף על הקיר כמו פורשת בפני הצופה אלבום תמונות משפחתי. העיון בו מציע להמציא סיפור שישלים את הזיכרונות, המחשבות והתחושות הטמונים בתצלום; ליצור נרטיב שיאמץ לחיקו תצלומים שונים וישזור בין רגעים פרטיים לבין מעגלי השתייכות רחבים יותר של קהילה ואומה.

אניסה אשקר הורים סדרת תצלומי משפחה תצלום של פיגמנט זהב ודיו על נייר כותנה 40x 50 סמ 2018

שם התערוכה – "המולדת לעניים והפטריוטיזם למי!" – נשמע כביטוי שגור. אולם אין זה ביטוי מוכר, אלא מטבע לשון שיצרה אשקר, הנענה לניסוחים הגורפים של סיסמאות פוליטיות שחוקות ומתכתב עימם. ביטוי זה טומן בחובו היבטים ביוגרפיים מחייה של אשקר ומעיד על התנועה שמצויה בתערוכה כולה, בין מעגלים הולכים ומתרחבים, בין פרט וקולקטיב, בין אדם, משפחה וחברה.

 

*תערוכה זו היא התערוכה הראשונה בגלריה באוצרותה של ד״ר אורית בולגרו, המכון לאמנות אורנים.

 

אניסה אשקר

גלריה, המכון לאמנות אורנים, קרית טבעון

ימים ראשון – חמישי 8:00 – 17:00

שישי ושבת 11:00 – 14:00

טלפון 04-9838751
משאל גולשים ניוז חיפה והקריות

  • מה דעתכם על המטרונית בחיפה?

    צפה בתוצאות

    Loading ... Loading ...

אנו פועלים רבות על מנת לכבד זכויות יוצרים - לפי ס׳ 27א לחוק זכויות יוצרים - אם זיהיתם יצירה שלכם מוזמנים ליצור קשר למתן קרדיט newshaifa.net1@gmail.com
יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בתרבות ופנאי