הכרישים חוזרים

כמו בכל חורף עשרות כרישות החלו להגיע לחופי האיזור ובעיקר לחוף הסמוך לתחנת הכוח בחדרה והסביבה
 

הכרישות חוזרות: כמו בכל אחת מעונות החורף האחרונות, עשרות כרישות החלו להגיע לחופי האיזור ובעיקר לאזור הסמוך לתחנת הכוח בחדרה והסביבה.

חוקרי תחנת המחקר מוריס קאהן לחקר הים באוניברסיטת חיפה חוקרים את התופעה הייחודית של הגעת הכרישות העפרוריות וכבר יצאו לפגוש אותן.

למרבה ההפתעה, מבין הכרישות שהם פגשו בינתיים, אין אף אחת שהייתה כאן גם בשנה שעברה או בשנה שקדמה לה.

הכרישות העפרוריות חזרו! צילום: חגי נתיב תחנת מוריס קאהן לחקר הים

"בשלוש שנות מחקר, בכל שנה הגיעו כרישות חדשות לאזור – ולא אלה שתעדנו כאן קודם", אמר ד"ר אביעד שיינין, ראש תחום טורפי העל בתחנת מוריס קאהן לחקר הים של אוניברסיטת חיפה.

כפי שפרסמו חוקרי אוניברסיטת חיפה כבר בשנה שעברה, התופעה של התקבצות כרישים במים החמים בתקופת החורף בחופי ישראל- היא תופעה ייחודית ומסקרנת שלא מתרחשת במקומות אחרים דומים בעולם.

עוד גילו שרוב הכרישים שמגיעים לחדרה הן בעצם כרישות. בימים האחרונים הכרישות החלו לחזור, מה שמאפשר לחוקרים להמשיך במחקר שלהם על טורף העל הזה, שעד כה ידוע מעט מאוד על התנהגותו באזורנו ובים התיכון בכלל.

החוקרים בפעילות. צילום: חגי נתיב – תחנת מוריס קאהן לחקר הים

מאז תחילת המחקר ב 2016 תייגו החוקרים 38 כרישים וכרישות אולם עד כה לא תועדה חזרה של אותה כרישה במהלך השנים.

"הן נשארות באזורנו רק עד האביב ואז עוזבות ולא חוזרות. במסגרת שנת המחקר הנוכחית ניתן דגש להבנת ההתנהגות של הכרישים במרחב שלנו", אומר ד"ר שיינין.

החוקרים סיפרו כי מי הים התיכון בישראל ידידותיים בהרבה לאוכלוסיית הכרישים המקומית, בהשוואה לאזורים אחרים בים התיכון – שם הכרישים נעלמו כמעט לגמרי.

"במקומות אחרים בים התיכון יש ירידה של כ-90% באוכלוסיית הכרישים וכמעט ואי אפשר לראות אותם יותר. אצלנו בישראל, בעיקר בחורף, ניתן לראות עשרות פריטים שמתקבצים בעיקר סביב מוצא המים החמים בתחנת הכוח בחדרה", מספר ד"ר שיינין.

אז מה הופך את החיים בישראל לנוחים כל כך עבור הכרישים?

לדברי ד"ר שיינין העובדה שהכרישים הינם חיה מוגנת בישראל ואסור לדוג או לסחור בהם על פי חוק בוודאי תורמת לעובדה זו.

האכיפה המשמעותית של רשות הטבע והגנים ובנוסף היותם לא כשרים – תורמת להישרדותם פה.

"חקר הכרישים הוא פרויקט הדגל שלנו בתחנת מוריס קאהן לחקר הים ואני מאמין שתוך מספר שנים נדע לספר בצורה יותר טובה על חיי הכרישים החופיים שלנו", אומר ד"ר שיינן.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות