"כנגד כל הסיכויים המצב שלי השתפר פלאים"

פרויקט שיקום ייחודי של מכבי מעניק למטופלים שעברו פגיעות רב מערכתיות מעטפת טיפולים אישית המסייעת להם לחזור בהדרגה לרמת תפקוד עצמאית
 

מלי קורל (52) תושבת קריית אתא, הופנתה למחלקת שיקום יום "איתן" של מכבי בחיפה-הדר לאחר שמעדה ברחוב ושברה את שורשי כפות הידיים בימין ובשמאל.

במשך תקופה ארוכה היא לא הצליחה להזיז את אצבעותיה ובמשך זמן רב הייתה מוגבלת פיזית. לפני פציעתה בעברה היא אף שימשה כשפית וקונדיטורית.

מאז עברה תאונה היא לא יכלה לחזור לשגרת החיים אותה כל כך אהבה, לבשל ולאפות, ונותרה תלויה בעזרתם של אחרים.

בחמשת החודשים האחרונים היא נמצאת ביחידת השיקום, ובתהליך הדרגתי היא מצליחה לשקם את הנזקים בגופה, כמה שנראה היה נזקים שנגרמו לצמיתות. ככל שמתקדמים הטיפולים, היא מופתעת לגלות איך היא מצליחה לחזור לתפקוד בהדרגה,  בתקווה כי תוכל בקרוב לחזור לשגרת חייה ולעצמאות מלאה.

 

מלי והמטופלות בזמן השיקום. צילום: מכבי

מחלקת שיקום יום "איתן" הינה מחלקה ייחודית של מכבי שירותי בריאות בחיפה המציעה תהליך שיקום אישי למבוטחים שעברו פגיעות רב מערכתיות לאחר תאונות, פגיעות נוירולוגיות, אורתופדיות מורכבות ותסמונות כאב.

מטרת השיקום היא לסייע למטופל לחזור לרמת תפקוד שתאפשר עצמאות מרבית בכל תחומי החיים וחזרה לשגרה בריאה.

במסגרת הטיפול בשיקום יום היא זוכה למעטפת רפואית של טיפולים מהצוות הרב מקצועי הכולל רופאה שיקומית, פיזיותרפיסטים, מרפאות בעיסוק, קלינאית תקשורת, עובדת סוציאלית ודיאטנית, אשר מסייעים לה במסגרת טיפולים פרטניים וקבוצתיים.

כחלק מהטיפול בריפוי בעיסוק השתתפה מלי בקבוצה טיפולית של תפקודי מטבח שמטרתה ללוות את המטופלים בתהליך חזרה להשתתפות בתפקודים השונים במטבח, בין היתר הכנת ארוחות, שטיפת כלים, סידור מצרכים במקרר וכו'. בקבוצה השתתפו חמש נשים הסובלות מפגיעות שונות אשר מונחית ע"י מרפאה בעיסוק מומחית בשיקום.

 

מלי והמטופלות. צילום: מכבי

מלי מספרת שנוצרה במחלקת השיקום "משפחה"  מגובשת של נשים שמגיעות לשיקום עם פגיעות דומות, אשר תומכות אחת בשנייה, יחד הן מחזקות אחת את השנייה ועוזרות להתגבר על המכשולים הלא פשוטים בתקופות הקשות על ידי הזדהות ואחדות שמסייעת בהתקדמות של כלל המטופלות.

"הפרויקט הזה הוא באמת מתנה לאנשים שצריכים את זה, כנגד הסיכויים המצב שלי השתפר פלאים. המעטפת לה אני זוכה כאן תורמת במישור הפיזי והנפשי, הצוות כאן מדהים יודע לגעת בכל המובנים. המטבח זה הדבר שאני הכי אוהבת ביקום, ואילולא סדרת הטיפולים שעברתי כאן לא הייתי זוכה לתפקד כראוי" מספרת מלי קורל.

דורית משה, מנהלת אדמיניסטרטיבית ומרכזת הפרויקט של מכבי בחיפה-הדר: "ביחידת 'איתן' חשוב לנו להכיר את המטופלים עד הפרטים הקטנים ביותר בכדי לבנות תכנית שיקומית לכל אחד בהתאם לצרכים שלו. המטרה העיקרית היא לגרום למטופלים לחזור בהדרגה לרמת תפקוד עצמאית. קיים פה צוות רפואי כאשר לכל אחד תפקיד חשוב ומאתגר בכדי להשיג את התוצאות הרצויות עבור המטופל. כל מטופל שהצלחנו להחזיר לשגרת חיים נורמטיבית הוא עולם ומלואו עבורנו"


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות