סנדוויץ' או כריך?

סנדוויץ' או כריך? טיקט או תווית? קונדישינר או מרכך שיער? שבוע העברית בדרך, והגיע הזמן להכריע
מלחמת המילים: איך אתם אומרים, סוללה או בטרייה? כריך או סנדביץ'? אודם או ליפסטיק?

לרגל יום העברית אשר חל השנה ביום שבת (29.12) קבוצת קניוני עופר ומט"ח (המרכז לטכנולוגיה חינוכית), משתפים פעולה ומציפים בפני הקהל הרחב את מלחמת המילים שמתנהלת ממש עכשיו בין המילה הלועזית והחלופה העברית שלה, במטרה לעודד ולחזק את השימוש בשפה העברית ובמילים אלו.

קונדישנר או מרכך שיער?

מדובר במילים אשר טרם הוכרע איזו צורה תקבל את הבכורה, המילה העברית או הלועזית, ובמילים אשר רוב הציבור משתמש בהן בערבוביה כאשר פעם במילה הלועזית ופעם בחלופה העברית. סנדוויץ' וכריך, ריצ'רץ' ורוכסן, פרוזדור ומסדרון, ליפסטיק ואודם, טיקט ותווית, קונדישינר ומרכך שיער, אוקיי ובסדר,  בטרייה וסוללה.

מקדמים את העברית. עופר קניון גרנד חיפה. תמונה: יחסי ציבור

מקדמים את העברית. עופר קניון גרנד חיפה. תמונה: יחסי ציבור

במסגרת שיתוף הפעולה, במשך שבועיים יוצבו ברחבי הקניונים שלטים מגוונים המציגים את הנושא. השלטים הוצבו מאתמול ועד ל-6.1.

יועץ הלשון ירעם נתניהו ממט"ח, אשר יזם את שיתוף הפעולה, אומר: "המייחד את המילים שנבחרו הוא שאותו הדובר משתמש לעיתים במילה העברית ולעיתים בלועזית, ויש 'קרב' של ממש בין שתי הצורות.

עברית שפה יפה קניון עופר הקריון. צילום יחצ

השלטים מציפים את הנושא הזה, ומטרתם לעורר את המודעות של הדוברים ושכל אחד יבדוק את עצמו: האם הוא אומר "נגמרה לי הסוללה" (עברית) או "נגמרה לי הבטרייה" (לועזית)? האם הוא אומר "הבנתי, או-קיי" (לועזית) או "הבנתי, בסדר" (עברית)?".

ריצ'רץ' או רוכסן?

ריצ'רץ' או רוכסן?

עוד מוסיף נתניהו: "יש מילים שהציבור הכריע לטובת המילה הלועזית, כמו יישומון – אפליקציה. נראה שהמילה העברית יישומון 'הפסידה' בקרב. בשיתוף הפעולה בין מטח לקניוני עופר בחרנו במילים שנמצאות בעיצומו של הקרב, וימים יגידו איזו מילה תקבל את הבכורה – האם העברית או הלועזית".

סנדוויץ' או כריך?

סנדוויץ' או כריך?

משה רוזנבלום, מנכ"ל קניוני עופר מסר: "זו השנה השלישית שקניוני עופר שותפים למיזם זה, המחזק את מעמדה של השפה העברית. אנו שמחים להשתתף במיזם גם השנה, במטרה להציף את 'מלחמת המילים' המיוחדת הזו, אשר תתרום למודעות לחלופות העבריות ותחזק את העברית".


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.com

עוד בחברה