"מוזיאוני חיפה נותנים במה לתעמולת שנאה"

כך טוענים בארגון "בצלמו" בעקבות תערוכה בשם "1948" הצפויה לעלות בימים אלו במוזיאון העיר חיפה. בארגון "בצלמו" פנו הבוקר במכתב לראש עיריית חיפה הנכנסת, עינת קליש רותם וביקשו ממנה למנוע את העלאת התערוכה
 

בשבת הקרובה צפויה להיפתח במוזיאון העיר חיפה תערוכה הנקראת "1948".

התערוכה השנויה במחלוקת מעוררת כבר עתה עוד טרם הועלתה, הדים רבים והבוקר (ראשון) כבר פנה מנכ"ל ארגון "בצלמו" במכתב לראש עיריית חיפה הנכנסת וביקש ממנה למנוע את העלאת התערוכה מכספי המיסים.

באתר מוזיאון העיר, לצד פרטי התערוכה, כותבת האוצרת עינבר דרור לקס: "השינוי הדרמטי שעברה החברה החיפאית במלחמת 1948, מהדהד עד היום במרחב העירוני, במבניה, בתושביה ובאקלים התרבותי־היסטורי של העיר. תערוכה זו מבקשת לציין את הפנים הרבות של אותה שנה גורלית. בניסיון להתנער מכפיית נרטיב אחד על התערוכה, ביקשנו לחפש את הפנים שמאחורי החוויה האישית, הנוגעת ברגעים הגורליים והמכריעים ששינו את פני העיר והארץ כולה".

בארגון "בצלמו" זועמים כאמור על העלאת התערוכה ומתנגדים לה בכל תוקף.

 

זעם על העלאת התערוכה. בתמונה: מוזיאון העיר חיפה. צילום: יח"צ

 

מנכ"ל בצלמו, שי גליק, שיגר הבוקר מכתב לראש עיריית חיפה הנכנסת, עינת קליש רותם, ובו ציין כי נושא פנייתו הוא: "נתינת במה לתעמולת שנאה ופייק ניוז".

 

ניסים טל, מנכ"ל "מוזיאוני חיפה". צילום: ניוז חיפה קריות

 

במכתב כתב גליק לראש העיר:

"קודם כל ברכותיי שוב על בחירתך, רק הצלחה לך ולעיר. לגופו של עניין כידוע לך בעוד העיר חיפה הינה עיר של דו קיום מופתי, ישנם גורמים קיצונים המנסים בכל דרך אפשרית להרוס את הדו קיום ולעודד שנאת יהודים, האדרת מחבלים ולאומנות.

רק בשבוע האחרון בוטל אירוע תמיכה במחבל ואליד דקא ושוב חודש ושוב בוטל, על ידי תושבי חיפה. אולם שלוש ח"כים מחוץ לעיר, חנין זועבי. ג'מאל זחלקה וניבית אבו רחמון מבל"ד באו במיוחד לחיפה להתסיס. ח"כ איימן עודה תושב העיר לא היה שם. הוא שאמרנו, גופים חיצוניים שטובת העיר מעניינת אותם כשלג דאשתקד מנסה ללבות שנאה הפגנות זעם ואלימות בעיר. עלייך מוטלת המשימה להבהיר: חיפה הינה עיר של דו קיום וסובלנות, אך לא לאומנות האדרת מחבלים, והגברת הקיטוב והשסע".

עוד הוסיף גליק וכתב: "בשבוע הקרוב תיפתח במוזיאון חיפה תערוכה ענקית שנקראת 1948. בהסבר לתערוכה כבר נאמר, מטרת התערוכה הינה להציג מספר נרטיבים על מה היה ב 1948. ביניהם הנרטיב הפלסטיני. לידיעתך הנרטיב הפלסטיני מספר שהערבים חיו בשלום, פתאום באו אלפי יהודים סתם טבחו אנסו רצחו ושדדו וגירשו אותם. אותם פלסטינים דורשים נקמה כמובן וגם צדק לחזור לבתיהם".

 

דף התערוכה "1948"

 

"אין צורך להבהיר כמה שקרי הנרטיב. הערבים לא הסכימו לתכנית החלוקה הם נלחמו בנו ורצו לרצחינו נפש. ואנחנו התגוננו על חיינו. אולם יש צורך להבהיר שהפצת הנרטיב הינה פגיעה בישראל ובעיקר העמקת הקיטוב, שכן מטרת מי שמפיץ דיבה זו הינה אחת, לגרום לדור הצעיר הערבי לשנוא את ישראל".

גליק הוסיף וכתב: "לא לחינם קודמך יונה יהב שאינו חשוד בימניות יתירה, נלחם נגד מתן במה לארגון הקיצוני "זוכרות" בעיר. הארגון שעומד מאחורי עלילת הנרטיב הנכבא השקרי".

 

חלק ממכתבו של מנכ"ל "בצלמו" שי גליק

 

לסיכום כתב גליק לראש העיר: "אודה לך על מניעת התערוכה מכספי הציבור", ושיגר העתקים מהמכתב גם לחברי מועצה בעיר ולשרת התרבות מירי רגב.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות