מעורר דאגה: כיצד טיפלו בציבור 40 רופאים ורוקחים שמעולם לא סיימו את לימודיהם? 

היחידה המרכזית במחוז צפון הופקדה על החקירה במהלכה נעצרו לפנות בוקר 40 רופאים, סטאז'רים ורוקחים. חלק מהם נעצרו במהלך ביצוע משמרת בבית חולים
משטרת ישראל עצרה לפנות בוקר (ראשון)  40 רופאים, סטאז'רים ורוקחים שהציגו בפני משרד הבריאות תעודות סיום לימודי רפואה ורוקחות מאוניברסיטאות בארמניה, כאשר בפועל הם למדו שם פרק זמן קצר, מבלי שסיימו כלל את תקופת הלימודים הנדרשת.

על בסיס הזיוף והתרמית הזו קיבלו החשודים רישיון לעסוק במקצועות רפואה בארץ.

החקירה החלה בעקבות פנייה של משרד הבריאות למשטרת ישראל לחקור תלונה אנונימית שהוגשה אליהם בנושא.

אחת הדיפלומות המזויפות מארמניה. צילום דוברות המשטרה

החקירה הוטלה על היחידה המרכזית (ימ"ר) במחוז צפון.
החוקרים והבלשים ניהלו פעילות סמויות במשך תקופה ארוכה והבוקר ניתן האות ובפעולה מתואמת, פשטו כוחות משטרה על בתי החשודים ברחבי הארץ ועצרו בו זמנית 40 חשודים ביניהם רופאים, סטאז'רים ורוקחים, חלקם עובדים בבתי חולים או במוסדות ציבוריים אחרים.

רופאים ורוקחים מתחזים שמעולם לא סיימו את לימודיהם טיפלו בציבור. צילום אילוסטרציה

במסגרת החקירה עלה כי החשודים למדו לימודי רפואה במוסדות שונים בחו"ל. משלא עמדו בדרישות של אותם מוסדות לקבלת ההסמכה הנדרשת, הם פנו ל"מאכר" (אשר גם הוא בעבר לא הצליח לסיים את לימודי הרפואה שלו ולבסוף קיבל הסמכה שכביכול הוא בוגר השכלה רפואית) אשר הפנה אותם למוסדות אקדמאיים שונים בארמניה: SAINT TEREZA, HAYBUSAK, MKHITAR GOSH.
החשודים, בסיוע של המאכר, נסעו ולמדו באותם מוסדות פרק זמן קצר שלאחריו קיבלו את תעודת סיום הלימודים, וזאת מבלי שסיימו את תקופת הלימודים הנדרשת.

החשודים שידעו כי הם מחזיקים תעודת סיום לימודים שקרית הציגו אותה בפני משרד הבריאות במטרה לקבל את רישיון הרפואה הנחשק, חלקם אף הצליחו לעבור את בחינות ההסמכה ולזכות במשרות ציבוריות כרופאים או סטאז'רים בבתי חולים או במוסדות ציבוריים אחרים.

אחד החשודים בשנות ה- 30 לחייו תושב ערערה נעצר בזמן שהיה במשמרת בתפקיד רופא במחלקה פנימית, באחד מבתי החולים המוכרים בארץ.
במקרה אחר, במהלך מעצר של חשוד תושב טירה שהציג את עצמו כרופא כללי, אביו של החשוד נתפס נמלט מהמקום כשהוא מחזיק ברשותו 2 נשקים האחד מסוג קלצ'ניקוב והשני מסוג קרלו.

הנשקים שנמצאו לפנות בוקר אצל אביו של ה"רופא" המתחזה. צילום דוברות המשטרה

במקרה אחר החשוד רופא שיניים בעל מרפאה עצמית ריצה בעבר עונש מאסר בפועל בגין עבירות ביטחונית.

במסגרת החקירה נתפסו גם עלונים בשפה הערבית בהם כתוב "אני מבשרים בשמחה לסטודנטים המתקשים בהשלמת לימודיהם – אפשרות העברה לאוניברסיטאות בארמניה, גיאורגיה ללא הפסד שנים – מאוניברסיטאות אירופאיות וכו.. יכולת הסבה ממקצועות הטיפול הטבעי ופיזיוטרפיה, שמיעה ודיבור לרפואה כללית או שיניים……" ובהמשך  מצוינים גם פרטים ליצירת קשר.

בסיום החקירה מרבית החשודים הובאו לבית משפט השלום לדיון בבקשת המשטרה להאריך את מעצרם.

"משטרת ישראל פועלת להגן על בריאות הציבור מפני נוכלים ומתחזים, מקרה זה חמור שבעתיים מכיוון שמדובר במקצועות בהם קיים פוטנציאל לנזקי גוף ועד חשש לחיי אדם. משטרת ישראל תמשיך למקד אכיפה נגד עבירות הפוגעות בשלומם ובריאותם של האזרחים ותפעל על מנת להביא את מבצעי העבירות לדין", כך נמסר.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות