איך הציל צוות כללית תינוק בן יומו?

למשרד במרפאת כללית צלצלה אם מודאגת, שסיפרה כי לאחרונה ילדה וכי תינוקה, בן 3 שבועות, אינו חש בטוב
 

למשרד מרפאת כללית צלצלה אם מדאגת שסיפרה כי ילדה לאחרונה וכי תינוקה, בן 3 השבועות, אינו חש בטוב ומצבו מעורר דאגה. היא שאלה מתי ניתן יהיה להגיע לטיפול.

ד"ר עמאר קראקרה, רופא הילדים במרפאה שמכיר היטב את האם, הבין כי אם היא מודאגת יש לכך סיבה ולכן ביקש ממנה להזדרז ולהגיע למרפאה.

ואכן, מיד כשנכנסה האם לחדר, הבחין הרופא כי מצבו של התינוק מעורר דאגה רבה:

צבע עורו לא היה תקין ובכיו לא נשמע טוב. לרופא הילדים היה ברור כי מדובר במצב חירום ועל כן, הוא העביר במהירות את התינוק ואמו לחדר האחיות ודאג לפנותו מהמטופלים אחרים ששהו במקום.

 

הצילו את חייו של התינוק. ד"ר עמאר קראקרה והאחות מירי אלפרסון עם התינוק ואמו. צילום: דוברות כללית

 

עקב מצבו של התינוק, לא ניתן היה למדוד לו דופק, רמת חמצן (סטוראציה) ולחץ דם, רמת הסוכר שנמדדה היתה נמוכה מאד 17 מ"ג. ד"ר קראקרה ומנהלת הסיעוד במרפאה, האחות מירי אלפרסון, החלו לפעול בהתאם לפרוטוקול החייאה בילדים ובמקביל ביקש הרופא מצוות המשרד להזמין ניידת טיפול נמרץ.

עד הגעת האמבולנס דאג צוות המרפאה לחבר את התינוק הקטן לחמצן ובשל הקושי לחברו לעירוי, הכניס הרופא זונדת האכלה לתוך הקיבה והוחל בהזלפת סוכר. ואכן, רמת הסוכר החלה להשתפר.

בשל צבע העור שבתחילה לא השתפר, החליט הרופא, שיש לו ניסיון רב מעברו כרופא בפגיה בבית חולים, להנשים את התינוק.

תוך כדי ההחייאה וההנשמה אבחן ד"ר קראקרה כי מדובר במום לבבי. לאחר שרמת החמצן לא השתפרה, על אף שקיבל חמצן באחוז גבוה, והדופק לא נימוש תוך כדי הפעולות הבין הרופא כי ככל הנראה מדובר במום בלב.

 

רק בן 3 שבועות. ד"ר קראקרה והאחות אלפרסון עם האם ותינוקה. צילום דוברות כללית

 

הצוות המשיך לנסות לייצבו, גם כשצוות הנט"ן כבר הגיע ורק לאחר שיפור מה בצבע עורו ובמצבו, נשלח לבית החולים, כאשר הרופא מעדכן את הרופאים שם על מצבו של התינוק שנמצא בדרכו אליהם וכי יהיו ערוכים לביצוע החייאה.

בבית החולים אובחן כי לתינוק יש הפרעת קצב ובוצע היפוך חשמלי, אך הילד היה במצב של הלם קרדיוגיני (לבבי) קשה על רקע הפרעת הקצב ממנה סבל ולכן הוא הועבר למחלקה לטיפול נמרץ ילדים.

לשמחת כולם, לאחר אישפוז שנמשך שמונה ימים, שב התינוק לביתו במצב כללי והתפתחותי טוב.

המשפחה שלחה מכתב הוקרה מרגש לד"ר קראקרה ולאחות והודתה להם על הטיפול המסור, האבחון הנכון והצלת חיי תינוקם. הם גם היו נרגשים מכך שהרופא עקב במסירות, ממש מידי יום, אחר מצב התינוק בכל תקופת שהותו בבית החולים.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות