לא רק אמא: טור שבועי על העצמה נשית, היריון ואמהות

עינב פרלה מרצה לכלכלה באוניברסיטה, הצליחה לשלב לצד הקריירה גם את האימהות לחמישה ילדים. בנוסף, היא משמשת כדולה, מדריכה להכנה ללידה, להנקה ובעיקר עוסקת בהעצמה נשית. בטור שבועי שמתחיל היום, תדבר עינב על כל הדברים שמעסיקים נשים, אימהות ונשים בהריון
אני עינב פרלה.אמא לחמישה, מרצה באוניברסיטה בחוג לכלכלה, בתחום השיווק ובחוג לתקשורת, ובשנים האחרונות גם מעניקה כוח ועוצמה לנשים בשלבים שונים בחיים.
אני פועלת כיום בתחום הפריון, הלידה, ההנקה והאימהות: דולה, מדריכת הכנה ללידה, המתמחה בלידות רגילות ובניתוחים קיסריים, לידות טראומטיות וליווי לאחר ניתוחים, מדריכת הנקה, ובנוסף מנחת מעגלי נשים ונערות.

מתוך חוויות הלידה שלי, הבנתי שחשוב לשתף

מתוך חוויות הלידה שלי, הבנתי שחשוב לשתף

 

מה יש באמתחתי?

שלוש לידות טבעיות מדהימות, מעצימות, מחזקות ובעיקר מעשירות. לידות בהן מתוך הקשבה לגוף, מתוך הבנת התהליך, ילדתי ילדים גדולים. במשקלים מכובדים, בלי חתך, בלי טראומה (4 ק"ג קטן עלי) ויצאתי בתחושת הצלחה אדירה.
שני ניתוחים קיסריים. הראשון ניתוח לכל דבר, חוויה לא פשוטה, שהובילה אותי לתהות מה קורה שם בדרך? מה מתרחש שם בתהליך? מדוע הדברים מתנהלים כפי שהם מתנהלים ואיך אפשר לשנות את הדרך? ואז החלטתי שבא לי עוד אחד (מכריי מקדמת דנן, טוענים שבערך מגיל שמונה דיברתי על חמישה ילדים, כך שאף אחד לא ממש הופתע). עשיתי מתנה לעצמי ליום הולדת 40. גם הוא נולד בניתוח. אבל הפעם, עם הכנה נכונה. ושם חוויתי לידה קיסרית. לידה בתחושה, בהרגשה, בהתאוששות ובהבנה שאני יכולה לעשות הכל. השמיים הם הגבול. וזה גבול לגמרי עביר.
אז לכל מי שעוצרת ותוהה כבר עכשיו – יש לי חמישה ילדים כי אני אוהבת ונהנית מהתהליך. אני אוהבת להיות בהריון, אוהבת ללדת, אוהבת להניק, אוהבת לדעת שיש לי את האפשרות לחיות ולנהל חיים מצליחים ומוצלחים, קריירה, בן זוג (אסור לשכוח אותו, זוגיות היא המפתח להצלחה, אבל על כך בטיפ אחר), ולגדל ילדים בריאים בנפשם, שמחים, עליזים, בעלי ביטחון עצמי ורצון להצליח. וכן, אני גם מרצה, וגם עוסקת בהעצמה ובהענקת כוח, וכן, אני גם מצליחה לפרגן לעצמי את הדברים שכיף לי. (אני רצה 3 פעמים בשבוע).
מתוך חוויות הלידה שלי, הבנתי שחשוב לשתף, שצריך לשתף ובעיקר שזה מעניק עוצמה וכוח, עצם השחרור שבשיתוף.
אני מאמינה שצריך להחזיר עטרה ליושנה ולתת לנשים כוח, שליטה ועוצמה בתהליכי ההיריון, הלידה והאימהות, אבל גם בנשיות בכלל. את אמא, ובת זוג, את בת ואחות, כלה וגיסה, ואת…גם את. את עדיין בפנים אותה בחורה שהיית לפני שהפכת ל"אמא של…", לפני שהיית עסוקה בחיתולים, הנקה, בקבוקים, השגחה ודאגה אינסופית. לפעמים כל מה שאותה בחורה רוצה היא לדעת, שהיא בדרך הנכונה, שתחושות הבטן שלה נכונות. לפעמים היא רוצה לקבל מידע שיחזק את הבחירות ההוריות שלה בחיים, ולפעמים היא רוצה להיות פשוט היא.

 

ותזכירי לעצמך שביום בו את ילדת, ילדו עוד 300 אלף נשים ברחבי העולם יחד איתך. והן בדיוק כמוך, חוות את העייפות

ותזכירי לעצמך שביום בו את ילדת, ילדו עוד 300 אלף נשים ברחבי העולם יחד איתך. והן בדיוק כמוך, חוות את העייפות

 

בשביל זה, אני כאן. עוצמה והעצמה.

טיפ טיפת עינב להיום: את לא לבד ותאמיני או לא, את בסדר גמור. יותר מזה, את ממש ממש בסדר. את עושה עבודה נהדרת. ואת לא לבד. יש עוד רבות כמוך סביבך. ואני אגלה עוד משהו קטן בסוד, משהו שבחברה הישראלית, על ערכיה התרבותיים והחברתיים לא ממש נאמר בקול רם: אף אחת מהחברות שלך לא מושלמת. גם אף אחת מהנשים שמסביבך לא. גם לא אלו שנראות מתוקתקות ונראות מיליון דולר, אף אחת לא. בחברה שלנו יש ציפייה לא ממש ריאלית שכמו שהילוד נולד, תקבלי אורחים זוהרת (זוהר הורמונלי דרך אגב, שנובע מהצפת ההורמונים בסוף הלידה ולאחריה), לבושה טיפ טופ, מאופרת, ואם אפשר על עקבים. אף אחד לא מדבר על הטחורים שיוצאים בלידה, ובזכותם את מתקשה לשבת, או ללכת ובכלל (פדים עם מגנזיום על המקום בהחלט יכולים לעזור, וגם אמבטיות עם פולידין), על העובדה שכל הלילה התינוק המושלם שלך בכה בלי הפסקה ואת בכית יחד איתו, כי כבר כאב לך להניק אותו, ואת כל כך עייפה. אז הטיפ שלי להיום הוא שתסתכלי ברגעים הקשים הללו במראה, ותזכירי לעצמך שביום בו את ילדת, ילדו עוד 300 אלף נשים ברחבי העולם יחד איתך. והן בדיוק כמוך, חוות את העייפות (למה אף אחד לא מדבר עליה, נכון?) ואת הקשיים ואת לא לבד.

 

עינב פרלה-דולה. בעלת מרכז ספירלה לנשיות, פריון, הריון,לידה ואמהות


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות