פרשת האשה שאיבדה את זכויותיה בדירה בטענת בגידה – עולה שלב

בית הדין הרבני שלל את זכויותיה של אשה מהקריות בבית המשותף, לאחר שנטען כי בגדה בבעלה. העליון סירב להתערב בהחלטת בית הדין הרבני ובכך גרם לרעידת אדמה
 

 

הרוחות סוערות סביב פסק דין של בית המשפט העליון, אשר סירב להתערב בהחלטת בית הדין הרבני – ששלל זכויות מאשה תושבת הקריות, שנטען כי בגדה בבעלה.

בתביעת הגירושין שהגיש הגבר לבית הדין הרבני בחיפה, טען כי הוא מבקש להתגרש מאשתו משלוש סיבות: לטענתו אשתו "מורדת" ואינה מקיימת עימו יחסי מין מזה מספר שנים, אשתו נואפת מזה מספר חודשים, ואשתו גם אינה דואגת לבישול ארוחות, לאיחוד המשפחה ולנקיון הבית.

בית הדין הרבני בחיפה קבע כי האישה זכאית למחצית משווי הבית המשותף שלהם, אך בית הדין הרבני הראשי בישראל, הפך את ההחלטה, וקישר בין טענת הבגידה, לבין פסיקה לטובת הבעל, ושלילת זכויות האישה בבית שבו התגוררה ב-30 השנים האחרונות.

 

בית הדין הרבני הגדול קישר בין טענות לבגידת האשה לבין פסיקה לטובת הבעל ושלל את זכויות האשה בדירה. צילום: אילוסטרציה

 

בעקבות זאת, עתרה האישה באמצעות בא כוחה, עו"ד איל מנחם, לבית המשפט העליון. אלא שהשופטים דחו את העתירה וסירבו כאמור להתערב בהחלטת בית הדין הרבני.

בכך גרם העליון לסערה גדולה בקרב כל העוסקים בדיני המשפחה בישראל וארגונים רבים וחברות כנסת הקימו קול צעקה בעקבות פסק הדין החריג.

שדולת הנשים בישראל: "פסיקת בית המשפט העליון, שאישר את החלטת בית הדין הרבני לשלול מאישה את החלק שלה ברכוש המשותף בעקבות בגידה, היא החלטה גרועה ומדאיגה, שעלולה לייצר השלכות רוחב קשות לגבי נשים רבות. הפסיקה הזו מנוגדת להלכה של העליון מזה 25 שנה, לפיה במחלוקות על רכוש, אין הדין הדתי מכריע, אלא הדין האזרחי, ואף מעניקה רוח גבית מסוכנת לבתי הדין הרבניים, שכבר היום מפלים נשים באופן ממוסד. מפחיד לחשוב אילו עוד נימוקים שקבילים לפי ההלכה הדתית, יוחלו על הדין האזרחי, אם החלטה זו לא תשונה בהקדם".

 

זכויותיה בבית בו התגוררה עם בעלה במשך 30 שנה, נשללו. צילום: אילוסטרציה

 

פרקליטה של האשה, עו"ד איל מנחם אינו מתייאש וכבר הגיש בקשה לבית המשפט העליון לקיים דיון נוסף בסוגיה, כאשר לדבריו ישנה חשיבות גדולה לבקשה זו והשלכות על כל ציבור המתגרשים והמתגרשות בארצנו.

 

לא מתייאש. עו"ד איל מנחם, פרקליטה של האשה. צילום: דוד סויפר

 

ואכן, אתמול (ראשון), הורתה נשיאת בית המשפט העליון לבית הדין הרבני להשיב לבקשה לקיים דיון נוסף עקרוני בסוגיה בהרכב מורחב.

עו"ד מנחם אמר בעקבות ההחלטה:

"אני מאמין שמדובר בצעד נוסף חשוב לקראת קיום דיון נוסף בסוגיה העקרונית, בפני הרכב של שבעה שופטים. חלוקת רכוש בין בני זוג בעת גירושין צריכה להיעשות לפי הדין האזרחי בצורה שוויונית והוגנת ואין לטענות בגידה שום מקום בכך. אשה צריכה להיות בטוחה שלאחר 30 שנות נישואין וגידול 3 ילדים חלקה בדירתה מובטח".

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחוק ומשפט