האם זהו זמן טוב לקנות דירה? תלוי איפה

שכונת נווה דוד בחיפה נמצאת ברשימת השכונות שצפויות לזנק בשנת 2019
שוק הנדל"ן נמצא בקיפאון כבר כשנתיים, וכעת עם העלאת הריבית על ידי בנק ישראל מתרבים סימני השאלה – האם זה זמן טוב לקנות דירה? או שמא פנינו לירידות מחיר?

שמאית המקרקעין והמשפטנית נחמה בוגין ניתחה את נתוני שכונות שונות ברחבי הארץ וסימנה את השכונות שצפויות לרשום עליית מחיר משמעותית בשנת 2019.

השכונות נבחנו לפי שלושה פרמטרים: מחירים נמוכים יותר ביחס לשאר העיר; תנופת פיתוח והתחדשות עירונית; ונגישות לתחבורה פרטית וציבורית.

 

התחדשות עירונית מתוכננת בנווה דוד. פרויקט קבוצת אלמוג

בין השכונות שעתידות לזנק נמצאת שכונת נווה דוד בחיפה, זאת לפי הניתוח השמאי. הניתוח התבסס על מספר פרמטרים – הראשון הוא נקודת מוצא של מחירים נמוכים יותר ביחס לשאר העיר; פרמטר שני הוא כי השכונה נמצאת בתנופת פיתוח ועתידה לשנות את פניה בשנים הקרובות; ופרמטר שלישי הוא הנגישות לתחבורה פרטית וציבורית שכן בשנים האחרונות, עם העלייה המשמעותית במספר כלי הרכב בישראל, נושא זה נהפך לקריטי באיכות החיים ומשפיע על קבלת החלטות רכישה ושכירות.

לדברי בוגין, "מדובר בשכונה שכיום ממוצבת בדרג הנמוך יותר ויש בינה לבין שאר העיר פערי מחיר משמעותיים. השכונה נהנית מיתרונות גדולים שעוד לא באו לידי ביטוי במחיר ובפיתוח השכונה והם קרבה גדולה לים, ברמה של מאות מטרים מקו החוף ומרחק הליכה של דקות. דירות רבות בשכונה נהנות מנוף פתוח לים, גם בשל המצב הטופוגרפי לפי היא בנויה על מדרון הכרמל".

 

על נוה דוד: "השכונה נהנית מיתרונות גדולים שעוד לא באו לידי ביטוי במחיר". בתמונה: השמאית נחמה בוגין. צילום: עמית ישראלי

בוגין מוסיפה כי "בחיפה נעשו טעויות היסטוריות שהביאו לבין השאר לכך שהשכונות הקרובות ביותר לים הן אלה שנחשבות לחלשות, ולא פותחו בעשורים האחרונים באופן הולם לפוטנציאל. המגמה הזאת נמצאת בשלבי שינוי כאשר בשכונה מקודמים פרויקטים שונים של התחדשות עירונית שכוללים הריסת מבנים ישנים ובניית מגדלי יוקרה במקומם. אלה הם הפרויקטים הקרובים ביותר לים המקודמים כיום בחיפה. הדבר צפוי להביא לגידול משמעותי באוכלוסיית השכונה וכן למשיכת אוכלוסייה צעירה וחזקה, וכן משפרי דיור ועובדי הייטק מהאזור. בשל המיקום וגובה הבניינים הדירות החדשות ייהנו מנוף פתוח לים ולשקיעה יומיומית".

עוד מוסיפה בוגין כי "השכונה ממוקמת במבואות הדרומיים של העיר, כך שניתן להגיע במהירות למנהרות הכרמל וליציאה מהעיר לכיוון המרכז. כן קרובה השכונה לתחנת הרכבת בעיר ולמרכז התעסוקה מת"מ הכולל חברות הייטק רבות".

השכונות הנוספות שסומנו על ידי בוגין ככאלה שעתידות לפרוץ בשנה הקרובה הן קרית משה בעיר רחובות, יד אליהו בתל אביב, מרכז העיר צפון בנתניה, ונאות שז"ר ביבנה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות