מוצץ על העץ

מיזם מיוחד במחלקת הילדים במרפאת כללית יוליוסבורגר בנווה שאנן: עץ המוצצים. עשרות פעוטות והוריהם השתתפו באירוע גמילה ממוצצים שערך הצוות
עשרות ילדים והוריהם הגיעו מצויידים במוצץ האהוב עליהם ומלווים בהורים לאירוע שערך צוות מחלקת הילדים במרפאת כללית יוליוסבורגר בנווה שאנן.

מטרת האירוע היתה לסייע בתהליך הקשה לילד ולהורה של גמילה מהמוצץ. האירוע נערך במרכז תרבות דתי בנווה שאנן ובמהלכו נהנו הילדים מההצגה "המסע לארץ המוצצים" של תיאטרון קרן אור, שהעבירה להם מסר על כך שהגיע הרגע להיפרד מהמוצץ.

בתום ההצגה נערך טקס פרידה מהמוצצים ותלייתם על העץ שהוצב במקום והועבר בהמשך למשכן קבוע במחלקת הילדים במרפאת כללית הסמוכה.

 

אירוע עץ המוצצים במרכז בריאות הילד בקריון. צילום דוברות כללית

חנה פרנס- מנהלת הסיעוד במרכז לבריאות הילד של כללית בקריות, שגם בו הוצב עץ מוצצים וגם בו נערך אירוע הדרכה, מסבירה כי הגמילה ממוצץ הינה תהליך שכרוך בקושי להיפרד מ"חבר מנחם ומרגיע", כמעט כמו גמילה מעישון, ממתוקים ומהרגלים נוספים.

לכן, חשוב לעשות זאת בהדרגה ובתהליך מובנה ומותאם, תוך שיתוף הילד והעצמתו וכמו כל דבר בחינוך, להיות עקביים ולהעביר מסר אחיד מצד כלל המבגרים המעורבים בטיפול בו.

לעתים צריך "לגמול" גם את ההורה מאמצעי העזר ההרגעתי.

עיכוב בגמילה והמשך מציצה במוצץ בגיל גבוה יותר עלולים לפגוע בהתפתחות מבנה הלסת, הפנים, השיניים ובעקבות זאת, להביא לקשיים בהגייה ובשפה.

ההמלצה היא לגשש מוכנות להיפרד מהמוצץ החל מגיל שנתיים וחצי, אך אפשר גם בגיל 3-3.5 שנים, אז הילד בשל יותר וניתן גם לפנות אליו בשכנוע עם טיעון, ש"כשאתה מדבר עם מוצץ, קשה להבין אותך", או "את כבר ילדה גדולה" וכו'.

 

אירוע עץ המוצצים במרכז בריאות הילד בקריון. צילום דוברות כללית

האחות המליצה להורים למצוא תחליף מרגיע אחר, כמו כרית מפנקת ולחשוב על דרכים יצירתיות כיצד להפוך את הפרידה מהמוצץ לחוויה חיובית. כדדי לסייע באקט הפרידה,  הוצב "עץ המוצצים", עליו יכול הילד לתלות את המוצץ ממנו הוא נפרד. כך הוא יודע שהמוצץ היקר לו שמור במקום מוגן וגם רואה שילדים נוספים נפרדו מהמוצץ שלהם.

הורים רבים סיפרו שהם מתקשים מזה זמן לגרום לכך שילדיהם יפרדו מהמוצץ והאירוע שיזמה כללית היה הזדמנות מעולה לעשות זאת באופן מהנה ומלמד.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות