עבר זובור בשיריון – והוכר כנכה צה"ל

חייל בשיריון גולל סיפור מזעזע בו תיאר כיצד עבר טקס משפיל מול פלוגתו החדשה
 

פסק דין נדיר: חייל בחיל השיריון שעבר טקס משפיל מול פלוגתו החדשה, הוכר כנכה צה"ל.

הסיפור המזעזע על השפלת חייל ותיק בשיריון מול חיילי פלוגתו החדשה, הגיע לפתחו של בית המשפט, אשר קבע לאחרונה כי יש להכיר בו כנכה צה"ל – בשל סוכרת נעורים שפרצה אצלו בעקבות המקרה.

על  פי התביעה אותה הגיש עוה"ד יואב אלמגור, החייל התגייס לחיל השריון כלוחם בפרופיל 97, שירת בפלוגת 'מחץ' שבה זכה להכרה כחייל מצטיין ואף קודם לדרגת סמל ראשון. כ-4 חודשים לפני שחרורו מצה"ל נסגרה פלוגת 'מחץ', והחייל הועבר לשרת בפלוגת אחרת של הגדוד, פלוגת 'כפיר' – אשר בין השתיים שוררת יריבות של שנים.

 

הלוחם המצטיין עבר זובור. צילום: אילוסטרציה

 

לדבריו, בשל כך, זכה החייל ליחס משפיל ומבזה מצד מפקדיו בפלוגה החדשה, שבשיאם אולץ לקחת חלק בטקס משפיל אשר בסופו גם נתלש תג יחידת 'מחץ' ממדיו מול שאר חיילי הפלוגה.

בנוסף זכה החייל ללעג והתעמרות לאחר שנשא את נשקו עם רצועה שעליה סמלי פלוגתו הקודמת, הוא אולץ לבצע עבודות ניקיון ועבודות שמירה כמו הטירונים בפלוגה, ואפילו כשביקש לצאת לאזכרה של דודו, אילצו אותו המפקדים להישאר לשבת שמירה – שבה נשארים רק טירוני הפלוגה.

החייל טען כי כל תלונותיו על ההתעמרויות אותן עבר זכו להתעלמות מצד מפקדיו ואף לאיומים בנקיטת עונשים.

 

עו"ד יואב אלמגור. צילום: אייל אורלי

 

משלא יכול היה עוד להכיל את היחס המשפיל, ועל אף שנותר רק עוד חודש לשחרורו – פנה החייל בבקשה להעבירו לשרת בפלוגה אחרת באופן מיידי, ובקשתו נענתה. כחודש  לאחר שחרורו מהצבא התגלתה אצלו סוכרת נעורים.

החייל הגיש תביעה להכיר בו כנכה צה"ל אך תביעתו נדחתה. עו"ד אלמגור הגיש ערעור אליו צירף חוות דעת רפואית התומכת בקיומו של קשר סיבתי בין מצבי פוסט טראומה לבין התפרצות מחלת הסוכרת. מנגד, הגיש משרד הביטחון חוות דעת נגדית הטוענת שמעולם לא הוכח קשר בין מצב סטרס לפריצת סוכרת נעורים.

בית  משפט השלום קיבל את תביעת החייל, וקבע כי האירועים אותם חווה במהלך שירותו בפלוגה הינם קיצוניים וחריגים, נחוו אצלו כאירועי פוסט טראומה, ויש לראות בהם כגורמים שהובילו להתפרצות הסוכרת.

משרד  הביטחון הגיש ערעור על החלטה זו לבית המשפט המחוזי, אך בימים אלה ממש דחה המחוזי את הערעור ואף הטיל על משרד הביטחון לשלם הוצאות משפט בסך 10 אלפים שקלים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות