המבחן הראשון של קליש: ירושלים

קליש מזוהה עם אבי גבאי, הסדין האדום של שרי הממשלה * כדי להשיג תקציבים משמעותיים היא תפעל רבות להידוק הקשר עם שרי הליכוד, זאת בשעה שחברי הליכוד בחיפה נותרו באופוזיציה * בשישי היא כבר נפגשה עם השר איוב קרא ועם אבי ג'מאל, פעיל הליכוד * הטור הפוליטי של אלירן טל


כל טירון פוליטי יודע שבראש הרשימה השחורה של שר האוצר משה כחלון ניצב בגאון, ובפער ניכר מהאחרים, אבי גבאי, יו"ר המחנה הציוני.

תזכורת קצרה: כחלון הוא זה שהכניס את אבי גבאי לחיים הפוליטיים ולשולחן הממשלה כשר להגנת הסביבה מטעם מפלגת "כולנו".
אבל גבאי לא חשב אפילו לרגע להיות זנב לאריות. הוא מצא פירצה נוחה לפרוש מהממשלה (מינוי ליברמן לתפקיד שר הביטחון) ומשם אצה לו הדרך למפלגת העבודה שבה, בניגוד לכל התחזיות, הוא הצליח לגבור בהתמודדות על ותיקי המפלגה ולהביא אתו רוחות של תקווה למחנה הציוני הרעוע.

המבחן הראשון של קליש: ירושלים. גבאי באופוזיציה והוא לא יצליח לסייע לה בגיוס משרדי הממשלה לפיתוח חיפה 

שנה אחרי המהפך – שלב המפח: מצבו בסקרים של גבאי ידוע, כמו גם התככים בתוך מפלגתו, אבל זכייתה של עינת קליש בראשות העיר הייתה ללא ספק רגע של נחת ליושב הראש שבע הקרבות של המפלגה האוכלת ראשיה.

גבאי הימר על קליש, האמין בה לכל אורך הדרך ומימן חלק משמעותי מקמפיין הבחירות הצנוע שלה. כשזכתה היה זה גבאי שהשוויץ מעל כל במה בהימור שלו שהצליח כל כך.

אבל גבאי הוא עדיין אופוזיציה, וכנראה שגם בטווח הנראה לעין הוא יישאר שם. הוא לא יצליח לסייע לה בגיוס משרדי הממשלה השונים שתמיכתם בחיפה חשובה לפיתוחה.

שר האוצר, חיפאי גאה, בוודאי ישמח לפגישה עם ראש העיר הנבחרת של עירו, אבל הוא זוכר היטב מי עומד מאחוריה. אגב, כפי שפירסמנו ב"ניוז חיפה קריות" השבוע, פגישה בין כחלון לקליש תיערך כבר בשבועות הקרובים. התיאומים בעיצומם.

תקציב המדינה לשנת 2019 כבר סגור, ובכל מקרה אנחנו ניצבים בפיתחה של שנת בחירות. כחלון, גם אם יישב בממשלה הבאה, כבר לא יבקש את תיק האוצר. הספיק לו. מקורביו אומרים לי שהוא פוזל לכיוון תיק החוץ. שם יש יותר קוקטיילים נינוחים ומסעות בעולם ופחות עימותים עם פקידי האוצר והפגנות מחוץ לבית.

זאת בשורה מצויינת לקליש. אהבתו של כחלון חיפה פחותה משנאתו היוקדת לגבאי. לא סתם הוא תמך בכל הכוח ביונה יהב.
עם זאת, לקליש אינטרס ראשון במעלה להיות מחוברת לעטיני השלטון ומפלגת השלטון היא הליכוד.

כרגע, הליכוד מחוץ לקואליציה של קליש, אם כי נעשים מאמצים כבירים לצרף אותם על שלושת המנדטים שהשיגו. הבעיה היא שכבר לא נותרו תפקידים שיספקו את ראשי המפלגה בעיר, וכרגע כל משרות הסגנות כבר תפוסות למגינת לבו של שמשון עדו, יו"ר הליכוד בחיפה.

,
קליש נפגשת לאחרונה עם חברי מרכז ליכוד, ביניהם אבי ג'מאל, ומנסה לגייס אותם לפעול למענה ולמען העיר. ביום שישי היא גם נפגשה בלשכתה עם שר התקשורת איוב קרא מהליכוד. לא מן הנמנע שהיא תשקיע משאבים רבים בפגישות היכרות ובקירוב לבבות עם השרים הרלוונטים לפיתוח חיפה. טוב יעשה שמשון עידו אם יסייע לה במשימה החשובה הזאת, גם אם ייאלץ לעשות זאת מספסלי האופוזיציה.

ובאשר לשר האוצר הבא של ישראל, שימונה בכל מקרה במהלך 2019 – אנחנו יכולים רק לקוות שמי שייכנס לנעליו של כחלון יאהב את חיפה כמוהו וידאג להזרים לה תקציבים כפי שעשה כחלון בשלוש השנים האחרונות.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות