מעשנים פחות, מתעשרים יותר

15 וחצי מיליון שקל נחסכו על ידי בוגרי סדנאות הגמילה מעישון שנערכו במרפאות כללית ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי בשנת 2014
850

ענת ספרוני.  הגענו למסקנה שלפעמים הנזק לכיס הוא הדרך הטובה ביותר לשכנע את המשתתפים שכדאי להיגמל

ענת ספרוני.
הגענו למסקנה שלפעמים הנזק לכיס הוא הדרך הטובה ביותר לשכנע את המשתתפים שכדאי להיגמל

אנשים נגמלו מעישון כבד במהלך שנת 2014, תודות לסדנאות גמילה מעישון המועברות מטעם שירותי בריאות כללית במרפאותיה במחוז חיפה וגליל מערבי. כך מסכמת ענת ספרוני אליהו מנהלת המחלקה לקידום בריאות של כללית, במהלך שבוע הגמילה מעישון.
במהלך שנת 2014 נערכו 162 סדנאות שהועברו על ידי כ- 30 מנחים מקרב עובדי כללית, ממגוון מקצועות, שעברו הכשרה ייעודית לנושא הנחיית סדנאות גמילה. מדובר בתוכנית הכשרה תובענית שמתקיימת במרכז ההדרכה של כללית בבילינסון וכן בטכניון, בהובלתה של ד"ר רחל דהן, מומחית ברפואת משפחה וגמילה מעישון (ומנהלת מנהלת קריות בכללית).
סה"כ נרשמו לסדנאות כ – 1500 איש. חלקם הפחיתו מכמות הסגריות, חלקם נשרו ואילו 850 סיימו את השנה כשהם גמולים מעישון ואף מתמידים בכך לאורך זמן.
מעבר להיבט הבריאותי של עישון, המוכר לכל, יש לו גם השלכות האסתטיות קשות, כמו ריח לא נעים, התקמטות מוקדמת ועוד. אך נזק משמעותי נוסף למעשן ולמשפחתו, מעבר לעישון הפסיבי, הוא הכלכלי. משתתפי הסדנא נדהמו לגלות כי הם מעלים באש לפחות 18 אלף שקל בשנה, בהנחה שהם מעשנים קופא וחצי ביום. חלקם הלא מבוטל מעשן גם כמות כפולה מזו, לסכום זה יש משמעות כלכלית כבדה, מה עוד שבאופן פרדוקסלי אנשים מרקע סוציואקונומי נמוך מעשנים יותר או כפי שקוראים לתופעה במהלך הסדנא "איך להפסיק לעשן דירה".
בסיכום של כלל העלות שנחסכה לנגמלי הסדנאות במחוז, הערך הכולל הוא כאמור קרוב ל 16 מיליון שקל. אחד מבוגרי סדנת גמילה, שהשתתף בסדנא לפני כשלוש שנים, סיפר כי במהלך השנה הראשונה נהג לאגור את הכסף שלא הוציא לסיגריות בקופסא וכך כל 3 חודשים, חגג בנופשון בחו"ל. לאחר שנה, החליט לפתוח תוכנית חסכון לעתיד ילדיו.
רבים ממשתתפי הסדנאות סיפרו שהם עובדים משרה נוספת, רק כדי לממן את הסיגריות. בכך, מסבירים מומחי כללית העישון הופך לנזק בריאותי כפול – גם מעצם העישון וגם מהעומס הפיזי והנפשי הרב שבמימונן.
גמילה מעישון היא אתגר לא פשוט גם בעצם קבלת ההחלטה וגם בהתמכרות הפיזית, שהיא לעתים קשה מהתמכרות לסמים ובנוסף היא לגיטימית ואין לה התיוג של עבירה על החוק. לעומת זאת, נזקיה הבריאותיים גם כגורם לממאירות וגם בכל הקשור בבריאות הלב, סוכרת ועוד, קשים ביותר. אנחנו מחפשים דרכים יצירתיות לשכנע את המעשנים שבין מטופלנו להגיע לסדנאות שרושמות הצלחה רבה, כי הן מבוססות על שילוב של שינוי התנהגותי עם תמיכה תרופתית, בעת הצורך.
הגענו למסקנה שלפעמים הנזק לכיס הוא הדרך הטובה ביותר לשכנע את המשתתפים שכדאי להיגמל, הוא הרבה יותר מוחשי מהנזק האפשרי שיגרם לבריאות, מסבירה מנהלת קידום בריאות של כללית בחיפה.
במגמה להנגיש ככל האפשר את הסדנאות, הן נערכות בעשרות מרפאות של כללית בכל ישוב ברחבי מחוז חיפה וגליל מערבי, במגוון שפות, בעיקר עברית וערבית, ללא תשלום. יתר על כן, על פי סל הבריאות, הרי שמשתתפי התוכנית זכאים גם לקבל את התכשירים המקלים על גמילה מעישון במסגרת סל הבריאות. נוכח ההצלחה הרבה, מרחיבה כללית ומוסיפה עוד סדנאות.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות