הקפאת גידולים בשד עכשיו גם בישראל בבי”ח אלישע בחיפה

גידולים שפירים בשד (פיברואדנומות) שכיחים מאוד בקרב נשים צעירות בישראל ובמדינות המתפתחות. הגושים הנ”ל, הגם שהינם שפירים מהווים מטרד נפשי ולעיתים אסתטי משמעותי. לאחרונה ישנן פריצות דרך משמחות ומנחמות. הבשורה האחרונה: טיפול להקפאת גידול שפיר בשד שמחליף כריתת גוש בשד
גוש בשד בנשים צעירות, הוא ממצא שכיח ומפחיד, במיוחד לנוכח היותו של סרטן השד מחלה כה שכיחה בקרב נשים (מופיעה גם אצל גברים); וכזו, עשויה להיות לא קלה לטיפול, ודאי אם לא מאתרים את התפתחותה בזמן.

בכל רחבי העולם נחקר תחום רפואת השד בכלל, ותחום רפואת סרטן השד בפרט, ללא הרף; ומעת לעת נרשמות הצלחות; כאשר מאותרים ונרתמים אמצעים חדשים להתמודדות עם המחלה.

אחד ההישגים הראויים לציון שמהווה פריצת דרך של ממש בהתמודדות עם גידולים בשד הוא פרי פיתוח של חברה ישראלית – מכשיר רפואי כחול לבן, שבמקרים מסויימים מאפשר, במקום כריתת גוש, את הקפאת הגידול.

הקפאת גידול – הכיצד?

על מנת שתאי גוף האדם ישרדו ויתפקדו הם צריכים תנאי חיים נוחים, למשל טמפרטורה קבועה של כ 37 מעלות צלזיוס; הדבר נכון הן לתאים בריאים, הן לתאים של גידולים שפירים וכך גם תאים ממאירים.

במהלך גדילת גוש שפיר, תאים מתפתחים ומתחלקים ללא שהם פולשים לרקמות סמוכות או שולחים גרורות, אבל מנגנוני ההתפתחות שלהם פגומים, כך בקרת הגדילה של התאים פגומה והם מתרבים עד להיווצרותו של גידול.

בין התנאים הנחוצים לשגשוגם של תאים גידוליים, לצד רכיבים תזונתיים וחמצן (המגיעים אל התאים עם זרם הדם), נחוצה גם טמפרטורה מיטבית. כאשר מקררים באופן משמעותי את התאים הטמפרטורה הופכת לבלתי מתאימה ופוגעת בתאים. זהו הרעיון הבסיסי העומד ביסודו של הטיפול להקפאת גידול סרטני: למעשה, המכשיר המדובר, ששמו “פרוסנס” פשוט מקפיא ו”הורג על ידי קור” את תאי הגידול.

כיצד האייס קיור” הורג מקור את הגידול?

ה- Prosense™, פרי פיתוחה של החברה הישראלית “אייסקיור מדיקל” (חברה שעיקר עיסוקה הינו מחקר, פיתוח ושיווק של מיכשור וציוד רפואי להתמודדות וטיפול עם גידולים); מקפיא ומנוון את הגידול בעזרת קור קיצוני המבוסס על הולכת קור של חנקן נוזלי.
במסגרת הטיפול במכשיר ה- Prosense מוחדרת מחט, בעלת חלל פנימי, אל האזור המטופל, בתוכה מוזרם חנקן נוזלי. המגע של הרקמה עם קצה המחט הקרה, מקפיא את תאי הגידול, מה שגורם למותם בתוך דקות ספורות.

האם הטיפול להקפאת פיברואדנומות בוצע כבר בישראל?

כן, טיפול זה המכונה “קריותרפיה” כבר יושם בישראל בעשרות מקרים של גושים שפירים בשד (פיברואדנומות)

יתר על כן שיטה זו של הקפאת גידולים בוצעה בהצלחה במאות מקרים של גידולים סרטניים וסייע להתמודדות עם גידול בכבד, גידול בכליה וגידול בשד.

האם הטיפול להקפאת פיברואדנומות בוצע כבר בישראל?

כן, טיפול זה המכונה “קריותרפיה” כבר יושם בישראל בעשרות מקרים של גושים שפירים בשד (פיברואדנומות)

יתר על כן שיטה זו של הקפאת גידולים בוצעה בהצלחה במאות מקרים של גידולים סרטניים וסייע להתמודדות עם גידול בכבד, גידול בכליה וגידול בשד.

האם מכשיר האייס קיור מאושר לשימוש?

ודאי; המכשיר קיבל את אישור מינהל המזון והתרופות האמריקאי (FDA), כמו גם את אישור מנהל התרופות האירופאי (CE) והטיפול מאושר לשימוש בישראל; וכאמור, כבר בוצעו בעזרתו עשרות טיפולים שהוכתרו בהצלחה ואיפשרו למטופלים ליהנות מהיתרונות מרחיקי הלכת של הטיפול.

מהם היתרונות של טיפול בפיברואדנומות בשד באמצעות אייס קיור?

מדובר בטיפול חדשני ופורץ דרך ממנו יכולות ליהנות המטופלות. ככלל, הטיפול מותאם לכל מטופלת ותלוי מיקום הגוש, גודלו של הגוש, גודל השד ופרמטרים נוספים כגון ממצבה של המטופלת וגילה, מחלות הרקע, תרופות שהמטופלת נוטלת באופן כרוני ועוד

על פי רוב יכלול טיפול בפיברואדנומה ניתוח לכריתת הגוש. את הטיפול הזה מחליף הטיפול הקריותרפי (קריו=קור תרפי=טיפול, או בעברית טיפול בהקפאה).

כלומרמקפיאים את הגידול במקום לכרות אותו?

בדיוק כך. חלק אינטגרלי ובסיסי מהתמודדות עם גידולים היא הרחקתם. ניתוח לכריתת גידול מהשד משמעותו תמיד פצע ניתוחי, צלקת, אפשרות לעיוות צורת השד, כאבים ועוד. מתרפאת שיכולה להסתייע בטיפול הקפאת הגידול לא תצטרך לעבור את הניתוח: התאים הגידוליים יוקפאו וימותו, את מקומם יתפסו תאים תקינים. החלפת תאי הגידול בתאים תקינים הינו תהליך שאינו גורם לעיוות או שוני בצורת השד, וכל זה כמובן ללא צלקת על העור.

זה נשמע מאד מבטיח

בהחלט כך. טיפול להקפאת פיברואדנומות מעורר תקוות רבות ההרדמה, הסיכונים, הכאבים, הפגיעה האסתטית ועוד ערב רב של השלכות ניתוח, מקשות מאד על הנשים הצעירות הסובלות מגידוליםן שפירים אלו וה”חיסכון” בניתוח חוסך להן הרבה כאב וסבל.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות