דו"ח הלמ"ס: התחלות הבנייה במחוז חיפה ירדו ב-50%

התחלות הבנייה בירידה, היצע הדירות מתכווץ ומחירי הדיור צפויים לעלות

מחוז חיפה רשם את הירידה הגדולה ביותר בארץ; עיקר הירידה נובע מהפחתה משמעותית בבניינים שבהם 3 דירות לפחות ומיועדים לזוגות צעירים ומשפרי דיור
שמאית המקרקעין נחמה בוגין: "הירידה בהיצע בהחלט עלולה להביא לעליית מחירים נוספת בשוק, והתוצאה תהיה פגיעה בכל מי שזקוק לדירה חדשה"
ירידה משמעותית בהתחלות הבנייה במחוז חיפה צפויה להביא להקטנת היצע הדיור באזור ולעליית מחירים: הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה פרסמה בימים האחרונים דו"ח המעיד על ירידה עצומה בהתחלות הבנייה במחוז חיפה בשנה האחרונה, בהיקף של 49.5% בהשוואה לשנה הקודמת, וכמות יחידות הדיור שבנייתן החלה ירדה באלפים רבים. המשמעות היא כי בשנים הקרובות היצע הדירות החדשות באזור יקטן משמעותית, ומחסור בדירות חדשות עלול להביא לעליית מחירים לאחר תקופה של קיפאון.

שמאית המקרקעין נחמה בוגין אומרת כי "הירידה בהתחלות הבנייה מדאיגה מאוד. זוהי התוצאה של הקיפאון בשוק, שמונע ומובל על ידי צעדי הממשלה כדרך להוריד את מחירי הדיור. התוצאה לצערי תהיה הפוכה – במקום גידול בהיצע שתאפשר ירידה של המחירים אנחנו רואים ירידה משמעותית בהתחלות הבנייה, שתוצאתה תהיה פגיעה בכל מי שזקוק לדירה חדשה – זוגות צעירים, משפרי דיור ועוד. הירידה בהיצע בהחלט עלולה להביא לעליית מחירים נוספת בשוק, אשר יחד עם עליית הריבית הצפויה תגדיל את הנטל הכלכלי של משקי הבית. אנו מגיעים לישורת האחרונה של הממשלה הנוכחית, והתוצאות האלה מעידות על הכישלון הגדול שלה בתחום הדיור. צעדי הממשלה הוציאו את המשקיעים מהשוק ודחפו חלק גדול ממבקשי הדיור לישיבה על הגדר, והתוצאה תהיה ירידה בהיצע ועליות מחירים".

פרויקט גיא ודורון לוי אפקה צילום יחצ

נתונים אלה אינם עולים בקנה אחד עם המטרות המוצהרות של הממשלה ושל שר האוצר משה כחלון. התוצאה של הירידה הדרמטית בהתחלות הבנייה צפויה להיות הקטנה של היצע הדירות החדשות לקנייה, אשר עלולה להביא לעלייה במחירי הדירות.

מחוז חיפה רשם את הירידה הגדולה ביותר מבין המחוזות, כאשר בין החודשים אוקטובר 2017 לספטמבר 2018 החלה בנייתן של 5,098 דירות סך הכל, זאת לעומת כמות כמעט כפולה של 10,097 דירות שבנייתן החלה בתקופה המקבילה בשנה הקודמת. במחוז חלה ירידה בכל סוגי הדירות – בתים פרטיים ודו משפחתיים, דירות שנוספו בבניין קיים כתוצאה מתמ"א ודירות בבניינים בני 3 דירות ומעלה, שמהווים את ההיצע העיקרי עבור זוגות צעירים. עיקר הירידה בהתחלות הבנייה במחוז חיפה נובעת מירידה בבניית בניינים שבהם 3 דירות ומעלה, המיועדים לרוב לזוגות צעירים ומשפרי דיור, שרשמה ירידה משמעותית של 56% מ-8,370 דירות בתקופה הקודמת ל-3,673 בשנה האחרונה.

הירידה בהתחלות הבנייה התרחשה בכל המדינה כאשר שיעור הירידה הארצי עמד על 17.2%. ירידה נרשמה גם בנתוני גמר הבנייה, אשר מעידים על ההיצע הקיים, כאשר בכל הארץ הסתיימה בנייתן של 47,700 דירות, נתון שמהווה ירידה של 6.7% בהשוואה ל-12 החודשים שקדמו. ברמה הארצית החלה בנייתן של כ-44,510 דירות בשנה שבין אוקטובר 2017 לספטמבר 2018. 25.2% מהדירות נבנו בבניינים בני 1-2 דירות, כלומר בתים בודדים ודו-משפחתיים.

אושרי זפרני, סמנכ"ל השיווק של חברת גיא ודורון לוי הבונה את פרויקט "& קרית ביאליק" בשכונת אפקה, אומר כי "רבים מהקונים שמגיעים אלינו בתקופה האחרונה הם כאלה שמבינים שעתיד תוכנית 'מחיר למשתכן' לוט בערפל – אנחנו עומדים בפני בחירות חדשות, הפרויקט יכול להסתיים ללא התרעה, יש צמצומים משמעותיים של בנייה חדשה שתוצאתם תהיה ירידה גדולה בהיצע הדירות באזור, בעיקר בבנייני מגורים. גם עליית הריבית הצפויה תביא לעלויות גבוהות יותר במימון דירה חדשה. לדעתי מי שצריך לקנות דירה חדשה ומעדיף לחכות מתוך מחשבה כי העתיד יהיה טוב יותר, עושה שגיאה קשה וצפוי להיתקל בשוק קשה בהרבה, מבחר דל, מחירים גבוהים יותר ועלות משכנתא יקרה יותר".

מצ"ב לינק להודעת הלמ"ס:

http://www.cbs.gov.il/reader/newhodaot/hodaa_template.html?hodaa=201804377

 


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בעסקים