חיסון בהריון מפחית אישפוזים

מחקר בינלאומי בשיתוף מכון כללית קובע: חיסון נגד שפעת מפחית ב-40% את הסיכון לאשפוז נשים הרות בשל המחלה
מחקר בינלאומי של ה-CDC, בשיתוף מכון כללית למחקר קובע כי חיסון נגד שפעת מפחית ב-40% בממוצע את הסיכון לאשפוז נשים הרות בשל המחלה. על רקע נתון חשוב זה יוצאת כללית בחיפה ביוזמה להגברת היענות הנשים בקבלת חיסון במהלך ההריון.

במהלך מבצע חיסוני השפעת בשנה שעברה בכללית במחוז חיפה וגליל מערבי חוסנו 1736 נשים הרות ו-194 נשים המתוכננות להרות,

מתוכן באיזור חיפה 253 נשים הרות ו-27 נשים המתוכננות להרות, ואילו באיזור הקריות 213 נשים הרות ו-32 נשים המתוכננות להרות.  באיזור מושבי חוף הכרמל והסביבה 288 נשים הרות ו-24 נשים המתוכננות להרות, ובאיזור נהריה, מעלות, מושבי הגליל המערבי, ראש הנקרה, ירכא והסביבה – 475 נשים הרות ו-45 נשים המתוכננות להרות ומאיזור עכו, כרמיאל, משגב והכפרים 495 נשים הרות ו-64 נשים המתוכננות להרות.

ממחקר בינלאומי שהובילו המרכזים לבקרת מחלות ומניעתן בארה"ב (CDC US) עולה כי במהלך 6 עונות, חיסון נגד שפעת הפחית ב-40% בממוצע את הסיכון של נשים הרות לאשפוז בעקבות המחלה.

חיסון אישה הרה במרפאת כללית. צילום דוברות כללית

 

מדובר במחקר הראשון המראה כי חיסון נשים הרות נגד שפעת מגן גם מפני אשפוז ומצטרף למחקרים קודמים שהראו כי החיסון מפחית סיכון לתחלואה בקהילה בקרב נשים הרות.

לדברי פרופ' מארק כץ ממכון כללית למחקר, אשר הוביל את קבוצת המחקר בישראל: "לאימהות לעתיד יש מספר אתגרים הנוגעים לבריאותן ובריאות העובר שלהן, כשאחד  מהם הוא הימנעות משפעת. בעיקר נוכח העובדה שהמחלה כרוכה בסיבוכים בשכיחות גבוהה יותר בקרב נשים בהריון, ביחס לבנות גילן שאינן בהריון. ממצאי המחקר מראים כי התחסנות היא דרך פשוטה יחסית להפחתה והימנעות מסיבוכי שפעת בקרב נשים אלה".

חיסון אישה הרה במרפאת כללית. צילום דוברות כללית

 

לביצוע המחקר חבר ה-CDC US למספר ארגוני בריאות בארה"ב, באוסטרליה, בקנדה ובישראל – למכון כללית למחקר. במסגרת המחקר, נותחו רטרוספקטיבית נתונים לאורך 6 שנים של נשים הרות אשר אושפזו במהלך ההיריון בשל מחלות בדרכי הנשימה. עיבוד הנתונים העלה כי יעילות חיסון שפעת במניעת אשפוז עקב שפעת בקרב נשים הרות עמד על

40% בממוצע – כלומר 40% מהאשפוזים הצפויים עקב שפעת של נשים הרות נמנעו על ידי התחסנות.

ממצאים נוספים שעלו במחקר:

למעלה מ-80%  מהנשים ההרות היו חשופות בשלב כלשהו במהלך ההיריון לשפעת.

חיסון שפעת יעיל במניעת אשפוזים גם בקרב נשים הרות עם מחלות רקע, כמו אסתמה, סוכרת ועוד, אשר הופכות אותן מראש לפגיעות יותר לסיבוכי המחלה.

ההגנה של חיסון שפעת הייתה יעילה במידה שווה בכל שלושת הטרימסטרים של ההיריון.

ארגון הבריאות העולמי וארגוני בריאות בכל העולם, כמו גם משרד הבריאות הישראלי, ממליצים לנשים הרות להתחסן  נגד שפעת. במהלך ההיריון מתחוללים שינויים במערכת החיסונית, בתפקודי הלב והריאות ולכן נשים בהריון נמצאות בסיכון גבוה לתחלואה בשפעת במהלך ההיריון ועד כשבועיים אחרי הלידה.

מחקר זה הינו הראשון אשר בדק את השפעת החיסון לא רק על הסיכון לחלות במחלה, אלא גם על מניעת סיבוכי המחלה במהלך ההיריון והוא אחד מסדרת מחקרים בינלאומיים אשר מקיים מכון המחקר של כללית עם ה-CDC US.

"המחקר שלנו מצא שחיסון שפעת פועל באופן יעיל ודומה בכל שלב במהלך ההיריון ומונע תחלואה משמעותית במהלך ההיריון ולאחריו. אנו שבים וממליצים לנשים בהיריון להתחסן כנגד שפעת בגלל  הסיכון הגבוה שלהן לפתח סיבוכים של תחלואה בשפעת ובכלל זה תחלואה קשה המובילה לאשפוז" מסר פרופ' רן בליצר, מנהל מכון כללית למחקר.

סיבה חשובה נוספת להתחסן בהריון, הינה לאור ממצאים במחקרי עבר שמצאו כי חיסון נגד שפעת במהלך ההיריון מסייע גם להגנה על הילוד מפני הידבקות במחלה למשך מספר חודשים אחרי הלידה, וזאת עד להגעתם לגיל חצי שנה שבו ניתן לחסן את התינוק כנגד שפעת.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות