החלום ושברו

החזון של קליש להפוך את נמל התעופה בחיפה לבינלאומי מתרחק. בין היתר בגלל משרדי הממשלה שמפנים לה עורף * מסתמן שבקדנציה הזאת צפויה לקליש אופוזיציה לוחמת * ומי השר שמתכוון לקיים כנס בחיפה ולא להזמין את קליש? הטור הפוליטי של אלירן טל


מיד כשנבחרה לתפקיד ראש העיר בניצחון מוחץ נשאלה עינת קליש מה היעד הראשון שהיא מציבה לעצמה. בלי היסוס היא ענתה: הרחבת נמל התעופה של חיפה.

אהבתי את התשובה הזאת. אי אפשר לדבר על פיתוח חיפה והפיכתה למטרופולין של הצפון בלי נמל תעופה בינלאומי. זה אחד ממנופי הפיתוח שהעיר זקוקה להם. דמיינו לרגע את חופשת הקיץ שלכם. במקום להיגרר עם הילדים במוניות יקרות או ברכבת צפופה ומתעכבת עד לנתב"ג, תוכלו לנסוע לשדה תעופה חדש ונוצץ לא פחות מזה שבלוד, והכל במרחק של כמה דקות נסיעה בלבד. שדה תעופה כזה יביא אליו גם אלפי תיירים שקודם כל ינחתו בחיפה. זה טוב למלונאות, לתיירות המקרטעת של חיפה, לעסקים המקומיים, לתעסוקה וגם לתדמיתה של העיר.

עכשיו בואו ננחת חזרה בקרקע המציאות. כדי להגשים את החזון הזה צריך לא רק תוכנית מפורטת ומנומקת. קליש היא מתכננת ערים ואין לי ספק שיש באמתחתה את כל השרטוטים וההדמיות למימוש הפרוייקט. כדי שהוא יקרום עור וגידים היא זקוקה לא רק להדמיה מפתה, אלא לתקציבי ממשלה, לאישורים ממשרדי הממשלה ולתיעדוף לאומי.

 

קליש זקוקה לתקציבי ממשלה, לאישורים ממשרדי הממשלה ולתיעדוף לאומי

כרגע, שרי הליכוד מפנים עורף לקליש. השבוע קיבלנו לכך עוד הוכחה. שר התחבורה ישראל כץ ושר האוצר כחלון (שתמך ביהב, ובחיפה הוא מקורב ללא מעט חברי ליכוד) קיימו בתחילת השבוע טקס רשמי על חתימת רפורמה משמעותית בנמל חיפה. זו בשורה חשובה לעיר ולפיתוח הכלכלי שלה. משרד התחבורה של כץ והאוצר של כחלון היו אחראים על רשימת המוזמנים. קליש נותרה בחוץ. כץ בגלל נאמנות לחברו שמשון עידו, כחלון בגלל שנאתו היוקדת לאבי גבאי, פטרונה של קליש.

מי שישב בשורה הראשונה בטקס היה יריבה המושבע, שמשון עידו, יו"ר הליכוד בחיפה וחבר אופוזיציה. הוא הוזמן בין היתר בגלל הג'וב החדש שסידר לו ישראל כץ – ראש המטה של משרד התחבורה בחיפה והאזור. כלומר, מי שלא רצה אותו כסגן ראש עיר יקבל אותו כמי שאחראי על כל פרוייקט תחבורתי כאן. אופס.

שמשון עידו כבר היה מוכן להתפשר על חצי קדנציה כסגן ראש עיר. הייתה לו רשימת דרישות נוספת שקליש לא הסכימה לקבל, ויש בזה מן ההיגיון. בליכוד ציפו בכל זאת למשא ומתן ולהתגמשות ובמקום זה קיבלו את חד"ש ואת זעאתרה. במהלך הזה הליכוד נשאר בחוץ, קליש הפסידה את תמיכת מפלגת השלטון וכולנו נשארנו עם סמן קיצוני בקואליציה העירונית.

בואו תשמעו דבר נוסף. השר להגנת הסביבה, זאב אלקין, מתכנן לקיים בקרוב כנס מקומי שידון בענייני זיהום האוויר באזור. נושא חשוב שנמצא גם הוא בראש סדר העדיפויות של ראש העיר. למקורביו סיפר אלקין שאין בכוונתו להזמין את קליש לכנס הזה. שוב היא נשארת בחוץ.

שמשון עידו מסתמן כאופוזיציה לוחמת. אם ירצה הוא ירתום את רוב שרי הליכוד  לטירפוד כל מהלך של העירייה. גם אביהו האן והירוקים מתכוונים לעשות חיים קשים לקליש. דווקא אבוחצירה וחבריו למועצה שומרים בינתיים על שתיקה, אבל תסמכו עליהם שגם הם עוד יתעוררו, זה יקרה כנראה אחרי שהם יתאוששו מהתבוסה בבחירות לראשות העיר.

מסתמן שבקדנציה הזאת תהיה לחיפה את האופוזיציה החזקה והדומיננטית ביותר שהייתה לה, אבל גם בתוך הבית צפויים לקליש לא מעט אתגרים. לזר קפלון ועציוני מימין, מול סיעת חד"ש משמאל – עסק לא פשוט לתפעל. קפלון, סגן ראש העיר מטעם ישראל ביתנו כבר מתכנן לקדם פרויקט עירוני לעידוד גיוס ערבים נוצרים לצה"ל, על אפו וחמתו של זעאתרה, וגם עציוני – שעדיין שואף להיות ראש עיר – ינסה לבדל ולהבליט את עצמו במרוצת חמש השנים הקרובות.

בתוך כל הקלחת הזאת צריך לעשות סדר. עד כה, בתום 30 ימים בלשכה בחסן שוקרי, קליש עסוקה בעיקר בלכבות שריפות ולדלג ממשבר למשבר. פעם זה זעאתרה, פעם הועדה המחוזית שמכשילה את חזון פיתוח נמל התעופה וגם התמודדות עם משרדי ממשלה שלא רואים בקליש שותפה לדרך.

עם זאת, ולמרות ההתחלה המקרטעת, כתבתי בשבוע שעבר ואני כותב גם היום: צריך לתת לראש העיר החדשה, ולסגניה שאינם משופשפים פוליטית, את הזמן להיכנס לתפקידם, ללמוד את העירייה מבפנים ואת המוסדות הציבוריים מבחוץ ורק אז לשפוט. בקרוב ימונה מנכ"ל עירייה, ועוד שורה של אנשי מקצוע שיצטרפו לצוות של קליש ואז אולי אפשר יהיה להכריז באמת על יציאה לדרך חדשה, משובשת פחות.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחדשות