תביעת רשלנות: התלוננה על כאבי בטן – הרופאים לא גילו שלקתה בסרטן

תושבת הצפון נפטרה מסרטן. בעלה וילדיה טוענים כי היא התלוננה על כאבי בטן אך הרופאים לא גילו שלקתה בסרטן
 

אשה תושבת הצפון התלוננה על כאבי בטן והרופאים לא גילו שהיא לקתה בסרטן. כך עולה מתביעת רשלנות רפואית, שהוגשה לבית משפט השלום בחיפה.

חוות דעת מומחה קובעת: הפיענוח של בדיקת  CT שנעשו בבית החולים היה שגוי והטיפול שניתן לא תאם את הסטנדרט הרפואי.

תושבת אזור הצפון, בשנות ה-60 לחייה, שהוריה חלו בסרטן, התלוננה במשך זמן רב על כאבי בטן שאינם חולפים, אולם הרופאים שבדקו אותה, גילו באיחור רב שהיא סובלת מסרטן, שממנו נפטרה.

עתה, תובעים בעלה האלמן וילדיה, פיצויים ממדינת ישראל על רשלנות רפואית חמורה.

 

האשה נפטרה מסרטן, בעלה האלמן וילדיה תובעים פיצויים. צילום: אילוסטרציה

בתביעה שהוגשה לבית משפט השלום בחיפה, באמצעות עו"ד סאמי אבו ורדה ועו"ד איאד מטאנס, מומחים לרשלנות רפואית, מגולל סיפור המקרה שהחל לפני כ-7 שנים.

בעקבות כאבי בטן תחתונה, פנתה האישה לרופא שגילה רגישות במישוש הבטן והפנה אותה למיון בביה"ח פוריה. שם עברה בדיקת CT, בחשד לדלקת תוספתן. בעקבות הבדיקה הופנתה  לגניקולוג שקבע כי "אין בעיה גניקולוגית חריפה". אחרי בדיקות דם ושתן, שוחררה עם חשד לדלקת בדרכי השתן וללא כל המלצות על מעקב גניקולוגי כלשהו.

מאחר והכאבים לא פסקו, פנתה האישה כמה פעמים לרופא המשפחה, עברה בדיקות וצילומים אך ללא שינוי במצבה. כחמישה חודשים אחר כך היא הופנתה שוב למיון בפוריה ועברה פעם נוספת בדיקת CT בטן. בסיכום נרשם: "… ממצאים אלה הודגמו ללא שינוי מהותי בהשוואה ל-CT קודם ". בעקבות זאת, היא שוחררה לביתה עם הפניה לבדיקה נוספת.

 

עו"ד סאמי אבו ורדה

כעבור מספר ימים, פרופ' רבקה זיסין, מומחית לרדיולוגיה אבחנתית ומנהלת יחידת ה-CT בבי"ח מאיר, שעיינה בשתי בדיקות ה-CT  קבעה  ביו השאר כי קיים "תהליך גידולי מפושט". האשה פנתה למרפאה הגניקואונקולוגית בבי"ח שיבא, שם איבחנו שהיא סובלת מגידולי בשחלה דרגה C3עם פיזור גרורתי.

האישה עברה ניתוח כריתה, טיפולי כימותרפיה רבים אך לאחר הפוגה קצרה, אובחנה הישנות מחלה עם החמרה בפיזור הגידול בחלל הבטן.

הרופאים החליטו שהיא תשתתף בטיפול ניסיוני והושגה הפוגה של המחלה שחזרה כעבור כשנה. למרות טיפולים כימותרפיים נוספים "המחלה המשיכה להתקדם ולהחמיר" והאישה סבלה מתופעות לוואי קשות עד לפטירתה ממחלת הסרטן לפני כשלוש שנים.

לתביעה צורפה חוות דעת של מומחה לרדיולוגיה אבחנתית, שעיין בתקליטורי ה-CT והגיע למסקנה כי פענוח הבדיקה הראשונה "היה שגוי, שכן פוספס ממצא בקוטר כ-17.7 מ"מ". בנוסף צורפה לתביעה חוות דעת של  מומחה לרפואה פנימית ואונקולוגיה, שבדק את המסמכים הרפואיים הרלוונטיים וקבע בין היתר כי הטיפול הרפואי שניתן לאישה "לא תאם את הסטנדרט הרפואי המקובל והסביר בזמנים הרלוונטיים לאירועים".

התביעה משאירה לבית המשפט לקבוע את גובה הפיצויים שתקבל משפחתה של האישה שנפטרה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בבריאות