מאבק לוחמי האנטנות מחיפה עולה מדרגה

במרכז עתירת התושבים אנטנת סלולאר עצומת מימדים בגובה 42 מטרים. רק לפני מספר שבועות שמחו התושבים על נצחונם בבית המשפט המחוזי, אך כעת מגישות חברות הסלולאר ערעור לעליון
מאבקם של עשרות התושבים מחיפה, המתנגדים לפעילות מתקני הסלולאר המפלצתיים בלב השכונות בעיר, עולה מדרגה ומגיע לבית המשפט העליון, לאחר שחברות הסלולאר פלאפון, סלקום ופרטנר הגישו ערעור על החלטת בית המשפט המחוזי בחיפה.

רק לפני מספר שבועות, שמחו התושבים על נצחונם בבית המשפט המחוזי בחיפה, לאחר שהשופטת ברכה בר-זיו קיבלה את שתי טענותיהם של 49 העותרים, כולם תושבי חיפה, המתנגדים לאנטנות המפלצתיות הפועלות בלב איזור מגורים.

בפסק הדין המפורט בו זכו התושבים, הכולל 20 עמודים, סקרה השופטת את טענות הצדדים, כאשר מצד אחד טענות 49 העותרים ומהצד שני טענות הועדה המקומית לתכנון ולבניה חיפה, חברת פלאפון, חברת סלקום, חברת פרטנר וכן עמדת היועץ המשפטי לממשלה.

 

אנטנות סלולאריות בחיפה. צילום איריס בנדר

השופטת בר-זיו קבעה בפסק הדין, כי יש לקבל את שתי הטענות שהעלו עשרות התושבים בעתירה. הטענה הראשונה של התושבים היתה כי הבניה למתקן היא בלתי חוקית, מכיון שהתכנית תמ"א 36א' אינה מאפשרת להקים אנטנות המשדרות בטכנולוגיות מתקדמות, אשר לא נקבעו בטבלת שיטות השידור והתדרים המופיעה בתמ"א 36א'.

טענה זו התקבלה בפסק הדין, ומנגד נדחתה טענת כל הצדדים האחרים, כאילו יש לפרש את התמ"א ככזו המאפשרת להקים מתקנים גם בטכנולוגיות מתקדמות שלא נקבעו במפורש בתמ"א.

 

מתנגדים לאנטנות מפלצתיות בלב איזור מגורים. צילום: איריס בנדר

 

הטענה השניה היתה כי גם אילו תמ"א 36א' היתה מאפשרת להקים מתקן כזה – והיא לא מאפשרת – אזי לא ניתן היה להקים מתקן קרקעי במיקום הזה, בתוך אזור בניה עירונית, וכאשר המתקן הוא עצום מימדים בגובה 42 מטרים.

גם טענה זו התקבלה לפני מספר שבועות באותו פסק הדין, והשופטת לא קיבלה את הסברי הועדה המקומית וחברות הסלולר לפיהם המדובר ב"דרך" וניתן להקים ב"דרך" זו את המתקן.

 

הכרזות שמשתף מטה המאבק של התושבים בפייסבוק.

,

השופטת קבעה, כי התכנית אוסרת באופן חד משמעי להקים מתקן שידור על הקרקע באזור בניה עירונית, וגם העובדה שמדובר ב"דרך" אינה יכולה להועיל למשיבים, כאשר הדרך היא בתחום הבניה העירונית.

בסיכום פסק הדין נקבע, כי "היתר הבניה למתקן השידור נשוא העתירה עומד בניגוד לתכנית תמ"א 36א' ולפיכך דינו להתבטל".

עוד קבעה השופטת, כי מאחר שמתקן השידור נדון כיום בבית המשפט העליון בערעור שהוגש על פסק דין בעתירה נוספת, הרי שלדעת השופטת אין מקום לתת הוראות ביצוע להריסת מתקן השידור, ובית המשפט העליון יקבע זאת.

עורך דינם של העותרים, ליאור כץ סיפר לאחר מתן פסק הדין כי מדובר בנצחון גדול לקבוצת התושבים, אשר עמדתם התקבלה בבית המשפט המחוזי, זאת כנגד עמדות הועדה המקומית לתכנון ובניה חיפה, חברות הסלולר, היועץ המשפטי לממשלה, ועדת הערר ועוד.

ואילו איריס בנדר, תושבת חיפה, פעילה חברתית ומובילה במרץ את המאבק הלוחמני בנושא האנטנות בעיר, סיפרה כי כעת נאלצים התושבים להתמודד עם הערעור של חברות הסלולאר אשר אינן מוכנות לקבל את פסק הדין והגיעו עד לעליון:

"לצערנו חברות הסלולאר הגישו ערעור לבג"צ על פסק הדין שקיבלנו במחוזי. בימים אלה אנחנו עובדים על גיוס כספים והכנת התגובה שלנו באמצעות עו"ד ליאור כץ שמלווה אותנו לאורך כל ההליך", סיפרה בנדר.


יש לכם סיפור מעניין שתרצו שיתפרסם? שתפו אותנו במייל newshaifa.net1@gmail.comעוד בחדשות