"אנחנו נביא את אשתך לפה ואז יהיה לך כסף"

אלו רק חלק מהאיומים שפיזר תושב האיזור, מלווה בריבית לעבר אנשים במצוקה שהלוו ממנו כספים בריבית קצוצה. את חשבון הבנק אליו הפקיד את הכספים הוא פתח בקריית מוצקין
פרקליטות מחוז חיפה הגישה לבית המשפט המחוזי בעיר כתב אישום נגד תושב האיזור, בן 46, בגין עבירות של סחיטה באיומים, הלבנת הון, עושק, זיוף ועבירות מס.

מכתב האישום עולה כי בשנים 2016-2018 עסק הנאשם במתן הלוואות ובגביית ההחזרים מהלווים. במסגרת זו, הלווה לעשרות אנשים סכומי כסף בסך כולל של מיליוני שקלים.

הנאשם ניצל את מצוקתם הכלכלית של הלווים וסיכם עמם כי ההלוואות יהיו בריבית קצוצה.

מרבית ההלוואות ניתנו בריבית בין 120% ל-240% לשנה, כשבמרבית המקרים הלווים נדרשו לשלם את הריבית בגין ההלוואה מדי חודש, כשהקרן נותרה בעינה, עד שעלה בידי הלווה להחזיר את קרן ההלוואה בתשלום אחד.

כאשר התקשו הלווים להשיב את סכומי העתק נקט הנאשם באיומים קשים כלפיהם בכדי להניע אותם לשלם  לו את החוב.

 

ריבית קצוצה. הנאשם איים על הלווים שיפגע בהם ובבני משפחותיהם. צילום אילוסטרציה

בכתב האישום נטען כי לצורך ניהול עסק ההלוואות וניכיון השיקים הקים הנאשם חברה לסחר בעצים וכלי עבודה, על מנת להסתיר מרשויות המדינה את העיסוק במתן שירותים פיננסיים.

באפריל 2017 פתח הנאשם חשבון בבנק מזרחי טפחות בעכו וטען בפני פקידי הבנק כי החברה עוסקת באספקה טכנית ובחומרי בניה. כאשר חשדם של פקידי הבנק התעורר לאחר מספר חודשים, הם ביקשו מהנאשם לחדול מלהפקיד מזומנים ושיקים דחויים לחשבון.

הנאשם חשש שהבנק ידווח עליו כמלווה בריבית, ולכן ניכה את השיקים שקיבל מלקוחותיו אצל בעל change והנחה אותו להעביר את התמורה לחשבון החברה בהעברת זה"ב, בהיקף של לא פחות מ- 18,000,000 שקלים. כל זאת במטרה שלא יהיה דיווח על הלבנת הון.

בד בבד בעקבות חשדם של אנשי הבנק, פתח הנאשם חשבון בנק נוסף והפעם בבנק דיסקונט בקריית מוצקין.

 

צילום: דוברות המשטרה

במהלך שנת 2017 נקלע תושב האיזור למצוקה כלכלית. הנאשם כך נטען ניצל את מצוקתו והלווה לו סכום של 100,000 שקלים כאשר הוא מחייב אותו בריבית של 180% לשנה בתשלומים חודשיים, עד להחזרת מלוא סכום הקרן. כאשר הלווה התקשה לעמוד בתשלום החודשי איים עליו הנאשם כי יגיע לבית הוריו וישרוף אותו.

הלווה שהיה אחוז אימה שילם לנאשם את הריבית החודשית, בסכום מצטבר של 45,000 שקלים עד שהחזיר את כל קרן ההלוואה.

במקרה אחר הלווה הנאשם 96,000 שקלים לאדם במצוקה וחייב אותו בריבית של 216% לשנה בתשלומים חודשיים. לאחר שהלווה לא עמד בתשלום איים עליו שישלח אנשים לירות בו ולפגוע בבני משפחתו.

מחשש לשלומו ולשלום משפחתו הלווה שילם לנאשם בשנת 2017 מדי חודש כ-18,000 שקלים, ובסך הכל שילם כ-150,000 שקלים כריבית (!).

איים על הלווה שישלח אנשים לירות בו ולפגוע בבני משפחתו. צילום אילוסטרציה: דוברות המשטרה

במקרה אחר הלווה לאדם אחר במספר הזדמנויות סכום מצטבר של 200,000 שקלים וחייב גם אותו לשלם ריבית של 216% לשנה בתשלומים חודשיים. כאשר לא עמד בתשלומי הריבית איים עליו הנאשם, "הטיל עליו אימה בכוונה להניעו לשלם את החוב, בכך שאמר לו כי יזיין אותו ואת משפחתו. בשל הטלת האימה כאמור, שילם לנאשם את הריבית החודשית…".

לאחר שלווה אחר לא עמד בתשלומי הריבית אמר לו הנאשם: "אנחנו נביא את אשתך לפה, ואז יהיה לך כסף". הלווה המבוהל שילם לנאשם את הריבית החודשית וכאשר לא עמד בתשלומים יותר הוא נאלץ לעזוב את ביתו יחד בני משפחתו, ובהמשך גם מכר את העסק שבבעלותו בתמורה לכיסוי חובו לנאשם שתפח לסך של 245,700 שקלים.

במקרה אחר הלווה לאשה שנקלעה למצוקה סכום מצטבר של 25,000 שקלים בגינו חויבה לשלם ריבית של 240% לשנה בתשלומים חודשיים. לאחר שלא עמדה בתשלומים איים עליה הנאשם ואמר לה: "אני אזיין אותך. בואי נראה אותך לא תשלמי, תראי מה אני יעשה לך", וחייב אותה בתשלום נוסף של מאות שקלים בגין כל יום בו היא מפגרת בתשלום.

בחודש ספטמבר 2016, לאחר שהאשה אושפזה בבית החולים לצורך ניתוח, ומאחר ולא שילמה לנאשם את תשלום הריבית החודשי, אמר לה: "אני אבוא אליך עד לבית החולים, אני לא מכיר את אלוהים. אם לא תשלמי, אני אראה לך מה יקרה איתך".

במקרים אחרים אמר ללווים: "אם לא תביא לי את הכסף היום, את אמא שלך אני אזיין", וגם:  "עכשיו תביא לי 12,400 שקל, עכשיו תוך חצי שעה, תוך חצי שעה אם לא יהיו אצלי אני בא לזיין אותך באמצע הבית".

הפרקליטות ביקש לעצור את הנאשם עד תום ההליכים נגדו ודורשת לחלט מידי הנאשם נכסים ורכבים, בהם גם רכבי במ.וו ופרארי.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות