שר הכלכלה והתעשייה הציל את חיפה ממינויו של רג'א זעאתרה

שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן, היה הראשון ללחוץ על ראשת העיר החדשה עינת קליש-רותם כששרטט קו תקיף כנגד החלטתה למנות את רג'א זעאתרה לסגנה

מאז נבחרה בסערה לראשת העיר החדשה של חיפה, הפכה קליש-רותם למייצרת כותרות לאומיות ולא בטוח שחיוביות, עם מינויו השנוי במחלוקת של יו"ר סיעת חד"ש בחיפה, רג'א זעאתרה לסגנה.

זעאתרה שאמר לא אחת כי הוא אינו מוכן לגנות את פועלם של ארגוני טרור כמו חיזבאללה וחמאס והשווה את הציונות לדעאש, עמד לשבת בעוד כשנתיים על כיסא סגן ראש העיר חיפה ולקבל שכר מלא על עבודתו הישר מכסיהם של תושבי העיר.

הראשון ששינה את התמונה והפך את סאגת מינויו של זעאתרה לסגן ראש עיר בישראל לסיפור בעל חשיבות לאומית, היה שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן. כהן, היה לחבר הכנסת ולשר הראשון שהרים את הכפפה והצביע על צעדים פרקטיים וממשיים שינקטו כנגד קליש-רותם אם לא תחזור בה ממנוי זעאתרה או תפעיל לחץ שיגרום לפרישתו.

"אם קליש לא תבטל את המינוי משרדי הממשלה ינתקו איתה קשר", אמר השר כהן למהדורת ערוץ 20. לא הרבה אחר כך החל לפעול מכבש לחצים שלם, בלווי ראש הממשלה בנימין נתניהו והשרים כנגד מינוי זעאתרה לסגן ראש העיר וכנגד קליש-רותם בעצמה.

 

שר הכלכלה והתעשייה, אלי כהן. צילום: משרד הכלכלה

קליש-רותם לעומת זאת, שהתה באותה שעה בכלל בחופשה בשוויץ ולא הצליחה לאמוד את גודל האירוע עד אשר הטלפון ממשרד ראש הממשלה הגיע, כשראש הממשלה נתניהו בעצמו על הקו, מבקש לשוחח עם ראשת העיר החדשה.

ימים ספורים לאחר מכן הגיעה קליש-רותם חזרה ארצה והחלה לנהל את המשבר שנוצר בעקבות המינוי. היא קיימה מספר התייעצויות שלאחריהן ביקשה מזעאתרה לחזור בו מאמירותיו. כשזה לא היה מוכן לחזור בו, ביקשה ממנו לפרוש מתפקידו.

אבל קליש-רותם לא נשארה חייבת ולאחר פרישתו של זעאתרה תקפה את השר שהציל את חיפה מסגן ראש עיר תומך טרור ואמרה "מדובר בביריונות. מה הוא רוצה, לאיים? זה סחיטה באיומים? הוא רוצה לקחת בשבי פה שליש מיליון תושבי חיפה?" היא הוסיפה: "לא ראוי בעיניי שאדם בעל משרה ציבורית כל כך בכירה ידבר ככה. יש הרבה דברים שיכולים לקרות בעיר חיפה שאולי לא יהיו לרוחו. סליחה, הוא לא נבחר להיות ראש עיר, אז הוא צריך לתת לראש העיר לקבוע את הדרך שלו".

השר כהן שנלחם על העיקרון ההגיוני לא נשאר חייב והשיב חזרה: "הגברת קליש התבלבלה. היא ראש עיר בישראל ולא בלבנון. הניסיון להתחבא מאחורי מחויבות להסכמים קואליציוניים הוא מגוחך. פעיל BDS התומך בחיזבאללה ובחמאס ומשווה את הציונות לדעאש לא יכול לכהן כסגן ראש עיר. במקום לגלות מנהיגות ולחזור בה מן המינוי ההזוי היא חיכתה למוצא פיו של זעאתרה .עצירת המינוי הייתה הדבר הנכון, אין מקום לגיס חמישי בתפקידים ציבוריים".

אין ספק שמינוי רג'א זעאתרה לסגן ראש עיר בחיפה היה טעות של פוליטיקאית מתחילה ומי שהציל את תושבי חיפה מתשלום שכר חודשי לתומך טרור היה שר הכלכלה והתעשייה אלי כהן.

עם זאת, קליש-רותם מגיעה עם חזון להפוך את חיפה ל"ברלין החדשה", רוח חיובית וחשובה. יש לה לא מעט ללמוד בדרך, אך אם תעשה את הדברים נכון, אין ספק שחיפה תהפוך לפנינה החדשה של המדינה.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בעסקים