רוקחים מצילי חיים

כללית מחוז חיפה קיבלה פרס ארצי, על שירות ייחודי המאפשר מתן ייעוץ אישי של רוקח. תכירו כמה סיפורים, איך הרוקחים ידעו לאבחן בעיה אצל מטופלים ולהביא למציאת התרופה והאמצעי הנכון לטיפול בה, וגם: איך זה קשור לאחסון התרופות?
לקראת המפגש המתואם עם מטופל, דואג הרוקח האישי להוציא מהמחשב נתונים על מצבו הרפואי. צילום: כללית

לקראת המפגש המתואם עם מטופל, דואג הרוקח האישי להוציא מהמחשב נתונים על מצבו הרפואי. צילום: כללית

מטופל סוכרתי הגיע לקבל ייעוץ על ידי הרוקחת, מונא סכראן, במסגרת שירות רוקחות אישית בכללית. הוא התלונן על כאבים בשרירים ובנוסף, הופיעה בעיה של אינאונות מלווה בירידה בחשק המיני. כל אלה השפיעו על מצבו הרגשי, הוא החל ליטול תרופות כנגד כאבים ונשקל מתן טיפול תרופתי במצבו הרגשי. כשהרוקחת עיינה ברשימת התרופות שלו, מצאה שהוא מטופל בסטטינים להורדת רמת הכולסטרול בדם ובתרופה ממשפחת הבטה-בלוק להורדת קצב לב. בשיחה עמו, במהלך הייעוץ, הסתבר גם שהוא שותה מידי יום מיץ אשכוליות ומשוכנע שזה תורם לבריאותו.
הרוקחת הסבירה למטופל שמיץ אשכוליות מעכב את הספיגה של הסטטין שהוא מקבל. כתוצאה מכך התרופה מצטברת בדמו ועלולה לגרום לתופעה שנקראת רבדימיולוזיס – פירוק מסת השרירים אשר מתבטאת בכאבים חריפים בשרירים. לא בקלות ויתר המטופל על האשכוליות, אך לבסוף השתכנע להפסיק לשתות מיץ אשכוליות. בנוסף, החל ליטול קו אנזים לחידוש אנרגיה בגוף ושמירה על בריאות הלב וכלי הדם. חודשיים לאחר שיחת הייעוץ, הוא שב לרוקחת ודיווח בחיוך גדול שכאבי השרירים פחתו במידה ניכרת. בנוסף, מאחר והתרופה מקבוצת בטא בלוק גרמה לו לבעיית האינאונות, יצרה הרוקחת קשר עם רופא המשפחה שלו ודיווחה על הבעיה. הרופא החליט לסייע למטופל בתרופה לאינאונות ולשיפור החשק המיני. התוצאה היתה שהמטופל אינו נוטל תרופות לשיכוך כאבים ולדיכאון. לעומת זאת, היצמדותו לטיפול התרופתי בסוכרת השתפרה כי אינן גורמות לו תופעות בלתי רצויות ועל כן מצבו הבריאותי השתפר.
זו דוגמא לערך המוסף של השירות הייחודי שפותח לפני מספר שנים במחוז חיפה וג"מ של כללית ומאז יושם בכלל המחוזות. יש גם גורמים פרטיים שמציעים כיום שירות כזה בתשלום. אולם, בכללית יתרונו בכך שהוא ניתן ללא כל תשלום, ברמה מקצועית גבוהה ביותר וחשוב מכל, תוך קשר הדוק בין הרוקח היועץ לרופא המטפל, קשר שלא ייתכן בייעוץ פרטי שניתן למטרות רווח, מדגישים בכללית. על פיתוח ויישום שירות הייעוץ הרוקחי ניתן לאחרונה פרס ארצי של כללית למערך הרוקחות במחוז חיפה וגליל מערבי.
"רק ברבעון הראשון של השנה נהנו כבר מייעוץ כזה כ- 1200 מטופלים", מסכם בגאווה רוני זיגלבוים, מהנהלת הרוקחות של כללית במחוז ומפקח הרוקחות במנהלת כרמל של כללית. "במהלך שנה שעברה קיבלו ייעוץ למעלה מ-3500 מטופלים והדבר תרם לשיפור בריאותם, איכות חייהם ולעיתים גם פחתו הוצאותיהם הכספיות על תרופות.
100 רוקחי כללית במחוז עברו הכשרה ייעודית בכללית ל"זיהוי בעיות בטיפול התרופתי בדלפק בית המרקחת", קורס תובעני ויוקרתי שתוכנן על ידי ד"ר אוריה פוניה זלינגר – אחראית הרוחקות הקלינית במחוז. היעוץ ניתן בעיקר למטופלים שנוטלים תרופות רבות, כי הניסיון מלמד שצירוף מספר רב של תרופות עלול גם לעורר בעיות רפואיות.

רק בשנה שעברה למעלה מ-3500 מטופלים נהנו מהייעוץ הייחודי. צילום: כללית

רק בשנה שעברה למעלה מ-3500 מטופלים נהנו מהייעוץ הייחודי. צילום: כללית

על כן, לקראת המפגש המתואם עם מטופל, דואג הרוקח האישי להוציא מהמחשב נתונים על מצבו הרפואי ועל כלל התרופות שנרשמו לו ושהוא מושך מבית המרקחת, כולל רכישת תרופות תל"מ (ללא מרשם). הרוקח מוודא שהתרופות תואמות להתוויות שנרשמו בתיק האישי והאם אין קונטרה אנדיקציה ביניהן.
במהלך פגישה אישית ממושכת, מגיע המטופל עם כל התרופות ותוספי המזון שהוא נוטל. הרוקח נותן לו הסבר על כל תרופה – למה נועדה, כיצד נכון ליטול אותה (לפני/אחרי אוכל וכו'), האחסון שלה ועוד. במידה ומתגלות בעיות בתוכנית הטיפול התרופתי, מועבר המידע לרופא המטפל, להחלטתו אם יש צורך בשינוי. לא אחת מסתבר שניתן להפחית במידה ניכרת בכמות התרופות, למען בריאותו של המטופל.
כמו כן, במהלך הייעוץ, מסתבר גם שיש מטופלים שאינם מאחסנים נכון את התרופה (במקרר, בחום ועוד) ואינם מקפידים על תאריך תפוגה. דוגמא קיצונית הייתה של מטופל שטען כי הויאגרה אינה עוזרת לו והסתבר שהוא שומר אותה בתא הכפפות, כדי שאשתו לא תגלה. הטמפרטורה הגבוהה גרמה לנזק ושינוי הרכב התרופה.
כאמור, כהוקרה על פעילות מקיפה זו לקידום בריאות המטופל, היוזמה לפיתוחה והרחבת מעגל היועצים ומקבלי השירות, הוענק בימים אלו למערך הרוקחות של כללית במחוז, בניהולו של מרק לוין, פרס הצטיינות בטכס הרוקחות הארצי של כללית.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות